Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/8891.
  • Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/8891
updated 3:46 PM CET, Jan 18, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Irlandia, wyspa w kolorze chlorofilu

  • Napisane przez Grzegorz Micuła
  • Dział: Europa
Wyróżniony Irlandia, wyspa w kolorze chlorofilu Fot.: Grzegorz Micuła

Szmaragdowa wyspa na zachodniej krawędzi Europy zachwyca wspaniałymi krajobrazami i życzliwością mieszkańców. Słynie ona z nastrojowej celtyckiej muzyki i dynamicznych irlandzkich tańców. Spotykane co krok relikty przeszłości, dolmeny i menhiry, grobowce i grodziska oraz ruiny klasztorów i zamków przypominają o celtyckiej epoce legendarnych bohaterów i niezwykle ciekawej historii Irlandii. Zachwycają malownicze jeziora i piękne góry oraz cudowne atlantyckie klify Moheru.

Irlandię zamieszkują sympatyczni i otwarci ludzie, tu wyrabia się najlepszą świecie whisky nie mówiąc już o sławnym Guinnessie, który najlepiej smakuje w miejscowym pubie, gdzie do szklanki ciemnego napoju z pianką można zamówić półmisek pachnących morzem ostryg. Legendarne irlandzkie puby to miejsca wymiany myśli, zabawy i muzykowania. Tylko tu można przyłączyć się do grających w pubie celtycką muzykę (pod warunkiem, że nie fałszujesz).
Republika Irlandii zaskakiwała wszystkich niezwykle dynamicznym rozwojem ekonomicznym, co przyniosło jej miano celtyckiego tygrysa. Ostatni kryzys odbił się negatywnie na jej gospodarce, ale atrakcje turystyczne pozostały i nadal z całego świata ciągną ty turyści chcący posłuchać muzyki i zakosztować prawdziwej irlandzkiej zabawy. Stąd pochodzą takie sławy jak słynny zespół U2, który niedawno gościł w Polsce, Sinéad O'Connor, Enya czy The Corrs oraz fenomenalna grupa taneczna Riverdance prezentująca dynamiczne irlandzkie tańce.
Poza Dublinem i Belfastem znajdziemy tu urocze miasteczka i wioski, wspaniałe jeziora, niezbyt wysokie malownicze góry, łąki i torfowiska oraz piękne wybrzeża. Irlandia jest rajem dla piechurów i rowerzystów oraz miłośników zabytkowych budowli od neolitu do średniowiecza. To niewątpliwie jeden z najsympatyczniejszych krajów Europy.

 

Najweselsza stolica Europy
Miasto założyli wikingowie w 841 r. nad rzeką Liffey na wschodzie wyspy przy czarnym rozlewisku (Dubh Linn). To kipiące życiem miasto uważane jest nie bez racji za najweselszą stolicę Europy. Na południe od rzeki rozłożyła się Temple Bar elegancka obecnie dzielnica z dziesiątkami modnych pubów i restauracji gdzie można skosztować potraw większości kuchni Europy i świata oraz wielu rodzajów piwa.
Dublin jest świetnym miejscem dla smakoszy, którzy znajdą tu wszystko; od wyrafinowanych smakołyków po proste, tradycyjne irlandzkie jadło, do którego na pewno pasuje Guinness. Miłośnicy Guinnessa chętnie odwiedzą największy na świecie browar produkujący to słynne ciemne piwo, gdzie po zapoznaniu się z procesem technologicznym można przystąpić do degustacji. Kto woli mocniejsze trunki powinien odwiedzić dawną destylację Jamesona przy Bow Street gdzie urządzono niewielkie muzeum tego trunku zwane Irish Whiskey Corner. Zapoznamy się tu z produkcją irlandzkiej whiskey a na zakończenie zwiedzania zostaniemy zaproszeni na degustację niektórych gatunków Uisce Beatha (wody życia).
Dublin jest miastem na ludzką skalę, można go zwiedzać na piechotę. Miasto jest ważnym centrum kultury a ilość muzeów, teatrów (ze słynnym Abbey Theatre) i galerii przyprawić może o zawrót głowy. Warto odwiedzić Muzeum Narodowe Irlandii z olśniewającą kolekcją przedmiotów ze złota od czasów celtyckich oraz Dublinię, ciekawe muzeum poświęcone średniowiecznemu Dublinowi. Pobliski Kościół Chrystusowy ufundowany w 1172 r. przez Strongbowa, normańskiego zdobywcę Dublina. to jedna z dwóch, obok katedry św. Patryka, katedr w stolicy Irlandii. Koniecznie trzeba odwiedzić Trinity College – najstarszy i najbardziej prestiżowy irlandzki uniwersytet ze wspaniała biblioteką i iluminowanym ewangeliarzem zwanym Księgą z Kells.
Inne ciekawe miejsca to zamek dubliński – symbol angielskiego panowania nad Irlandią z salą tronową i pięknym ogrodem, katedra św. Partyka - największy kościół na wyspie (długość 91 m, wieża 43 m). We wnętrzu znajduje się wspaniale polichromowany XVIII-w. nagrobek rodziny Boyle oraz pomnik Jonathana Swifta. Spacerując po mieście zobaczyć można wszystkie style architektoniczne od średniowiecznego zamku i kościołów poprzez elegancką architekturę georgiańską po nowoczesne budowle z Iglicą Millenijną, ponad stumetrowym wysmukłym pomnikiem wzniesionym dla uczczenia trzeciego tysiąclecia, stojącym przed budynkiem Poczty Głównej na miejscu wysadzonej przez IRA kolumny Nelsona.
Z Dublinem związani są sławni irlandzcy pisarze i poeci; Bernard Shaw, William Butler Yeats, Oscar Wilde, Samuel Beckett i Seamus Heaney a przede wszystkim James Joyce – autor „Ulissesa". Z wieży Martello w Sancycove Point, gdzie mieszkał Joyce, roztacza się wspaniały widok na zatokę Dublińską. Dziś jest tu jego muzeum, z licznymi rękopisami i fotografiami oraz niezliczonymi wydaniami książek. 16 czerwca w Dublinie obchodzony jest Dzień Blooma (Blooms Day) podczas którego uczestnicy wędrują od pubu do pubu śladami bohatera „Ulissessa".

 

 {gallery}8891{/gallery}

 

Oddech historii
W żyznej dolinie rzeki Boine położonej na północny zachód od Dublina ludzie zaczęli osiedlać się już ponad pięć tysięcy lat temu. Oni, podobnie jak późniejsi jej mieszkańcy: Celtowie, wikingowie i Normanowie, pozostawili po sobie grobowce, kościoły i opactwa, zamki i pałace. Rozegrało się tu kilka bitew ważnych dla historii wyspy. Warto odwiedzić zamek w Trim położony na podmokłych łąkach nad brzegami rzeki Boyne wzniesiony w roku 1173 przez normańskiego rycerza Hugha de Lacy'ego, największą średniowieczną warownię Irlandii. Zamek w Trim pojawił się w nagrodzonym Oscarem filmie Mela Gibsona „Waleczne serce". Latem u stóp zamku rozgrywane są wyścigi konne zwane Nun Run – w których dżokejami są ... zakonnice!
Wzgórze Tara było religijnym i politycznym centrum celtyckiej Irlandii oraz siedzibą arcykrólów z dynastii O'Neil aż do XI wieku. Zielone wzgórze, zajmuje ważne miejsce w historii wyspy, już w epoce kamienia zbudowano tu grobowiec korytarzowy. Największe znaczenie wzgórze osiągnęło w I tysiącleciu n.e., kiedy było głównym ośrodkiem religijnym i politycznym Irlandii – co trzy lata zbierali się na nim królowie i kapłani, by ustanawiać prawa oraz rozstrzygać spory. Tara, jako siedziba bogów i arcykrólów, występuje w wielu irlandzkich mitach i legendach
Pozostałością po ludziach z epoki brązu są doskonale zachowane kamienne grobowce megalityczne Newgrange, Knowgh i Dowgh. Najsławniejszy znajduje się w Newgrange, grobowiec sprzed 5 tysięcy lat ma kształt kurhanu o średnicy 85 m. i 10-metrowej wysokości. Jest to jeden z najlepiej zachowanych grobów korytarzowych w Zachodniej Europie. Do głównej komory o wysokości 6 metrów prowadzi 20-metrowy korytarz obłożony kamiennymi megalitami o ponad 2-metrowej wysokości, na których wspiera się kamienne sklepienie. Kamienie zdobione są wzorami w kształcie spirali, zygzaków i węży co świadczy o silnym kulcie zmarłych. W dniu przesilenia zimowego – 21 grudnia o godz. 8.58, przez niewielki otwór ponad wejściem do grobowca wpadają promienie słońca docierające aż do komory grobowej. Jej ciemne wnętrze przez kwadrans rozświetla jaskrawo pomarańczowe światło, po czym znów nastaje głęboka ciemność. Świadczy to, że budujący go ludzie mieli imponującą wiedzę astronomiczną.

{jumi [*6]}

Warszawa