updated 8:13 PM CET, Jan 17, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Szansa dla turystyki i biznesu

  • Napisane przez Grzegorz Micuła
  • Dział: Europa
Kaliningrad nocą Fot.: Grzegorz Micuła Kaliningrad nocą

W związku z oczekiwanym zniesieniem wiz przedsiębiorcy z branży turystycznej województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego liczą na ożywienie kontaktów z Obwodem Kaliningradzkim.

Według prezesa oddziału warmińsko-mazurskiego Polskiej Izby Turystyki (PIT) Andrzeja Dowgiałły, nawet o 20 proc. może się zwiększyć ruch turystyczny po wejściu w życie przepisów o małym ruchu bezwizowym.
Umowa podpisana w połowie grudnia 2011 r. przez szefów dyplomacji Polski i Rosji Radosława Sikorskiego i Siergieja Ławrowa otwiera przed mieszkańcami obwodu Kaliningradu i Polakami zamieszkującymi tereny przygraniczne szerokie możliwości kontaktów turystycznych i biznesowych.
Po polskiej stronie umowa obejmie Trójmiasto oraz powiaty pucki, gdański, nowodworski i malborski w województwie pomorskim, a w województwie warmińsko-mazurskim Elbląg, Olsztyn oraz powiaty: elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki, olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski i olecki.
Umowa wkrótce wejdzie w życie. Dzięki niej mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego będą mogli wystąpić do polskiego konsulatu w Kaliningradzie o specjalne karty do bezwizowego przekraczania granicy (takie same otrzymają Polacy w rosyjskim konsulacie w Gdańsku). Aby je uzyskać, trzeba będzie udowodnić, że od kilku lat jest się zameldowanym na terenach uprawnionych do ruchu bezwizowego.
Obwód kaliningradzki, będący północną częścią dawnych Prus Wschodnich, jest rosyjską eksklawą, włączoną do ZSRR po II wojnie światowej. Do lat 90. XX w. była to strefa zmilitaryzowana zamknięta dla cudzoziemców. Mieścił się tu m.in. sztab radzieckiej Floty Bałtyckiej. Po upadku ZSRR Kaliningrad został otwarty na świat, ale Rosja nie miała pomysłu na przyszłość regionu - przepadł m.in. pomysł stworzenia tu rosyjskiego odpowiednika Hongkongu. Obwód ma 15 tys. km kw. i 950 tys. mieszkańców (z czego 435 tys. w samym Kaliningradzie).
Info:
Regionalne Centrum Informacyjno-Turystyczne Kaliningradu – tel.: +7 (4012) 555 200;
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W sieci:
www.visit-kaliningrad.ru
www.tourismkaliningrad.ru
www.klgd.ru – strona administracji Kaliningradu po rosyjsku

{jumi [*6]}

Warszawa