updated 6:15 PM CET, Mar 18, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Izrael w Warszawie

Od lewej: Stas Misezhnikov - Minister Turystyki Izraela , Michael Sobelman - rzecznik prasowy, Yehuda Shen - dyrektor w Ministerstwie Turystyki Izraela Fot.: Grzegorz Micuła Od lewej: Stas Misezhnikov - Minister Turystyki Izraela , Michael Sobelman - rzecznik prasowy, Yehuda Shen - dyrektor w Ministerstwie Turystyki Izraela

W poniedziałek Minister Turystyki Izraela Stas Misezhnikov otworzył Izraelskie Rządowe Centrum Turystyki IGTO Polska na 13. piętrze warszawskiego hotelu Marriott.

Jak powiedział na poprzedzającej otwarcie biura konferencji prasowej: – Jest to historyczna chwila, w której powstaje nowa szansa na rozwój turystyki między naszymi krajami. Jesteśmy świętą ziemią na której leży Jerozolima, jedynym takim miejscem na świecie. Dlatego przyjeżdża do nas tyle ludzi.

Tylko w Izraelu są miejsca gdzie można przejść ścieżkami, którymi podążał Jezus ze swoimi rodzicami lub uczniami i każdy może znaleźć się tam, gdzie w Jordanie, w pobliżu Jerycha, odbył się jego chrzest. Oprócz tego Izrael ma jeszcze kilka asów w rękawie – to niewielkie obszarowo państwo ma cztery morza – Śródziemne, Czerwone, Martwe i Galilejskie, siedem regionów klimatycznych – pustynie, góry i lasy, najniższy punkt na Ziemi nad Morzem Martwym, gdzie jest unikalna infrastruktura medyczna i Tel Awiw – wspaniałe miasto, które nigdy nie zasypia. W dodatku Izrael znajduje się na trasie wiosennych i jesiennych przelotów ok. 500. milionów ptaków. Ich obserwacją interesuje się coraz większa liczba pasjonatów. Ostatnio w Izraelu powstała sieć ścieżek rowerowych, w Jerozolimie otwarto linię szybkiego tramwaju, powstaje linia kolejowa, która połączy Jerozolimę z Tel Awiwe, miastami wybrzeża Morza Śródziemnego i z Eilatem na południu kraju. Jest też w Izraelu jest Szlak wina z ponad 200.winiarniami, można spróbować kuchni z całego świata lub przeżywać wyjątkowe wydarzenia kulturalne w letnim teatrze, zbudowanym u podnóża Masady, w najniżej położonym miejscu na Ziemi.  W czerwcu wystawiona tam będzie  opera „Carmen” Georga Bizeta.

W ostatnich latach do Izraela przyjeżdżała rekordowa liczba 3,5 mln, turystów w tym ok. 150 tys. Polaków. Skutkiem ubiegłorocznej arabskiej wiosny przyjazdy spadły o ok. 20 proc., w tym wielu polskich turystów, którzy wypoczywali w Egipcie i wyjeżdżali na, zwykle jednodniowe, wycieczki do Jerozolimy. Dla Izraela przyjazd 100 tysięcy nowych turystów, to kolejne 4 tysiące miejsc pracy i wzrost dochodu o 150 mln dolarów. Przy obecnych zmianach geopolitycznych Izrael, w którym nigdy nie było ataków na turystów, ma szanse na przyciągnięcie spragnionych ciepła, spokoju i atrakcyjnych wakacji gości.

Również Polska jest dla mieszkańców Izraela wielkim, nie odkrytym jeszcze  kierunkiem turystycznym. Wprawdzie przyjeżdżają do nas potomkowie polskich Żydów i uczniowie zwiedzający miejsca zagłady i niemieckie obozy śmierci, ale warto przyciągnąć do nas pozostałych mieszkańców „mlekiem i miodem płynącego” kraju. Z 7,5 mln mieszkańców Izraela za granicę wyjeżdża regularnie 5 mln!

Na zakończenie konferencji minister powiedział, że zostały podpisane stosowne umowy z polskimi touroperatorami, którzy będą reprezentować Izrael. Komunikację lotniczą powinno ułatwić planowane na lipiec podpisanie z Unią Europejską umów na otwarcie przestrzeni powietrznej.

Dyrektorem IGTO Polska jest pani Anna Zohar Żak.

Izraelskie Rządowe Centrum Turystyki IGTO Polska

Warszawa, Al. Jerozolimskie 65/79,

Tel.: (22) 630 79 72;

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.goisrael.pl {jumi [*6]}

 

 

Please provide full Credentials Infomation