updated 3:52 PM CET, Mar 22, 2019
Na żywo:
A+ A A-

UNESCO w Czechach

  • Napisane przez Anna Gruszczyńska
  • Dział: Czechy
Wyróżniony Žďár nad Sázavou - Kościół świetego Jana Nepomucena. CzechTourism Žďár nad Sázavou - Kościół świetego Jana Nepomucena.

Praga, Telcz i Czeski Krumlov – dwadzieścia lat na liście UNESCO.

 

 

Czechy świętują w tym roku dwudziestolecie wpisu pierwszych  trzech zabytkowych miast na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. W ramach projektu o nazwie „2012 – 20 lat, 12 zabytków, 1 kraj", realizowanego przez stowarzyszenie Czeskie Dziedzictwo UNESCO oraz agencję CzechTourism, w najpiękniejszych czeskich miastach i miasteczkach odbywać się będą liczne imprezy kulturalne, festiwale, wystawy i seminaria.

 

Jako pierwsze w Czechach zostały wpisane na listę UNESCO w roku 1992 zabytkowe miasta: Praga, Czeski Krumlov i Telcz. W kolejnych latach  dołączyły: kościół św. Jana Nepomucena na Zielonej Górze (Žďár nad Sázavou), zabytkowe centrum Kutnej Hory z kościołem św. Barbary i katedrą Wniebowzięcia NMP w Sedlcu, zespół krajobrazowy i pałacowy Lednice-Valtice, Kromierzyż – pałac arcybiskupi i ogrody, wioska Holaszowice, Litomyszl – zamek i ogrody, Kolumna Najświętszej Trójcy w Ołomuńcu, Willa Tugendhat w Brnie, bazylika św. Prokopa i dzielnica żydowska w Trzebiczu.

 

Więcej informacji: www.czechtourism.com, www.unesco-czech.cz

{jumi [*6]}

Please provide full Credentials Infomation