updated 2:21 PM CET, Mar 20, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Ojczyzna psów bernardynów

Wyróżniony Ojczyzna psów bernardynów www.fondation-barry.ch

Małe miasteczko Martigny, przy zakolu Rodanu w Dolnym Wallis, znane jest z zabytków, smacznej kuchni i bernardynów. Jest też Martigny punktem łączącym szlaki wiodące od przełęczy Simplon, Wielki św. Bernard i Forclaz.

Historia miasta sięga dwóch tysiącleci wstecz. Swe ślady w regionie pozostawiły plemiona celtyckie, Rzymianie i Napoleon. Można tam znaleźć zarówno amfiteatr, rzymskie łaźnie termalne i świątynie, jak i pełne życia dzielnice. W pierwszym biskupstwie w Szwajcarii można też podziwiać historyczne dzielnice La Bâtiaz i Vieux-Bourg z pięknymi zabytkami świeckimi i kościołami.

Najważniejszą atrakcją kulturalną Martigny jest Pierre Gianadda Foundation (Fundacja Pierre Gianadda), tuż obok Muzeum Galijsko-Rzymskiego, w którym znajduje się Muzeum Samochodów i wystawy prac sławnych artystów. Budynek został skonstruowany wokół pozostałości rzymskiej świątyni. Jest też w Martigny Muzeum psów bernardynów, zaliczanych do grupy molosów w typie górskim. Rasa ta znana jest co najmniej od XVII wieku, a została wyhodowana przez szwajcarskich mnichów do pełnienia funkcji psa pociągowego i psa-towarzysza. Jest narodową rasą Szwajcarii. Bernardyny należą do największych i najcięższych psów.

W odległości półtorej godziny pociągiem Ekspres Mont Blanc od Martigny leży francuski ośrodek wypoczynkowy Chamonix. Pociąg Ekspres św. Bernarda zabiera pasażerów do Orsieres, skąd autobus wiezie podróżujących do schroniska przy przełęczy Wielki św. Bernard. Dzięki świetnym połączeniom Martigny z regionami 4 Vallées, Portes-du-Soleil i Ovronnaz można bardzo szybko dojechać do terenów narciarskich.

Atrakcje Martigny

• Pierre Gianadda Foundation - Muzeum Galijsko-Rzymskie, Muzeum Samochodów i okresowe wystawy słynnych artystów o światowej sławie.
• Muzeum Psów Bernardynów, w którym jest psie przedszkole, pokazuje historię rasy psów oraz dzieje schroniska na Przełęczy św. Bernarda, 40 km na południe od miasta.
• Wąwóz Trient - głęboki wąwóz wrzynający się w skały z mostkiem na wysokości 187-m. Wąwóz Durnand - spektakularny wąwóz na południe Martigny jest dostępny dzięki kilometrowej ścieżce z tunelami, mostami, stopniami i galeriom.
• Labirynt Evionnaz - największy labirynt na świecie z ponad 18 tys. Drzewek tui.
• Zbiorniki wodne Le Châtelard & Emosson - niezwykle stroma dwukabinowa kolejka typu funikular i kolejka wąskotorowa zapewniają transport do sztucznych zbiorników Le Châtelard i Emosson Reservoir (23 km od Martigny).

www.fondation-barry.ch

www.mojaszwajcaria.pl

{jumi [*6]}

 

 

Please provide full Credentials Infomation