wtorek, kwiecień 23, 2024
Follow Us
czwartek, 05 styczeń 2017 10:30

9. Orszak Trzech Króli Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
9. Orszak Trzech Króli http://orszak.org/

Orszak Trzech Króli  przejdzie ulicami polskich miast po raz dziewiąty. 21 orszaków przejdzie 6 stycznia 2017 roku poza granicami Polski, a 515 orszaków przejdzie ulicami polskich miejscowości. Dla uczestników orszaków w Polsce i za granicą przygotowano 700 tys. kartonowych koron. Po raz pierwszy w 9-letniej historii tych największych na świecie ulicznych jasełek liczba miejsc w Polsce, w których odbędzie się Orszak, przekroczy pół tysiąca. Tym razem Orszak odbędzie się pod hasłem Pokój i Dobro.

Tegoroczny Orszak rozpocznie się od przypomnienia dramatu mieszkańców Aleppo i wezwania do pomocy potrzebującym. Na początku warszawskiego Orszaku uczestnicy odśpiewają kolędę „Jezus Malusieńki”, której zmieniony tekst nawiązuje do sytuacji uchodźców z ogarniętej wojną Syrii. Kolęda, którą na Placu Zamkowym wykona Violetta Brzezińska, towarzyszy akcji „Rodzina Rodzinie” organizowanej przez Caritas Polska.

Szacunek do ludzi, świata i przyrody jest motywem przewodnim Orszaku 2017. W tym roku scenariusz Orszaku nawiązuje do początków dziejów, opisanych w Starym Testamencie. Uczestnicy wyruszą wraz z Trzema Królami w drogę historii Stworzenia, Życia i Zbawienia Świata. Mędrcy - pasterze narodów - będą poszukiwać Króla Stworzenia, przypatrując się Stworzeniu Świata, Życiu Człowieka w Raju.

Królowie, podczas swej wędrówki do Stajenki zobaczą upadek pierwszych ludzi - Adama i Ewy oraz odwieczne zmagania Dobra ze Złem, ujrzą Chóry Anielskie, które będą wychwalać dzieła Pańskie, przejdą przez Bramę Anielską, która zaprowadzi ich do Jezusa, Zbawiciela Świata, Narodzonego w Żłóbku, któremu towarzyszyć będą ubodzy pasterze wraz ze swoimi zwierzętami.

Hasło Pokój i Dobro nawiązuje do osoby św. Franciszka z Asyżu – średniowiecznego mistyka, prekursora ekologii, który jako pierwszy zwrócił uwagę na potrzebę harmonijnego współistnienia na Ziemi człowieka, roślin i zwierząt. Święty Franciszek był również twórcą pierwszej bożonarodzeniowej szopki. Do opowieści o Bożym Narodzeniu Święty zaangażował zwierzęta: woła i osła, co było pierwowzorem dzisiejszych jasełek.

Orszak w Warszawie

Największy Orszak przejdzie ulicami Warszawy. Jasełka rozpoczną się 6 stycznia 2017 roku, w samo południe, modlitwą Anioł Pański na Placu Zamkowym, a następnie barwny orszak przejdzie na Plac Piłsudskiego. Tam Mędrcy, a wraz z nimi mieszkańcy stolicy, oddadzą pokłon Dzieciątku Jezus. W pobliżu Stajenki dzieci będą mogły zobaczyć różnorodne zwierzęta: wielbłądy, lamy, alpaki, osła, owce, kozy, a także koguty, króliki, koty i gołębie. W Orszaku nie ma obserwatorów, ale każdy uczestnik staje się aktorem. Pomagają w tym charakterystyczne rekwizyty Orszaku – królewskie korony. Organizatorzy przygotują w tym roku 700 000 koron i 350 000 śpiewników!

Czym jest Święto Trzech Króli

Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym – należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (III wiek w Kościele Wschodnim oraz IV wiek w Kościele Zachodnim). Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło. Po ponad pięćdziesięciu latach przerwy, od 2011 roku jest to w Polsce znowu dzień wolny od pracy, podobnie jak i w wielu innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii.

Czym są przedstawienia jasełkowe

Od stuleci Święto Trzech Króli nieodmiennie wiąże się z tradycją wystawiania jasełek oraz tzw. widowisk herodowych. Początkowo były one znane we Włoszech, później we Francji. W średniowieczu rozpowszechnili je franciszkanie. Legenda głosi nawet, że tradycję wystawiania jasełek (tak jak i budowę szopek bożonarodzeniowych) zapoczątkował sam św. Franciszek z Asyżu. W Polsce jasełka wystawia się od kilkuset lat. Jasełka to inaczej „przedstawienia o Bożym Narodzeniu” – ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa „jasło” oznaczającego żłób. Barbara Ogrodowska w „Polskich obrzędach i zwyczajach dorocznych” zaznacza, że w jasełkach występowały zarówno postacie znane z Biblii – Święta Rodzina, Trzej Królowie, Herod, jak i swojscy pastuszkowie noszący polskie imiona – Kuba, Bartosz, Wojciech, Maciek.
Więcej na: http://orszak.org/.

a