updated 3:15 PM CET, Mar 25, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Czechy: Jazda Królów

  • Napisane przez Anna Gruszczyńska
  • Dział: Czechy
Wyróżniony Jazda Królów: autor František Synek. CzechTourism Jazda Królów: autor František Synek.

Tradycyjnie pod koniec maja Czesi zapraszają na jedną z najstarszych i najpiękniejszych uroczystości ludowych, tzw. Jazdę Królów, wpisaną w ubiegłym roku na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Impreza odbywa się corocznie w wielu miejscowościach w regionie Slovacko na południu Moraw. Najpopularniejszą jest Jazda Królów w miasteczku Vlčnov.

 

Etnografowie nie są zgodni co do genezy tradycji. Według jednej z najczęściej spotykanych wersji, Jazda Królów nawiązuje do przejazdu przez Morawy w 1469 roku króla Węgier Macieja Korwina, uciekającego w kobiecym stroju po przegranej bitwie przed wojskami króla Czech Jerzego z Podiebradów. W czasie odbywających się na Slovacku uroczystości, chłopcy jeżdżą na odświętnie przystrojonych koniach i zbierają dary dla swojego króla.  Zostaje nim  zwykle kilkunastoletni chłopiec. Jedzie on konno w damskim stroju ludowym, strzeżony przez  członków straży przybocznej. Trzymana w jego ustach róża symbolizuje milczenie, jakie musiał zachować węgierski monarcha, by nie został rozpoznany. Imprezie towarzyszą występy miejscowych i zagranicznych zespołów folklorystycznych, śpiewy i tańce do białego rana i oczywiście dobre, morawskie wino.

 

Termin imprezy: 25-27 maja 2012

Miejsce: Vlčnov

www.jizdakralu.cz, www.slovacko.cz

 

{jumi [*6]}

 

Please provide full Credentials Infomation