Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/9677.
  • Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/9677
updated 3:09 PM CET, Jan 21, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Grobla Olbrzyma i "krzesło życzeń"

  • Napisane przez Grzegorz Micuła
  • Dział: Europa

Szmaragdowa wyspa na zachodniej krawędzi Europy słynie ze nastrojowej celtyckiej muzyki i dynamicznych irlandzkich tańców. Spotykane co krok relikty przeszłości, dolmeny i menhiry, grobowce i grodziska oraz ruiny klasztorów i zamków przypominają o celtyckiej epoce legendarnych bohaterów i ciekawej historii Irlandii.

Ulster to północno-wschodnia część Irlandii. Sześć hrabstw zamieszkałych w większości przez protestantów nie weszło w skład Republiki Irlandii, która powstała w 1921 roku, po wiekach zniewolenia przez Anglików.

 

Gościniec Gigantów
Mieszkańcy Irlandii uważali, że tą niesamowitą formację skalną o zadziwiająco regularnych kształtach, położoną na północnym wybrzeżu Ulsteru w hrabstwie Antrim mogli ułożyć tylko olbrzymi, stąd nazwa tego skalnego gościńca zanurzonego w falach Atlantyku. Geolodzy tłumaczą to mniej romantycznie. Według nich podczas gigantycznej erupcji wulkanicznej, jaka miała miejsce przed 50-60. milionami lat, wielkie masy gorącej magmy bazaltowej gwałtownie stygły wlewając się do morza i pękając tworzyły regularne sześciokątne kamienne graniastosłupy. Liczba kolumn bazaltowych szacowana jest na blisko 40 tysięcy.
Zbudowane z bazaltowych skał wybrzeże robi niesamowite wrażenie. Większość słupów ma kształt sześcioboków, ale są takie które mają cztery, pięć a nawet siedem i osiem boków. Widziane z góry przypominają brukowaną ulicę. Duża zawartość żelaza sprawiła, że skały nabrały koloru czerwonawego. Kilka warstw skamieniałej lawy bazaltowej utworzyło strome klify nadmorskie, często przekraczające 100 metrów wysokości. Malownicze grupy skalne noszą takie nazwy jak „Wachlarz Damy", „Organy Olbrzyma" czy półkolista „Podkowa". Na tzw. Średniej Grobli jest wyerodowane przez morze kamienne siedzisko. Ponoć życzenia wypowiadane przez siedzącego na tym „krześle życzeń" zawsze się spełniają.

{gallery}9677{/gallery}

Najstarsza gorzelnia na świecie
Początki produkcji irlandzkiej whiskey toną w mrokach dziejów. Jednak przypuszcza się, że celtyccy mnisi już na przełomie XIII i XIV zgłębili tajniki sztuki destylacji, której owocem była „woda życia". Miasteczko Bushmills, leżące na północnym wybrzeżu Ulsteru nad rzeką Bush, zawdzięcza swoją sławę destylarni whiskey nazywanej tak dla odróżnienia od szkockiej whisky. Gorzelnia Old Bushmills jest najstarszą licencjonowaną destylarnią na świecie. Przywilej destylacji otrzymała od króla Jerzego I już w 1608 r. ale alkohol pędzony był tu znacznie wcześniej. Słowo whiskey pochodzi od celtyckiego "uisce beatha" co znaczy "woda życia". Whiskey (whisky) to napój alkoholowy powstały z destylacji zacieru zbożowego i poddawany dojrzewaniu w drewnianych (głównie dębowych) beczkach. Destylarnię Old Bushmills można zwiedzać, zapoznawanie się z procesem produkcyjnym kończy degustacja, a w fabrycznym sklepie można zaopatrzyć się w wybór produkowanych tu specjałów
W Bushmills końcowy produkt przechodzi trzykrotnie proces destylacji, w odróżnieniu od dwa razy destylowanej szkockiej whisky. Wpływa to korzystnie na końcową jakość produktu. Podczas gdy większość gatunków jest mieszana z różnych rodzajów alkoholu, whiskey z Bushmills powstaje z jednego rodzaju słodu i jednego gatunku ziarna jęczmienia – jest to tzw. malt whiskey, w odróżnieniu od mieszanej - blended. Irlandzka whiskey produkowana jest wyłącznie z jęczmienia i jego słodu i musi leżakować minimum trzy lata w dębowych beczkach po sherry. Ostatnio wprowadzoną innowacją jest destylacja skrystalizowanego słodu (crystal malt), który powstaje w wyniku opiekania ziaren jęczmienia i to właśnie on nadaje whiskey charakterystyczną słodką nutę i gładkość.

 

Jezioro Lower Lough Erne
Położone w hrabstwie Fermanagh w zachodniej części Ulsteru Jezioro Lower Lough Erne ma mnóstwo ciekawostek przyrodniczych i zabytków z odległej historii Irlandii: cmentarzy klasztorów i zamków z czasów kolonizacji Irlandii przez Anglików. Nad jeziorem żyje mnóstwo gatunków ptaków, kaczek, perkozów i zimorodków a jego wody obfitują w pstrągi. Jezioro Lower Lough Erne ciekawe jest zarówno z brzegu jak i z łódki, czy motorówki.
Najciekawszym miastem, skąd zwykle zaczyna się zwiedzanie jeziora jest Enniskillen, położone na wyspie pomiędzy dolnym i górnym jeziorem Erne. Ponad miastem wznoszą się mury i wieże XV-wiecznego zamku Enniskillen (obecnie muzeum regionalne). W mieście jest też gmach założonej w 1618 r. Portora Royal School, której wychowankami byli m.in. Oskar Wilde i Samuel Beckett. W pobliżu miasta stoi zamek Cole jedna z najwspanialszych rezydencji klasycystycznych w Irlandii, wybudowana w latach 1790-1798 przez Jamesa Wyatta.
Inny zamek - Monea Castle z 1618 roku - stoi na skale w pobliżu jeziora, podobnie jak otoczony wałami sąsiedni zamek Tully, przy którym urządzono XVII-wieczny zielnik. Wieś Belleek na zachodnim krańcu jeziora, najbardziej na zachód wysunięta miejscowość Irlandii Zachodniej, słynie ze światowej sławy wytwórni porcelany Belleek Pottery, słynnej z ażurowych mis, talerzy, naczyń i figurek w kolorze perłowym, ozdobionych drobnymi kwiatami w kolorach pastelowych.
Na wyspach Boa i White zobaczyć można kamienne figury jeszcze z czasów przedchrześcijańskich, ale najciekawsze zabytki znajdziemy na wyspie Devenish, na której w VI stuleciu św. Molase założył klasztor. Mimo że był on wielokrotnie plądrowany i palony przez wikingów, aż do XVII w. był ważnym centrum życia religijnego. Do dziś zachowała się okrągła 25-metrowa kamienna wieża z 1160 r., ruiny kościoła NMP i romańsko-gotyckiego kościoła z 1225 r. oraz ozdobiony reliefami kamienny krzyż z XV w.

{jumi [*6]}

 

Warszawa