updated 3:09 PM CET, Jan 21, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Od lodowców do winnic

Od lodowców do winnic www.rhb.ch

Jedną z najbardziej malowniczych tras przez Alpy obsługują Koleje Retyckie. Łączą one północ z południem Europy, wijąc się wśród skał i to bez technologii kół zębatych. Szczególną atrakcją jest panoramiczna podróż Ekspresem Bernina – od lodowców do winnic.

Pociąg pokonuje z niezwykłą łatwością 55 tuneli, 196 mostów i nachylenie do 70 promili. Na wysokości 2253 m n.p.m. wznosi się najwyżej położony punkt na trasie, schronisko Bernina, natomiast odcinek z Thusis do Tirano wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.Trasa Expresu Bernina wiedzie z Chur przez St.Moritz – Przełęcz Bernina - Poschiavo do Tirano. Od wiecznych lodowców na masywie Bernina do winnic doliny Valtellina na południu - jej nazwa pochodzi od val Tellina, czyli dolina wioski Teglio, od niepamiętnych czasów wielkiego centrum winiarskiego.Ta podróż przez najwyżej położoną w Alpach przełęcz, przez którą przejeżdżają pociągi i odbywa się bez zębatek. Pociąg przejeżdża spiralnymi mostami i tunelami przez lodowiec na górze Bernina i wyżyny, a widowiskowe panoramy wstrzymują oddech.

Z Tirano dalej na południe można pojechać autobusem Ekspresu Bernina (od 27,50 CHF za osobę) wzdłuż jeziora Como do Lugano. Największymi atrakcjami na trasie są obiekty z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, z wiaduktem Landwasser i spiralnymi tunelami pomiędzy Bergün i Preda, Ospizio Bernina, Alp Grüm, Piz Palü, lodowiec Morteratsch, Lago Bianco, Poschiavo, starówka w Tirano, wiadukt okrężny w Brusio, winnice w Veltlin, jeziora Como i Lugano, a na koniec miasto Lugano.

Szwajcaria w liczbach

Szwajcaria Liczy 41 285 km² powierzchni. Zbiorniki wodne zajmują łącznie powierzchnię 1520 km². Otoczona ze wszystkich stron przez kraje Unii Europejskiej graniczy z pięcioma państwami. Łączna długość granic - 1852 km. Najdłuższa jest granica z Włochami - 740 km, z Francją - 573 km, Niemcami - 334 km, Austrią - 164 km i Liechtensteinem - 41 km. Granica z Liechtensteinem jest bardziej teoretyczna niż rzeczywiście istniejąca, ze względu na unię celną ze Szwajcarią.

Szwajcaria dzieli się na 8 regionów turystycznych:
- Szwajcarię Północną,
- Szwajcarię Centralną,
- Graubünden (Gryzonię),
- Ticino,
- Wallis,
- Wyżynę Berneńską,
- Jezioro Genewskie
- Szwajcarię Zachodnią.
i 3 regiony geograficzne:
- Jurę, w zachodniej części,
- Wyżynę Centralną, przebiegającą przez środek kraju z północnego wschodu na południowy zachód
- Alpy na południu.

Stolica - Berno
System polityczny - Republika, państwo konfederacyjne
Ludność - 6,9 mln
Język urzędowy - niemiecki (64 proc.),francuski (19 proc.), włoski (8 proc.), retoromański (1 proc.)
Waluta - 1 frank szwajcarski - CHF (1 frank szwajcarski = 3,59876592 zł)
Religie - 47 proc. katolicy, 43 proc. protestanci
Klimat - odmiana górska strefy umiarkowanej
Czas - GMT+1
Elektryczność - 220 V, 50 Hz

www.rhb.ch

www.mojaszwajcaria.pl

{jumi [*6]}

Warszawa