updated 11:16 PM CEST, Apr 24, 2018
A+ A A-

Pierwsza taka trasa dla rowerzystów w Polsce

  • Napisane przez OKI
  • Dział: Polska
Pierwsza taka trasa dla rowerzystów w Polsce http://www.idr.jaw.pl

Nowa dwujezdniowa droga dla rowerów i pieszych połączy Osiedle Stałe i Os. Podłęże ze Śródmieściem, bezkolizyjnie przekraczającą główne drogi między centrum Jaworzna a osiedlem w północno-zachodniej części miasta. Realizacja projektu wartego ok. 30 milionów złotych zakończy się w 2019 roku.

Jaworznicka velostrada będzie miała dwie jednokierunkowe jezdnie asfaltowe o szerokości 2,25 m każda. Pomiędzy nimi powstanie pas bruku rozdzielający obie jezdnie. Bezkolizyjna trasa została w znacznej części poprowadzona śladem zlikwidowanych przemysłowych linii kolejowych. Zostanie pokryta asfaltem, będzie w pełni oświetlona; na odcinku przebiegającym przez las ma to być oświetlenie wzbudzane ruchem. Wzdłuż jezdni dla rowerów zostanie zbudowany chodnik.

- Velostrada różni się od ścieżki rowerowej tym czym droga lokalna od autostrady - przede wszystkim jest bezkolizyjna, czyli krzyżuje się z drogami dla samochodów tylko na dwupoziomowych węzłach. W naszym przypadku powstaną dwie kładki - nad ul. Kolejową i al. Piłsudskiego oraz jeden tunel - pod Trasą Śródmiejską - tłumaczy Tomasz Tosza, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

Budowę mostów rowerowych, o szerokości ponad 5 metrów i długości 32 i 39 metrów, a także tunelu o podobnej szerokości i długości ponad 14 metrów, miasto wydzieliło do osobnej części zamówienia. Powinno ono zostać zrealizowane jeszcze w 2017 roku.

Budowa 3,5 km odcinka będzie kosztowała około 6 milionów złotych, większość środków to unijna dotacja w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Drugi odcinek Velostrady - znajdujący się już w budowie - połączy Centrum z dzielnicą Ciężkowice przez Jeziorki. Trzeci - to odcinek również w trakcie realizacji, łączący Centrum z dzielnicą Bory.

W ramach projektu zostanie przebudowany także Plac Górników, na tym terenie powstanie zadaszony i strzeżony parking dla rowerów. Na kompleksie przystanków Centrum powstaną nowe, komfortowe wiaty z zapleczem sanitarnym i punkt obsługi ruchu pasażerskiego. Parking pod Halą zostanie przebudowany na podziemny. Na koniec w mieście pojawi się 200 rowerów publicznych, które będzie można wypożyczać w 20 miejscach.

Więcej na: http://www.jaworzno.pl.

Warszawa