Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/9234.
  • Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/9234
updated 3:46 PM CET, Jan 18, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Atrakcje Irlandii, Kilkeny i klasztor św. Kevina

  • Napisane przez Grzegorz Micuła
  • Dział: Europa
Wyróżniony Atrakcje Irlandii, Kilkeny i klasztor św. Kevina Fot.: Grzegorz Micuła

Szmaragdowa wyspa na zachodniej krawędzi Europy zachwyca wspaniałymi krajobrazami i życzliwością mieszkańców. Wyspa słynie ze nastrojowej celtyckiej muzyki i dynamicznych irlandzkich tańców.

Spotykane co krok relikty przeszłości, dolmeny i menhiry, grobowce i grodziska oraz ruiny klasztorów i zamków przypominają o celtyckiej epoce legendarnych bohaterów i niezwykle ciekawej historii Irlandii. Zachwycają malownicze jeziora i piękne góry oraz cudowne atlantyckie klify Moheru.

 

Kilkeny. Zamek, katedra i ... puby
Kilkenny, urocze miasteczko położone nad rzeką Nore we wschodniej Irlandii, ze stojącą na szczycie wzgórza katedrą św. Kenneta z kamienną wieżą oraz średniowiecznym zamkiem Butlerów – hrabiów Ormondu, wpływowego rodu który doszedł do władzy w 1392 r. rządził miastem przez ponad pół wieku. Znaczenie Kilkenny wzrosło w XIII w., kiedy na tutejszym zamku zbierał się irlandzki parlament.
Największy wpływ na obecny wygląd Kilkenny miała przebudowa miasta w stylu neogotyckim dokonana w epoce wiktoriańskiej. Większość budowli wzniesiono z miejscowego czarnego wapienia, zwanego „kilkennijskim marmurem". Najciekawsze poza zamkiem i katedrą budowle to Thosel – budynek z podcieniami i charakterystyczną wieżą zegarową pierwotnie komora celna, pełniąca obecnie funkcje ratusza oraz Rothe House piękny kupiecki dom z epoki Tudorów w którym mieści się niewielkie muzeum.
Katedra św. Kenneta (St. Canice Catedral) stoi na wzgórzu w dzielnicy irlandzkiej. Zbudowana została w XIII w. w stylu wczesnego gotyku angielskiego na miejscu klasztoru św. Kenneta znajdują się w niej grobowce członków rodu Butlerów. Za katedrą stoi 31-metrowa, okrągła wieża obserwacyjna, zbudowana przez mnichów w IX stuleciu. Przy Abbey Street wznosi się odnowiony kościół XIII-wiecznego Czarnego Opactwa z zachowanymi średniowiecznymi witrażami.

{gallery}9234{/gallery}
W okazałym zamku Kilkenny jest wspaniała Długa Galeria z kolekcją portretów Butlerów oraz kunsztownie wymalowanym drewnianym sufitem, Gabinet Rycin, biblioteka i Chińska Sypialnia. W dawnych stajniach zamkowych mieści się dzisiaj Centrum Wzornictwa, gdzie można przyjrzeć się pracy rzemieślników oraz kupić ich wyroby. Przy zamku znajduje się wielki park z rozległymi, doskonale utrzymanymi trawnikami.
W Kilkenny znajduje się też słynny browar produkujący mocne, ciemne piwo a w mieście działa około osiemdziesięciu pubów. W sierpniu każdego roku odbywa się tu jeden z najważniejszych festiwali sztuki w Irlandii.

 

Klasztor św. Kevina
Puste, dzikie góry Wicklow przez stulecia były schronieniem przeciwników angielskiego panowania w Irlandii. Najpiękniej jest tu wczesną jesienią kiedy barwne wrzosy pokrywają stoki wzgórz.
Najciekawszym obiektem są ruiny średniowiecznego klasztoru św. Kevina w Glendalough (Dolina dwóch jezior). Ten świątobliwy mąż z królewskiego rodu odrzucił łatwe życie i został pustelnikiem w grocie nad jeziorem. Z czasem powstał tu sławny klasztor gdzie mnisi opiekowali się chorymi i kopiowali księgi. Z klasztoru pozostała okrągła kamienna wieża, ruiny kilku kościołów oraz niewielkie kamienne oratorium zwane kuchnią św. Kevina. Jedna z legend mówi, że kiedy św. Kevin modlił się na jego ręce szpak złożył jajo. Święty pozostał w tej samej pozycji dopóki z jaja nie wyległo się pisklę.
Przez stulecia klasztor wielokrotnie łupiony był przez Wikingów, Normanów i Anglików odradzał się wielokrotnie, przez jakiś czas był nawet biskupią stolicą, aż został zlikwidowany przez Anglików w 1539 r.
Do dziś zachowały się dwie grupy ruin nad jeziorami oddalone o 1,5 km. Najwcześniejsze budowle związane z życiem św. Kevina; kościół na skale. jego cela i łoże w małej jaskini, gdzie wg tradycji odrzucił on umizgi nagiej kobiety spychając ją do jeziora.
Druga grupa ruin na wschód od jeziora Dolnego to zachowana brama wejściowa i pozostałości katedry z XII stulecia, będące największą ruiną w całej dolinie. Na wschód od katedry stoi krzyż św. Kevina, masywna granitowa płyta na której wyrzeźbiono celtycki krzyż z kołem. Obok, na cmentarzu stoi 32-metrowa okrągła kamienna wieża będąca dogodnym punktem obserwacyjnym. Jest tu też niewielkie kamienne oratorium zwane kościołem (lub kuchnią) św. Kevina zwieńczone okrągłą wieżyczką oraz doskonale zachowany XII-wieczny kamienny krzyż. W centrum turystycznym można obejrzeć wystawę poświęconą św. Kelvinowi i historii klasztoru w Glendalough.

{jumi [*6]}

Warszawa