A+ A A-

Wiosenne imprezy w czeskich zamkach

  • Napisane przez Anna Gruszczyńska
  • Dział: Czechy
Wyróżniony Czechy - zamek Czeski Sternberk. CzechTourism Czechy - zamek Czeski Sternberk.

Czechy należą do czołówki europejskiej pod względem ilości zamków i pałaców. W trzynastu województwach znajdziemy ponad 200 tych zabytkowych obiektów. W sezonie wiosenno-letnim ich dziedzińce ożywią liczne imprezy kulturalne: koncerty, przedstawienia teatralne, jarmarki z pokazami rzemiosł, tańców dawnych czy szermierki. Niektóre zamki proponują turystom niezwykłe, nocne zwiedzanie.

 

 

Drogocenny relikwiarz

Zamek w miejscowości Bečov nad Teplou (27 kmod Karlowych Warów) przeszedł w ciągu stuleci liczne przebudowy. Po ostatniej renowacji ponownie zaprasza zwiedzających. W roku 1985 odkryto na zamku unikatowy romański relikwiarz św. Maura, którego wartość jest porównywalna do wartości klejnotów koronacyjnych. Relikwiarz uznano za jedno z najważniejszych znalezisk XX wieku w Czechach. Warto odwiedzić także pobliski zamek Kynžvart, położony u podnóża Lasu  Slavkovskiego, w pobliżu Mariańskich Łaźni. Zbudowany został jako letnia rezydencja kanclerza Metternicha, który zgromadził tu wiele dzieł artystycznych,  kolekcję monet, medali, porcelany i broni. Zamek otacza rozległy park angielski.                                         

 

Największe ruiny zamkowe   

Zamek Rabí (70 kmod Pilzna) pochodzi z połowy XIV wieku. Do końca XV wieku został obwarowany i rozbudowany. Odgrywał znaczącą rolę w dziejach Czech. Obecnie na tych największych ruinach zamkowych w Czechach, udostępnione są dla zwiedzających pomieszczenia pałacowe. Najstarszą częścią zamku jest wysoka wieża, służąca do celów obronnych. Pod nią powstał mały dziedziniec ze studnią, wykutą ręcznie w skalnym podłożu, na głębokość 60 metrów. Do wycieczek  po okolicy zachęcają liczne, oznaczone trasy rowerowe i piesze oraz malownicza dolina pobliskiej rzeki Otavy. Na zamek Rabí możemy wyruszyć pieszo, na rowerze lub łodzią po rzece Otavie. Kolejnym, wartym odwiedzenia miejscem w regionie jest gotycki zamek wodny Švihov, jeden z najmłodszych zamków czeskich. W kaplicy i kilku pomieszczeniach zachowały się rzeźby gotyckie i malowidła ścienne z XVI wieku.  

 

Najbardziej bajkowy zamek

Zamek Czerwona Lhota (50 kmod Czeskich Budziejowic) stoi na skalistej wysepce pośrodku stawu. Pierwotnie gotycka twierdza, podczas kolejnej przebudowy otrzymała charakterystyczny, czerwony dach. Do jego koloru nawiązuje nazwa Czerwona Lhota. Niezwykły, bajkowy zamek otacza park angielski. Warto odwiedzić także pobliski zamek Kratochvíle, zbudowany na wzór włoskich willi renesansowych. W ozdobionym malowidłami ściennymi i bogatą sztukaterią wnętrzu jest umieszczona wystawa dotycząca filmu rysunkowego i kukiełkowego.

 

Perełka architektury gotyckiej

Na zamek Czeski Šternberk (50 kmod Pragi) dojedziemy ze stolicy Czech kolejką o nazwie Posázavský Pacifik. Z pewnością warto wybrać ten rodzaj transportu. Trasa wiodąca poprzez romantyczną okolicę rzeki Sázavy zachwyci każdego turystę. Zamek, perła architektury gotyckiej,  wraz z  potężnymi murami obronnymi, robi imponujące wrażenie.  W drodze powrotnej do Pragi możemy odwiedzić zamek Průhonice. Rozległy park zamkowy, z najróżniejszymi gatunkami rzadkich roślin, jest czynny dla zwiedzających przez cały rok. Polecamy wiosenny spacer po parku, kiedy rozkwitają różnobarwne rododendrony i azalie. Park Průhonicki jest Narodowym Zabytkiem Kultury, wpisany został także na listę UNESCO.

 

Zamek ze sztuczną jaskinią

Romantyczny zamek w Ploskovicach (90 kmod Liberca) otacza rozległy park, pierwotnie urządzony w stylu ogrodów wersalskich. Tutejszą ciekawostką jest sztuczna jaskinia z fontannami i rzeźbami. Polecamy odwiedzić także zamek Krásný Dvůr z jednym z największych w Czechach parków w stylu angielskim, w którym znajdziemy liczne, niewielkie budowle, pawilony i jeziorka.

 

Wielka kolekcja malarstwa ściennego

W renesansowym zamku Zákupy (45 kmod Liberca) znajdziemy windę osobową firmy Ringhofer z roku 1870. W tutejszej kaplicy św. Franciszka z Asyżu odbył się w roku 1900 ślub Ferdynanda d ' Este. Malarz Josef Navrátil pozostawił tu po sobie wielką kolekcję malarstwa ściennego i sufitowego. Goście mogą zwiedzać nie tylko sale zamkowe, lecz także przyległy park angielski i ogród francuski. Atrakcją turystyczną są także niedźwiedzie, którym wybieg urządzono w fosie zamkowej. Wycieczkę do Zákup możemy połączyć z wizytą na pobliskim zamku Lemberk lub Bezděz.

 

Filmowa „gwiazda" Wysoczyzny  

Tajemnicza atmosfera zamku Pernštejn (40 kmod Brna) przyciąga czeskich i zagranicznych filmowców. Zamek wystąpił już w ponad czterdziestu bajkach i filmach. Majestatycznie wznosi się na skale nad miasteczkiem Nedvědice. Dzięki swemu położeniu, nigdy w ciągu swej niemal osiemsetletniej historii nie był zdobyty.  Zwiedzając zamek przeniesiemy się w dawne czasy, do świata księżniczek, pojedynków rycerskich i zbójnickich potyczek. Podobna atmosfera panuje na jednym z najpotężniejszych czeskich zamków, w Lipnicy nad Sázavou. Zachwyca on zwiedzających monumentalną średniowieczną architekturą i wyjątkowymi widokami na okolicę. Na podzamczu znajdziemy dom Jaroslava Haška, autora słynnej powieści „Przygody dobrego wojaka Szwejka".

 

Zamek z powieści Bożeny Němcovej

Barokowy zamek Ratibořice (40 kmod Hradca Kralovego), rozległy park zamkowy i okolice stały się słynne dzięki pisarce  Bożenie Němcovej i jej powieści Babunia (Babička). Malownicza Dolina Babuni zachęca do spacerów, a także jazdy konnej. Na tutejszym zamku można obejrzeć XIX-wieczne ekspozycje związane z pisarką i postaciami z jej dzieła literackiego. Przyjemna atmosfera panuje także na barokowym zamku w miejscowości Chlumec nad Cidlinou. Ma on niezwykły kształt – trzy kwadratowe skrzydła są połączone walcowatą bryłą.

 

Muzeum hipologiczne 

Teren wokół zamku w Slatiňanach (16 kmod Pardubic) jest prawdziwym rajem dla turystów spragnionych relaksu, aktywnego wypoczynku, a także wrażeń kulturalnych. Na powierzchni kilku hektarów znajdziemy zamek, stadninę, rozległy park angielski, miejsca do uprawiania sportów i zwierzyniec z jeleniami i muflonami. Możemy przejść się aleją czereśniową lub aleją jadalnych kasztanów. Region szczyci się wieloletnią tradycją hipologiczną, nic więc dziwnego, że właśnie na zamku w Slatiňanach umieszczono ekspozycję hipologiczną, w skład której wchodzą przedmioty pochodzące z zamków i różnych instytucji na terenie Czech. Miłośnikom historii polecamy także zamek Svojanov, zbudowany w roku 1265 przez czeskiego króla Przemysła Ottokara lI.

 

Zamkowe muzeum wina

Rozległy zamek, leżący na występie skalnym, już od kilku stuleci dominuje nad Mikulovem i okolicą. W połowie XV wieku żyła tu słynna „biała dama" - Perchta z Rožmberka, a  w roku  1805 przebywał tu Napoleon, prowadząc rozmowy pokojowe z Austrią. Okolice Mikulova słyną z uprawy winorośli. Na zamku znajdziemy muzeum wina, a także niezwykłą, olbrzymią beczkę, pochodzącą z roku 1643, jedną z największych w Europie. Jej pojemność wynosi 1014 hektolitrów (135 tysięcy butelek). Kolejnym ciekawym zabytkiem w okolicy jest barokowy zamek Slavkov w pobliżu Brna. Obejrzymy tu galerię obrazów i muzeum  poświęcone Bitwie Trzech Cesarzy w roku 1805..

 

Najstarszy morawski piec kaflowy  

Znamienitym zabytkiem w regionie ołomunieckim jest zamek Šternberk (19 kmod Ołomuńca), z gotycką walcowatą wieżą i fortyfikacją, z gotycką kaplicą i renesansowymi budynkami mieszkalnymi. Możemy tu obejrzeć pierwotne wyposażenie, cenne zbiory rzeźb i kolekcję zegarów. Kolejnym punktem naszej wycieczki może być zamek Velké Losiny. Niezwykłe wrażenie sprawia piękny dziedziniec arkadowy oraz park angielski z wieloma gatunkami roślin. W komnatach zamkowych znajdują się cenne dzieła artystyczne oraz przepiękny piec z kolorowych kafli zdobionych reliefami, najstarszy zachowany piec na Morawach, a prawdopodobnie także w całych Czechach.

 

Cenne malowidła rokokowe  

Do najważniejszych zabytków regionu północnych Moraw należy barokowy zamek w miejscowości Kravaře (8 kmod Opavy). W komnatach zamkowych możemy podziwiać między innymi ekspozycję o tematyce heraldycznej. Zamek otacza rozległy park angielski ze stawami i potoczkami. Rośnie tu niemal 100 gatunków drzew i krzewów, niektóre z nich mają ponad 200 lat. W parku możemy zagrać w golfa na dziewięciodołkowym polu. Miłośnicy turystyki rowerowej mają do dyspozycji trasę wiodącą z Jeseníka do Ostrawy. Podróżując po regionie warto odwiedzić także zamek w Bruntálu, z rokokowymi malowidłami ściennymi, o wyjątkowej wartości kulturalnej. Godna uwagi jest również galeria zamkowa z dziełami mistrzów włoskich, holenderskich, flamandzkich i niemieckich oraz biblioteka zamkowa.

 

Niezwykły park zamkowy

Perełką regionu wschodnich Moraw jest zamek Lešná (8 kmod Zlina). Jego obecny wygląd pochodzi z roku 1887. Pierwotny zamek został wówczas zburzony i w tym samym miejscu rozpoczęto budowę nowej rezydencji. Nowy zamek był ogrzewany za pomocą ogrzewania centralnego, doprowadzono tu elektryczność, nie brakowało także wodociągu z gorącą i zimną wodą czy domofonu. Wokół zamku rozciąga się romantyczny park angielski z roślinnością pochodzącą z Europy, Ameryki Północnej i Azji. Jest on uznawany za jeden z najcenniejszych parków zamkowych na Morawach. Kolejnym punktem naszej wycieczki po regionie może być zlinskie ZOO, w pobliżu którego ulokowany jest zamek  Vizovice.

 

Więcej informacji o czeskich zamkach i pałacach znajdziemy na stronie: http://www.czechtourism.com/what-to-see/castles-chateaux.aspx

 

{jumi [*6]}

Warszawa