updated 6:33 AM CET, Nov 27, 2017
A+ A A-

Zmarła Magdalena Abakanowicz

  • Napisane przez OKI
  • Dział: Kultura
Wyróżniony „Agora” – instalacja składająca się ze 106 żeliwnych bezgłowych figur w chicagowskim Grant Parku. Fot.: Maciej Pawlak „Agora” – instalacja składająca się ze 106 żeliwnych bezgłowych figur w chicagowskim Grant Parku.

Magdalena Abakanowicz – polska rzeźbiarka, która specjalizowała się w tworzeniu dużych, figuralnych kompozycji przestrzennych w oparciu o tkaninę, z wykorzystaniem także innych materiałów, jak kamień, drewno i brąz, zwanych od jej nazwiska abakanami – zmarła 21 kwietnia 2017.

Artystka ukończyła warszawską ASP w 1954 roku, a później także sopocką PWSSP. Od 1979 była profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, w której prowadziła zajęcia ze studentami w latach 1965–1990.
W latach 60. stworzyła cykl abakanów, który składał się z dużych prac wykonanych technikami tkackimi. Formy rzeźbiarskie konstruowane z tak niekonwencjonalnego materiału zrewolucjonizowały spojrzenie na tkaninę artystyczną. Zrywały z dotychczasową płaszczyznowością tkanin przeznaczonych do dekoracji wnętrza. Spełniały tez funkcję praktyczną jako próba dostosowania monumentalnej rzeźby do skromnych warunków lokalowych: takie prace można było łatwiej magazynować. Częstym elementem jej twórczości są zwielokrotnione sylwetki ludzkie stojące w pewnym porządku.

W 1962 roku na Międzynarodowym Biennale Tkaniny w Lozannie podwieszane u sufitu prace wywarły ogromne wrażenie swoją ekspresją barwy, fakturą, miękkością i pomysłowością. W 1965 Magdalena Abakanowicz została nagrodzona złotym medalem na Biennale w São Paulo, co było początkiem jej światowej kariery.

Źródło: https://pl.wikipedia.org.

12°C

Warszawa

Fair

Humidity: 52%

Wind: 11.27 km/h

  • 23 Oct 2015 16°C 6°C
  • 24 Oct 2015 15°C 12°C
Polub nas na Facebooku

Jeśli uważasz, że są tu wartościowe teksty po prostu polub :).

Dziękujemy

Redakcja Kurier365.pl