wtorek, kwiecień 23, 2024
Follow Us
piątek, 09 czerwiec 2017 13:00

Odsłonięcie i poświęcenie pomnika "Inki", bohaterki podziemia niepodległościowego

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Danuta Siedzikówna "Inka" Danuta Siedzikówna "Inka" https://pl.wikipedia.org

Uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika Danuty Siedzikówny "Inki", zamordowanej przez UB sanitariuszki 4. szwadronu 5 Wileńskiej Brygady AK odbędzie się w zrewitalizowanym parku Nadleśnictwa Browsk (Gruszki 10, Narewka) - blisko dawnej leśniczówki Guszczewina, gdzie urodziła się i wychowała bohaterska dziewczyna - w niedzielę 11 czerwca 2017. Mszy św. będzie przewodniczył abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki. Honorowym patronatem uroczystości objął prezydent Andrzej Duda.

Głównym fundatorem pomnika są Lasy Państwowe, w których „Inka” podczas wojny pracowała. W programie uroczystości zaplanowano występ formacji muzycznej „Panny Wyklęte”.

Danuta Siedzikówna "Inka", urodzona 3 września 1928 r. w Guszczewie, chodziła do szkoły w Narewce. W grudniu 1943 wstąpiła do AK, gdzie odbyła szkolenie medyczne. Od października 1944 pracowała w nadleśnictwie Hajnówka.

W 1945 została aresztowana za współpracę z antykomunistycznym podziemiem przez grupę NKWD-UB. Uwolniona z konwoju podjęła służbę jako sanitariuszka w oddziałach oraz podjęła pracę w nadleśnictwie Miłomłyn w powiecie ostródzkim.

28 czerwca 1946 została wysłana po zaopatrzenie medyczne do Gdańska, gdzie 20 lipca 1946, w jednym z lokali kontaktowych V Brygady Wileńskiej została aresztowana. Skazano ją na śmierć 3 sierpnia 1946. Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 w Gdańsku. Po odnalezieniu miejsca pochówku ofiar 28 sierpnia 2016 odbył się uroczysty państwowy pogrzeb Danuty Siedzikówny (ps. Inka) oraz Feliksa Selmanowicza (ps. Zagończyk) na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.


Poświęcono "Ince" m.in. pomniki w Parku im. Henryka Jordana w Krakowie, przy Katolickim Zespole Edukacyjnym imienia księdza Piotra Skargi w Warszawie, w Parku im. Sanitariuszki Inki w Sopocie, przy kościele parafialnym w Narewce, w Krzeszycach i w Miłomłynie, a także tablicę pamiątkową w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Imię Danuty Siedzikówny otrzymały m.in. szkoły, kilkanaście drużyn harcerskich, a Fundacja Armii Krajowej w Londynie ustanowiła Nagrodę im. Danuty Siedzikówny „Inki” (https://pl.wikipedia.org/).

a