Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/6609.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/6609
updated 2:21 PM CET, Mar 20, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Rosyjska dusza Wysp Sołowieckich

  • Napisane przez Jacek Wilski / www.ruslink.pl
  • Dział: Europa
Wyróżniony Cerkiew na wyspie Kiży / fot. Bezkresy Cerkiew na wyspie Kiży /

Wyspy Sołowieckie to archipelag, którego historia sięga przełomu I i II stulecia p.n.e. Zachowały się tu nawet starożytne labirynty. Przepiękne świątynie na Sołowkach i cudowną przyrodę królującą na tych terenach można podziwiać godzinami. Jednocześnie historia tego miejsca jest bardzo rosyjska. Sami zobaczcie - na zdjęciach Biura Turystycznego "Bezkresy".

Położony w Zatoce Onega na Morzu Białym archipelag Wysp Sołowieckich to sześć wysp o łącznej powierzchni 300 km2. Nowożytna historia Sołówek zaczyna się w pierwszej połowie XV w., kiedy przybyli tu mnisi z klasztoru Kiryłło-Biełozierskiego, zakładając na największej z wysp, Sołowieckiej, monastyr. Początkowo drewniana architektura za czasów Iwana Groźnego została zastąpiona przez kamienne budowle, przybierając znany współcześnie kształt i zyskując formę twierdzy. To wokół niej skupia się współczesna baza turystyczna wyspy.

Już na przełomie XV i XVI w. klasztor stał się jednym z najważniejszych ośrodków kultu religijnego. Przeżył też okres bujnego rozwoju gospodarczego, który zawdzięczał przedsiębiorczym mnichom handlującym uzyskiwaną z morza solą oraz owocami morza.

Bardzo wcześnie monastyr stał się miejscem zesłania niepokornych, z czego Wyspy Sołowieckie miały zasłynąć w mrocznych latach komunizmu.
Klasztor jako twierdza spełniał także niepoślednią rolę w okresie wielu wojen prowadzonych przez Rosję na przestrzeni kilku stuleci. Odpierał ataki wojsk nieprzyjaciela w czasie wojny inflanckiej, Wielkiej Smuty, wojny krymskiej oraz wojny domowej, która wybuchła po rewolucji październikowej.

Przejęcie władzy przez komunistów rozpoczęło jeden z najczarniejszych okresów w historii Sołowek. Już w 1921 roku wygnano stąd mnichów, a monastyr zamieniono w jeden z pierwszych obozów pracy. Od 1929 roku zaczęło funkcjonować więzienie polityczne, w którym w przebywało kilkanaście tysięcy więźniów. Istniało ono do 1939 roku, kiedy to w związku z wybuchem II wojny światowej władze zrozumiały strategiczne znaczenie archipelagu i umieściły tu radziecką Flotę Północną. Wojska stacjonowały tu do 1983 roku. Wraz ze schyłkiem ZSRR mnisi wrócili na swoje miejsce.

Przedstawiamy wspaniałe zdjęcia - udostępnione przez Biuro Turystyczne "Bezkresy" - z wyprawy na Wyspy Sołowieckie:

{gallery}6609{/gallery}

Więcej informacji o wyprawach Biura Turystycznego "Bezkresy" znajdziecie na stronie: www.bezkresy.pl.

{jumi [*6]}

Więcej w tej kategorii: « Izrael w Warszawie W pustelni Neofita »
Please provide full Credentials Infomation