updated 10:57 PM CEST, Jun 15, 2019
A+ A A-

Perły Małopolski

Wyróżniony Perły Małopolski www.perlymalopolski.pl

Zawody z cyklu Perły Małopolski zorganizowano tym razem w Pieninach. W niedzielę 19 maja zawodnicy przebiegną dystans 21., 10. lub 3. kilometrów. Start i meta w Szczawnicy.

Krótsze trasy prowadzą w większości przez centrum Uzdrowiska Szczawnica, natomiast najdłuższa trasa wytyczona została w znacznej części pomiędzy Szczawnicą i Jaworkami, do schroniska na Durbaszce, wzdłuż granicy polsko-słowackiej do Szczawnicy przez Dolinę Jarmuty, by zakończyć zmagania blisko dwukilometrowym odcinkiem wzdłuż potoku Grajcarek. Najmłodsi biegacze mogą zarejestrować się na bezpłatne zawody w Skale i Szczawnicy.
Cykl biegów "Perły Małopolski" zorganizowany został jako forma propagowania zdrowego stylu życia w scenerii pięciu małopolskich Parków Narodowych. Różnorodność dystansów oraz trasa zostały przygotowane w taki sposób, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. We wszystkich zawodach wyjątkowe miejsce zajmują dzieci, dla których są przewidziane zawody na krótkich dystansach (100 m), a także szereg towarzyszących konkursów i atrakcji.

Pieniny dają możliwości uprawiania turystyki pieszej osobom o skrajnie różnych wymaganiach. Sokola Perć wiodąca od Trzech Koron poprzez Czertezik na Sokolicę, to szlak wytyczony w 1926 roku przez ks. Gadowskiego, tego samego, który 20 lat wcześniej poprowadził szlak przez najbardziej urwiste tereny tatrzańskie, tworząc słynną Orlą Perć. To również góry dla spacerowiczów, wycieczek szkolnych, kuracjuszy, idealne na rodzinne wycieczki, szlaki przez Wąwóz Homole, rezerwat Biała Woda, wąwóz Szopczański czy przepiękne łąki Macelaka.

Pieniński Park Narodowy to jeden z najbogatszych botanicznie parków narodowy Polski. Rosną tu gatunki nigdzie więcej w Polsce niespotykane. W Pieninach możemy zwiedzać zamki, klasztory czy pozostałości kultury łemkowskiej.

Najbardziej znanymi miejscowościami w Pieninach są: Szczawnica, Krościenko nad Dunajcem, Niedzica Zamek, Czorsztyn oraz Červený Kláštor na Słowacji. Największa jest Szczawnica położona w dolinie Grajcarka, pomiędzy Małymi Pieninami a Beskidem Sądeckim. Drugie co do wielkości jest Krościenko, leżące na styku Pienin, Beskidu Sądeckiego i Gorców.
Atrakcje w Pieninach: Zjeżdżalnia wózkowa - Palenica, Szczawnica; MonsterRoller, hulajnoga z dużymi kołami i specjalnymi terenowymi oponami - Jaworki; Centrum Turystyki i Rekreacji - Niedzica - przystań wodna, kręgielnia, mini golf, 3D Moc Żywiołów.

Biegi z cyklu Perły Małopolski odbywają sią od Ojcowa, przez Babią Górę, Gorce i Pieniny, aż po Tatry. Kolejne zawody odbędą się w podhalańskiej miejscowości Małe Ciche w gminie Poronin 30 czerwca 2013.

www.perlymalopolski.pl

{jumi [*6]}

Please provide full Credentials Infomation