Wydrukuj tę stronę
wtorek, 18 wrzesień 2012 09:37

Atrakcje Irlandii, Kilkeny i klasztor św. Kevina Wyróżniony

Napisane przez Grzegorz Micuła
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Atrakcje Irlandii, Kilkeny i klasztor św. Kevina Fot.: Grzegorz Micuła

Szmaragdowa wyspa na zachodniej krawędzi Europy zachwyca wspaniałymi krajobrazami i życzliwością mieszkańców. Wyspa słynie ze nastrojowej celtyckiej muzyki i dynamicznych irlandzkich tańców.

Spotykane co krok relikty przeszłości, dolmeny i menhiry, grobowce i grodziska oraz ruiny klasztorów i zamków przypominają o celtyckiej epoce legendarnych bohaterów i niezwykle ciekawej historii Irlandii. Zachwycają malownicze jeziora i piękne góry oraz cudowne atlantyckie klify Moheru.

 

Kilkeny. Zamek, katedra i ... puby
Kilkenny, urocze miasteczko położone nad rzeką Nore we wschodniej Irlandii, ze stojącą na szczycie wzgórza katedrą św. Kenneta z kamienną wieżą oraz średniowiecznym zamkiem Butlerów – hrabiów Ormondu, wpływowego rodu który doszedł do władzy w 1392 r. rządził miastem przez ponad pół wieku. Znaczenie Kilkenny wzrosło w XIII w., kiedy na tutejszym zamku zbierał się irlandzki parlament.
Największy wpływ na obecny wygląd Kilkenny miała przebudowa miasta w stylu neogotyckim dokonana w epoce wiktoriańskiej. Większość budowli wzniesiono z miejscowego czarnego wapienia, zwanego „kilkennijskim marmurem". Najciekawsze poza zamkiem i katedrą budowle to Thosel – budynek z podcieniami i charakterystyczną wieżą zegarową pierwotnie komora celna, pełniąca obecnie funkcje ratusza oraz Rothe House piękny kupiecki dom z epoki Tudorów w którym mieści się niewielkie muzeum.
Katedra św. Kenneta (St. Canice Catedral) stoi na wzgórzu w dzielnicy irlandzkiej. Zbudowana została w XIII w. w stylu wczesnego gotyku angielskiego na miejscu klasztoru św. Kenneta znajdują się w niej grobowce członków rodu Butlerów. Za katedrą stoi 31-metrowa, okrągła wieża obserwacyjna, zbudowana przez mnichów w IX stuleciu. Przy Abbey Street wznosi się odnowiony kościół XIII-wiecznego Czarnego Opactwa z zachowanymi średniowiecznymi witrażami.

{gallery}9234{/gallery}
W okazałym zamku Kilkenny jest wspaniała Długa Galeria z kolekcją portretów Butlerów oraz kunsztownie wymalowanym drewnianym sufitem, Gabinet Rycin, biblioteka i Chińska Sypialnia. W dawnych stajniach zamkowych mieści się dzisiaj Centrum Wzornictwa, gdzie można przyjrzeć się pracy rzemieślników oraz kupić ich wyroby. Przy zamku znajduje się wielki park z rozległymi, doskonale utrzymanymi trawnikami.
W Kilkenny znajduje się też słynny browar produkujący mocne, ciemne piwo a w mieście działa około osiemdziesięciu pubów. W sierpniu każdego roku odbywa się tu jeden z najważniejszych festiwali sztuki w Irlandii.

 

Klasztor św. Kevina
Puste, dzikie góry Wicklow przez stulecia były schronieniem przeciwników angielskiego panowania w Irlandii. Najpiękniej jest tu wczesną jesienią kiedy barwne wrzosy pokrywają stoki wzgórz.
Najciekawszym obiektem są ruiny średniowiecznego klasztoru św. Kevina w Glendalough (Dolina dwóch jezior). Ten świątobliwy mąż z królewskiego rodu odrzucił łatwe życie i został pustelnikiem w grocie nad jeziorem. Z czasem powstał tu sławny klasztor gdzie mnisi opiekowali się chorymi i kopiowali księgi. Z klasztoru pozostała okrągła kamienna wieża, ruiny kilku kościołów oraz niewielkie kamienne oratorium zwane kuchnią św. Kevina. Jedna z legend mówi, że kiedy św. Kevin modlił się na jego ręce szpak złożył jajo. Święty pozostał w tej samej pozycji dopóki z jaja nie wyległo się pisklę.
Przez stulecia klasztor wielokrotnie łupiony był przez Wikingów, Normanów i Anglików odradzał się wielokrotnie, przez jakiś czas był nawet biskupią stolicą, aż został zlikwidowany przez Anglików w 1539 r.
Do dziś zachowały się dwie grupy ruin nad jeziorami oddalone o 1,5 km. Najwcześniejsze budowle związane z życiem św. Kevina; kościół na skale. jego cela i łoże w małej jaskini, gdzie wg tradycji odrzucił on umizgi nagiej kobiety spychając ją do jeziora.
Druga grupa ruin na wschód od jeziora Dolnego to zachowana brama wejściowa i pozostałości katedry z XII stulecia, będące największą ruiną w całej dolinie. Na wschód od katedry stoi krzyż św. Kevina, masywna granitowa płyta na której wyrzeźbiono celtycki krzyż z kołem. Obok, na cmentarzu stoi 32-metrowa okrągła kamienna wieża będąca dogodnym punktem obserwacyjnym. Jest tu też niewielkie kamienne oratorium zwane kościołem (lub kuchnią) św. Kevina zwieńczone okrągłą wieżyczką oraz doskonale zachowany XII-wieczny kamienny krzyż. W centrum turystycznym można obejrzeć wystawę poświęconą św. Kelvinowi i historii klasztoru w Glendalough.

{jumi [*6]}

Artykuły powiązane

© 2019 KURIER365.PL