Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/7765.
  • Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/7765
updated 8:13 PM CET, Jan 17, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Malta zaprasza Polaków

  • Napisane przez Grzegorz Micuła
  • Dział: Europa
Malta zaprasza Polaków Fot.: Grzegorz Micuła

Ta śródziemnomorska wyspa położona pomiędzy Sycylią a Afryką, z liczbą mieszkańców niewiele przekraczającą 400 tysięcy, przyjmuje każdego roku ponad 1,3 mln turystów – liczba ta ciągle rośnie.

Także Polacy coraz liczniej odwiedzają tą słoneczną wyspę z przyjemnym klimatem i mnóstwem interesujących zabytków. I jak powiedział dyr. Joseph Galea z Malta Tourist Board, właśnie Polska jest obok Chin najbardziej perspektywicznym krajem z punktu widzenia turystyki przyjazdowej na Maltę. Jak oczekują Maltańczycy jest ponoć szansa, że w bieżącym roku liczba polskich turystów odwiedzających Maltę może wzrosnąć nawet o 50 procent!

Na konferencji prasowej Maltańskiej Organizacji Turystycznej w której uczestniczyli J.E. ambasador Malty w Polsce Godwin Montanaro, dyr. MTA ds. międzynarodowego marketingu Joseph Galea oraz nowy przedstawiciel MTA w naszym kraju Radosław Grabski, dyrektor Tal Aviation.

Dyr. J. Galea powiedział, że turystyka której udział w PKB stanowi 25 proc., jest jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki maltańskiej. Przypomniał, że przedstawicielstwo Malta Tourism Authority działa w Polsce od 1996 roku. Informując o objęciu jego kierownictwa przez Radosława Grabskiego, podziękował równocześnie za wieloletnią, owocną pracę jego poprzednikowi dyr. Andrzejowi Puchaczowi.

- „Oczekujemy – powiedział dyr. Galea – tak znacznego wzrostu liczby turystów z Polski w br., gdyż obserwujemy coraz większe zainteresowanie Polaków naszym krajem. Zwiększa się również liczba połączeń lotniczych. Do dotychczasowych lotów na Maltę z Warszawy i Krakowa dochodzi kolejne, z Wrocławia. Są też loty czarterowe organizowane przez biura podróży oraz dogodne połączenia rejsowe".

Ambasador G. Montanaro krótko przedstawił atrakcje turystyczne Malty, która chociaż jest tysiąc razy mniejsza od Polski, to ma udokumentowanych ponad 6 tysiącleci historii. Maltańskie świątynie megalityczne są starsze od egipskich piramid! Ze względu na strategiczne położenie na styku Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu już w starożytności i średniowieczu Maltą interesowały się sąsiednie potęgi jak Kartagina, starożytny Rzym, następnie Arabowie, Kawalerowie Maltańscy i Turcy, później Francuzi i Anglicy, a podczas II wojny światowej próbowali ją zdobyć, a przynajmniej zniszczyć Niemcy i Włosi.

Z dawnych czasów zachowało się wiele zabytków, zwłaszcza kościołów i twierdz. Są tu także ślady pobytu apostoła św. Pawła, którego statek rozbił się przy brzegu wyspyn i który nawrócił Maltańczyków na chrześcijaństwo. Malta jest relatywnie tania, np. transport który ze względu na małe odległości, należy do najtańszych w świecie. Korzystne są także relacje jakości usług turystycznych do ich ceny.

Ambasador Montanaro podkreślił, że Polacy świetnie dogadują się z Maltańczykami, są bowiem również katolikami i mają podobne poglądy na wiele kwestii międzynarodowych i globalnych. Z uznaniem przypomniał udział polskich marynarzy i lotników w obronie Malty w latach II wojny światowej, kiedy stacjonowało tu osiem polskich okrętów wojennych, w tym polskie łodzie podwodne, które dały się we znaki włoskim i niemieckim konwojom płynącym z zaopatrzeniem do Afryki.

Mówiąc o atrakcjach wyspy, wspomniał również o nauce używanego tam języka angielskiego w 22 szkołach językowych o wysokim poziomie, z których korzystają także Polacy, oraz o niezwykłej gościnności Maltańczyków. Poinformował również, że wkrótce w Polsce rozpoczną działalność konsulaty maltańskie: w Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie i Lublinie, a także zapowiedział imprezy promujące archipelag Maltański w Polsce.

Radosław Grabski nowy szef MTA w Polsce przedstawił interesującą prezentację Malty. Opowiadał o atrakcjach turystycznych, turystyce aktywnej, wydarzeniach kulturalnych, nauce języka angielskiego itp. Omówił atrakcje wyspy Gozo nazywanej Maltą w miniaturze, z najstarszą megalityczną świątynią Europy Ggantiją, którą według legendy wznieśli Giganci i grotą nimfy Calipso, która więziła Odyseusza oraz malowniczymi klifami na zachodzie wyspy z wewnętrznym morzem.

{gallery}7765{/gallery}

Przy wysepce Comino dowiedzieliśmy się, że żyje tu tylko 4 ludzi, a raz w tygodniu przyjeżdżają na nią ksiądz i policjant żeby załatwiać bieżące sprawy mieszkańców. Mówiąc o miejscowych atrakcjach wspomniał o licznych imprezach kulturalnych, festynach, festiwalach wina, lokalnej kuchni maltańskiej, której sztandarowym daniem jest królik w potrawce, rejsach po Morzu Śródziemnym a także żeglarstwie i kajakarstwie morskim a wreszcie o nurkowaniu, które staje się sportem narodowym, bowiem maltańskie wody zaliczane są do trzech najlepszych miejsc do nurkowania na świecie – są tu ładne rafy oraz liczne wraki. Na wyspach jest ponad 40 międzynarodowych szkół nurkowania w tym także dla dzieci! a także najnowocześniejsze komory dekompresyjne. Na wyspach można również uprawiać wspinaczkę, jeździć konno, na rowerach lub wędrować.

Malta jest również świetnym miejscem do kręcenia filmów – w tutejszych malowniczych pejzażach powstawały zdjęcia do filmu „Gladiator" z Russelem Crowe, „Midnight Express", „Kod Leonarda da Vinci", „Troja", „Hrabia Monte Cristo" i wielu innych.

{jumi [*6]}

Warszawa