Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/9346.
  • Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/9346
updated 10:19 AM CET, Jan 21, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Yeats, magiczne Sligo i czarne urwiska Moheru

  • Napisane przez Grzegorz Micuła
  • Dział: Europa
Wyróżniony Yeats, magiczne Sligo i czarne urwiska Moheru Fot.: Grzegorz Micuła

Szmaragdowa wyspa na zachodniej krawędzi Europy zachwyca wspaniałymi krajobrazami i życzliwością mieszkańców. Słynie z nastrojowej celtyckiej muzyki i dynamicznych irlandzkich tańców.

Spotykane co krok relikty przeszłości, dolmeny i menhiry, grobowce i grodziska oraz ruiny klasztorów i zamków przypominają o celtyckiej epoce legendarnych bohaterów i niezwykle ciekawej historii Irlandii. Zachwycają malownicze jeziora i piękne góry oraz cudowne atlantyckie klify Moheru.

 

Klify Moheru, płaskowyż Burren i Bunratty Castle
Atrakcją zachodniej Irlandii są ponad dwustumetrowe urwiska Moheru (Cliffs of Moher) tworzące na przestrzeni 8. kilometrów zwartą 200-metrową ścianę piaskowców i łupków, opadających stromymi ścianami do Oceanu Atlantyckiego. Wyerodowane półki i nisze wykorzystują na gniazdowanie stada morskich ptaków, zwłaszcza nurzyków i mew trójpalczastych. Skrajem urwistego klifu prowadzą wydeptane ścieżki. Na jego szczycie stoi kamienna wieża O'Briana, punkt widokowy z czasów wiktoriańskich. W sąsiedztwie portowego miasta Galway rozciąga się bezludny płaskowyż Burren (co w języku irlandzkim oznacza „skalistą ziemię"). To skalista kraina, bezwodna, pusta, ale z fascynującą przyrodą, zwłaszcza roślinami i ptakami. Pełno tu jaskiń, dolmenów, celtyckich warowni, świętych źródeł, skalnych ołtarzy oraz ruin zamków i kościołów zniszczonych podczas najazdu Cromwella. Woda opadowa wypłukała w wapiennych skałach liczne jaskinie, w tym otwartą dla zwiedzających jaskinię Aillwee, w pobliżu której jest kamienny fort Cahermore.
Pośrodku wapiennego płaskowyżu Burren stoi piękny dolmen Poulnabrone, portalowy grobowiec wzniesiony jakieś 2500 lat p.n.e. Warto też odwiedzić Ballyvaughan, malowniczą wioskę rybacką nad zatoką Galway, z kolorowymi, krytymi łupkiem domkami.
W klimacie Burrenu ogrzewanego ciepłym Prądem Zatokowym, z nagrzanymi słońcem wapiennymi skałami tworzy się unikalne środowisko przyrodnicze, w którym obok siebie wyrastają rośliny arktyczne, alpejskie i śródziemnomorskie. Wiosną kwitną tu kolorowe kwiaty, ze skalnych szczelin wyrastają storczyki, świetliki i goryczki. Doskonale mają się też paprocie, porosty i mchy. Botanicy naliczyli tu 125 rodzajów roślin w tym 22 rodzaje storczyków. Burren jest też największym na Irlandii siedliskiem motyli, których żyje tu 28 gatunków.

{gallery}9346{/gallery}
Jedną z największych atrakcji turystycznych okolic Limerick jest XV-wieczny zamek Bunratty (Bunratty Castle). Jego mieszkańcami byli hrabiowie Thomondu - O'Brienowie. Obecnie wnętrze prezentuje się jak za czasów „wielkiego hrabiego", który zmarł w 1624 r. Zamek, porzucony w ostatnim stuleciu, był pusty aż do dnia, gdy w latach 50. XX w. kupił go lord Gort i przywrócił mu dawną świetność. Organizowane tu średniowieczne uczty przyciągają wielu turystów. W sąsiedztwie powstał ciekawy skansen z chałupami wyrobników, sklepami, młynem zbożowym i eleganckim domem georgoriańskim. Latem pracownicy parku, przebrani w stroje z epoki, demonstrują tradycyjne zajęcia dawnych mieszkańców tego regionu.

 

W Krainie Yeatsa
Miłośnicy poezji powinni odwiedzić Krainę Yeatsa w hrabstwie Sligo, a zwłaszcza Drumcliff, gdzie na przykościelnym cmentarzu pochowano Williama B. Yeatsa, jednego z najsłynniejszych poetów Irlandii. William Butler Yeats (1865-1939), noblista z 1923 roku, był jednym z największych irlandzkich poetów. Sam wybrał miejsce swojego wiecznego spoczynku. W wierszu „U podnóża Ben Bulbenu" opisał swój nagrobek z wapienia, kończąc strofami wiersza „Under Ben Bulben", które jako epitafium wyryte są na jego grobie; „Cast a Cold Eye / On Life, on Death / Horseman pass by" [Tak samo chłodno spójrz /Na Życie i na Śmierć/ Nie wstrzymuj konia, jedź (tłum. L. Mariańska)].
Już w średniowieczu znajdowało się tu opactwo założone (ok. 575 r.) przez św. Kolumbana. Po opactwie pozostał wysoki kamienny krzyż, ozdobiony motywami biblijnymi przedstawiającymi Adama, Ewę i inne sceny ze Starego Testamentu. Jego zwieńczeniem jest Chrystus Królujący, a na stronie zachodniej przedstawione zostały Męka Pańska i Ukrzyżowanie. Po drugiej stronie szosy jest jeszcze jedna pozostałość po klasztorze - resztki okrągłej, kamiennej wieży, zbudowanej w latach 900-1200. Malowniczy cmentarz przy kościele leży w pobliżu imponującego szczytu Ben Bulben, wyniosłej góry owianej legendami. To ponoć tu łania karmiła bohaterskiego Osjana, a magiczny niedźwiedź zabił Diarmaida, wyrywając mu serce. Dlatego romantyczny poeta tu właśnie chciał zostać pochowany.
Niestety Yeats zmarł we Francji, w styczniu 1939 r., potem wybuchła wojna, a gdy krewni zgodnie z wolą poety chcieli przenieść go do Dumcliff okazało się, że grób został opróżniony, a szczątki Yeatsa wylądowały w ossuarium. Odzyskano je, ale jest podejrzenie, że Francuzi zwrócili nie te kości. Interesujący pomnik Yeatsa stoi w Sligo, stolicy hrabstwa. Przedstawia poetę odzianego w słowa. Sligo kultywuje pamięć W.B. Yeatsa.  Mieści się tu muzeum i centrum studiów nad jego twórczością.
William Butler Yeats urodził się w Dublinie, ale często bywał w Sligo i okolicach ze swoim bratem Jackiem - malarzem. Ich dziadek był tutejszym armatorem. „Sligo jest miejscem, które miało największy wpływ na moje życie"- pisał. Było jego duchową ojczyzną, mimo że nigdy nie mieszkał tu na stałe. Magiczne krajobrazy, celtyckie legendy i historia tego regionu wywarły ważny wpływ na jego twórczość.

{jumi [*6]}

Warszawa