updated 12:52 PM CET, Feb 18, 2018
A+ A A-

Ruszaj w wakacyjną wyprawę po świecie węgierskiej kultury

  • Napisane przez infowire.pl
  • Dział: Kultura
Ruszaj w wakacyjną wyprawę po świecie węgierskiej kultury infowire.pl

Rok Kultury Węgierskiej w pełni, a wakacje to najlepszy czas by poświęcić tej kulturze trochę uwagi. Urlopy i ciepłe letnie wieczory to doskonała okazja by nadrobić wszelkie zaległości filmowe czy muzyczne. Tu z pomocą nadciągają Madziarzy! W najbliższym czasie czeka nas wiele wydarzeń, m. in. koncertów, projekcji filmowych czy wystaw, dzięki którym Polacy będą mieli okazję przyjrzeć się z bliska i poznać tę część kultury swoich bratanków.

Wakacje to nie tylko czas relaksu, ale także doskonały moment na uzupełnienie zaległości związanych z naszymi zainteresowaniami, również z zakresu kultury. Polacy mieli już niejedną okazję przekonać się jak pasjonująca jest węgierska kultura dzięki licznym wydarzeniom organizowanym podczas Roku Kultury Węgierskiej. W trakcie tegorocznych wakacji również czeka na nich wiele atrakcji, w trakcie których jeszcze lepiej poznają madziarskich muzyków, kinematografię, literaturę, czy historię. Zgodnie z wakacyjną tradycją będą to, m.in. festiwale w różnych miastach Polski, na których będzie można obejrzeć dokonania węgierskich twórców.

Przykład to chociażby legendarna Fama w Świnoujściu, która jest wydarzeniem znanym wszystkim wielbicielom sztuki i kultury, a także szansą na zaistnienie debiutantów i młodych twórców. Podczas 47. edycji nie zabraknie również węgierskich akcentów – uczestnicy będą mogli wziąć udział w przeglądzie węgierskich filmów krótkometrażowych, koncercie zespołu Gustave Tiger oraz zobaczyć występy popularnych madziarskich slammerów.

Noc operetkowa

13 sierpnia odbędzie się Węgierska Gala Operetkowa, która organizowana jest w ramach VII. Chojnickich Nocy Operetkowych. Jest to festiwal muzyki realizowany co roku w zabytkowej Fosie Miejskiej w Chojnicach, która przyciąga rzesze melomanów. Pierwsza edycja odbyła się w 2011 roku z inicjatywy Marka Czekały, dyrygenta, założyciela Orkiestry Symfoników Bydgoskich oraz Zbigniewa Buławy, kierownika Referatu Kultury, Sportu, Rekreacji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi w Urzędzie Miasta Chojnice. Do tej pory na scenie Chojnickich Nocy Operetkowych pojawiło się kilkuset artystów, w tym najznamienitsze gwiazdy polskiej i światowej estrady. W tym roku jeden z wieczorów będzie w całości poświęcony madziarskiej muzyce. Wystąpią Helga Nánási – sopran (Węgry), Marcela Wierzbicka – sopran, Boldizsár László – tenor (Węgry), Paweł Krasulak – tenor, Ania Broda – cymbały (półfinalistka programu „Mam talent”), Emilia Czekała – prowadzenie, Marek Czekała – dyrygent oraz Orkiestra im. Johanna Straussa.

Dzień węgierski w Orońsku

20 sierpnia odbędzie się wydarzenie pt. „Niespodziewany początek jesieni”, organizowany przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz Węgierski Instytut Kultury w Warszawie. Na uczestników czeka wiele atrakcji, z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie! Odbędą się koncerty zespołu madziarskiego Vojasa oraz Moniki Świostek wraz z Kwartetem Molto Bene (w repertuarze węgierskim), pokazy filmowe dla dzieci i dorosłych, warsztaty śpiewu metodą Zoltána Kodálya, wystawa plenerowa „Co znaczy?”, degustacje win i potraw węgierskich, gry, zabawy i konkursy.

Miłośnicy madziarskiej literatury i sztuki z pewnością ucieszą się na wieść, że tego dnia o godzinie 15:00 odbędzie się kolejne czytanie performatywne z cyklu TEATR.HU. Tym razem aktorzy będą interpretować książkę dla dzieci pt. „Bartók i drewniany książę” autorstwa Margit Garajszki (tłum. Anna Butrym, wyd. Książkowe Klimaty). To zabawna i nostalgiczna opowieść o wielkim węgierskim pianiście i kompozytorze. Nie jest to historia zwyczajna także dlatego, że opowiada ją drewniany książę – dziecięca zabawka artysty. Barwnie i czule przedstawia wątki z dzieciństwa małego Bartóka, czyli biedę, wychowanie bez ojca, życie z zapracowaną matką, problemy ze zdrowiem. W swej prostocie silnie wpływa na wyobraźnię nie tylko dziecka, ale i dorosłego. Czytanie bajki Margit Garajszki przy akompaniamencie na żywo i w towarzystwie lalki – marionetki uosabiającej drewnianego księcia – stanie się dla wszystkich niezwykłą przygodą literacko-teatralną. Wystąpią Magdalena Czajkowska, Aleksandar Milićević, Magdalena Mioduszewska (reż. Agnieszka Baranowska). Wszystkie wydarzenia odbędą się w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. „Niespodziewany początek jesieni” rozpoczyna się o godzinie 12:00 i potrwa do 19:00.

Wakacje na węgierską nutę

Także i wielbiciele muzyki poważnej znajdą coś dla siebie. Od 20 do 27 sierpnia potrwa 3. edycja festiwalu Leszno Barok Plus Festival, którego organizatorzy mieli za cel jedno: „dać ludziom piękno i radość z przeżycia chwil, których się nie zapomina!”. W tym roku zagości na nim również węgierski akcent – 23 sierpnia o godzinie 20:30 odbędzie się koncert Orkiestry Kameralnej Ferenca Liszta z Budapesztu. Zespół ten został założony w 1963 r. przez byłych studentów Akademii Muzycznej w Budapeszcie. Początkowo pod przewodnictwem Frigyesa Sandora, a następnie Janosa Rolli, orkiestra zyskała międzynarodowe uznanie i występowała w ponad pięćdziesięciu krajach, w tym w Nowym Jorku, Tokio, Sydney, Buenos Aires, czy Paryżu. Od ponad półwiecza orkiestra jest stale obecna na międzynarodowej scenie muzycznej i wciąż należy do czołowych zespołów kameralnych na świecie. Jako Narodowa Orkiestra Węgier promuje kulturę swojego kraju na całym świecie. W programie znajdą się utwory takie, jak: Sinfonia G-dur, Koncert na skrzypce i wiolonczelę B-dur, Koncert na 4 skrzypiec H-moll (Antonio Vivaldi), Divertimento na smyczki (Bela Bartók) oraz Wolf: Węgierska Rapsodia nr 2 (Ferenc Liszt). Występ odbędzie się w Kościele Św. Jana przy ulicy Bolesława Chrobrego 28 w Lesznie.

Węgry folkiem stoją

Węgierska muzyka to jednak nie tylko klasyka, ale przede wszystkim folk! Do tej pory Polacy mieli okazję poznać i wysłuchać twórczości wielu madziarskich artystów, którzy inspirują się tradycyjną muzyką swoich przodków. W tym roku w Barcicach odbędzie się 5. Pannonica Folk Festival. Wydarzenie to jest miejscem spotkań i celebrowania kontaktu z żywą kulturą Europy i naturą. Jest autentycznym, multidyscyplinarnym, niekomercyjnym, pulsującym energią tyglem skupiającym społeczność miłośników kultury „pannońskiej” w jej licznych odmianach: węgierskiej, bałkańskiej, romskiej i karpackiej. W tym roku Węgry pojawią się na festiwalu w roli Gościa Specjalnego. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć występy kilku węgierskich zespołów. Pierwszym z nich będzie Kerekes Band, który tworzy mieszankę węgierskiego folku z popularnymi gatunkami, a muzykę korzeni traktuje zaledwie jako początek miksowania stylów i pomysłów. Koncert ten odbędzie się pierwszego dnia festiwalu. 1 września wystąpi grupa Söndörgö. Formacja ta łączy ze sobą folklor z domieszką tradycji serbskich i chorwackich. Członkami grupy są Áron Eredics, Benjamin Eredics, Dávid Eredics, Salamon Eredics i Attila Buzás. Ostatniego dnia będzie można posłuchać formacji Buda Folk Band – to jedna z najbardziej cenionych grup na węgierskiej folkowej scenie muzycznej. Tworzy ją sześcioosobowy zespół, którego członkowie grupy od dzieciństwa mieli kontakt z węgierską muzyką tradycyjną. Wystąpią: Ádám Takács – altówka, skrzypce, śpiew, Andor Maruzsenszki – altówka, Márton Éri – altówka, Sándor Csoóri – altówka, tambura, koboz, śpiew, Soma Salamon – akordeon, flet, Anna Márczi – śpiew, Tamos Kiralyi – kontrabas. Oprócz muzycznych występów na gości czeka również wiele innych atrakcji. Będą to stoiska z węgierską gastronomią i winami, pokazy rzemiosła, sztuki ulicznej oraz cyrkowej, projekcje filmowe dla dzieci i dorosłych, czytanie performatywne najnowszego węgierskiego dramatu w ramach cyklu TEATR.HU, a także spotkanie z Krzysztofem Vargą – autorem cenionego tryptyku składającego się z „Gulaszu z turula”, „Czardasza z Mangalicą” i „Langosza w jurcie”. W tym roku po raz pierwszy w "Stodole w Odnozynie" zostanie zorganizowany prawdziwy Dom Tańca, czyli Táncház z muzyką na żywo z udziałem zespołów Zoord i Buda Folk Band.

Warszawa