A+ A A-

Ruszaj w wakacyjną wyprawę po świecie węgierskiej kultury

  • Napisane przez infowire.pl
  • Dział: Kultura
Ruszaj w wakacyjną wyprawę po świecie węgierskiej kultury infowire.pl

Rok Kultury Węgierskiej w pełni, a wakacje to najlepszy czas by poświęcić tej kulturze trochę uwagi. Urlopy i ciepłe letnie wieczory to doskonała okazja by nadrobić wszelkie zaległości filmowe czy muzyczne. Tu z pomocą nadciągają Madziarzy! W najbliższym czasie czeka nas wiele wydarzeń, m. in. koncertów, projekcji filmowych czy wystaw, dzięki którym Polacy będą mieli okazję przyjrzeć się z bliska i poznać tę część kultury swoich bratanków.

Wakacje to nie tylko czas relaksu, ale także doskonały moment na uzupełnienie zaległości związanych z naszymi zainteresowaniami, również z zakresu kultury. Polacy mieli już niejedną okazję przekonać się jak pasjonująca jest węgierska kultura dzięki licznym wydarzeniom organizowanym podczas Roku Kultury Węgierskiej. W trakcie tegorocznych wakacji również czeka na nich wiele atrakcji, w trakcie których jeszcze lepiej poznają madziarskich muzyków, kinematografię, literaturę, czy historię. Zgodnie z wakacyjną tradycją będą to, m.in. festiwale w różnych miastach Polski, na których będzie można obejrzeć dokonania węgierskich twórców.

Przykład to chociażby legendarna Fama w Świnoujściu, która jest wydarzeniem znanym wszystkim wielbicielom sztuki i kultury, a także szansą na zaistnienie debiutantów i młodych twórców. Podczas 47. edycji nie zabraknie również węgierskich akcentów – uczestnicy będą mogli wziąć udział w przeglądzie węgierskich filmów krótkometrażowych, koncercie zespołu Gustave Tiger oraz zobaczyć występy popularnych madziarskich slammerów.

Noc operetkowa

13 sierpnia odbędzie się Węgierska Gala Operetkowa, która organizowana jest w ramach VII. Chojnickich Nocy Operetkowych. Jest to festiwal muzyki realizowany co roku w zabytkowej Fosie Miejskiej w Chojnicach, która przyciąga rzesze melomanów. Pierwsza edycja odbyła się w 2011 roku z inicjatywy Marka Czekały, dyrygenta, założyciela Orkiestry Symfoników Bydgoskich oraz Zbigniewa Buławy, kierownika Referatu Kultury, Sportu, Rekreacji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi w Urzędzie Miasta Chojnice. Do tej pory na scenie Chojnickich Nocy Operetkowych pojawiło się kilkuset artystów, w tym najznamienitsze gwiazdy polskiej i światowej estrady. W tym roku jeden z wieczorów będzie w całości poświęcony madziarskiej muzyce. Wystąpią Helga Nánási – sopran (Węgry), Marcela Wierzbicka – sopran, Boldizsár László – tenor (Węgry), Paweł Krasulak – tenor, Ania Broda – cymbały (półfinalistka programu „Mam talent”), Emilia Czekała – prowadzenie, Marek Czekała – dyrygent oraz Orkiestra im. Johanna Straussa.

Dzień węgierski w Orońsku

20 sierpnia odbędzie się wydarzenie pt. „Niespodziewany początek jesieni”, organizowany przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz Węgierski Instytut Kultury w Warszawie. Na uczestników czeka wiele atrakcji, z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie! Odbędą się koncerty zespołu madziarskiego Vojasa oraz Moniki Świostek wraz z Kwartetem Molto Bene (w repertuarze węgierskim), pokazy filmowe dla dzieci i dorosłych, warsztaty śpiewu metodą Zoltána Kodálya, wystawa plenerowa „Co znaczy?”, degustacje win i potraw węgierskich, gry, zabawy i konkursy.

Miłośnicy madziarskiej literatury i sztuki z pewnością ucieszą się na wieść, że tego dnia o godzinie 15:00 odbędzie się kolejne czytanie performatywne z cyklu TEATR.HU. Tym razem aktorzy będą interpretować książkę dla dzieci pt. „Bartók i drewniany książę” autorstwa Margit Garajszki (tłum. Anna Butrym, wyd. Książkowe Klimaty). To zabawna i nostalgiczna opowieść o wielkim węgierskim pianiście i kompozytorze. Nie jest to historia zwyczajna także dlatego, że opowiada ją drewniany książę – dziecięca zabawka artysty. Barwnie i czule przedstawia wątki z dzieciństwa małego Bartóka, czyli biedę, wychowanie bez ojca, życie z zapracowaną matką, problemy ze zdrowiem. W swej prostocie silnie wpływa na wyobraźnię nie tylko dziecka, ale i dorosłego. Czytanie bajki Margit Garajszki przy akompaniamencie na żywo i w towarzystwie lalki – marionetki uosabiającej drewnianego księcia – stanie się dla wszystkich niezwykłą przygodą literacko-teatralną. Wystąpią Magdalena Czajkowska, Aleksandar Milićević, Magdalena Mioduszewska (reż. Agnieszka Baranowska). Wszystkie wydarzenia odbędą się w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. „Niespodziewany początek jesieni” rozpoczyna się o godzinie 12:00 i potrwa do 19:00.

Wakacje na węgierską nutę

Także i wielbiciele muzyki poważnej znajdą coś dla siebie. Od 20 do 27 sierpnia potrwa 3. edycja festiwalu Leszno Barok Plus Festival, którego organizatorzy mieli za cel jedno: „dać ludziom piękno i radość z przeżycia chwil, których się nie zapomina!”. W tym roku zagości na nim również węgierski akcent – 23 sierpnia o godzinie 20:30 odbędzie się koncert Orkiestry Kameralnej Ferenca Liszta z Budapesztu. Zespół ten został założony w 1963 r. przez byłych studentów Akademii Muzycznej w Budapeszcie. Początkowo pod przewodnictwem Frigyesa Sandora, a następnie Janosa Rolli, orkiestra zyskała międzynarodowe uznanie i występowała w ponad pięćdziesięciu krajach, w tym w Nowym Jorku, Tokio, Sydney, Buenos Aires, czy Paryżu. Od ponad półwiecza orkiestra jest stale obecna na międzynarodowej scenie muzycznej i wciąż należy do czołowych zespołów kameralnych na świecie. Jako Narodowa Orkiestra Węgier promuje kulturę swojego kraju na całym świecie. W programie znajdą się utwory takie, jak: Sinfonia G-dur, Koncert na skrzypce i wiolonczelę B-dur, Koncert na 4 skrzypiec H-moll (Antonio Vivaldi), Divertimento na smyczki (Bela Bartók) oraz Wolf: Węgierska Rapsodia nr 2 (Ferenc Liszt). Występ odbędzie się w Kościele Św. Jana przy ulicy Bolesława Chrobrego 28 w Lesznie.

Węgry folkiem stoją

Węgierska muzyka to jednak nie tylko klasyka, ale przede wszystkim folk! Do tej pory Polacy mieli okazję poznać i wysłuchać twórczości wielu madziarskich artystów, którzy inspirują się tradycyjną muzyką swoich przodków. W tym roku w Barcicach odbędzie się 5. Pannonica Folk Festival. Wydarzenie to jest miejscem spotkań i celebrowania kontaktu z żywą kulturą Europy i naturą. Jest autentycznym, multidyscyplinarnym, niekomercyjnym, pulsującym energią tyglem skupiającym społeczność miłośników kultury „pannońskiej” w jej licznych odmianach: węgierskiej, bałkańskiej, romskiej i karpackiej. W tym roku Węgry pojawią się na festiwalu w roli Gościa Specjalnego. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć występy kilku węgierskich zespołów. Pierwszym z nich będzie Kerekes Band, który tworzy mieszankę węgierskiego folku z popularnymi gatunkami, a muzykę korzeni traktuje zaledwie jako początek miksowania stylów i pomysłów. Koncert ten odbędzie się pierwszego dnia festiwalu. 1 września wystąpi grupa Söndörgö. Formacja ta łączy ze sobą folklor z domieszką tradycji serbskich i chorwackich. Członkami grupy są Áron Eredics, Benjamin Eredics, Dávid Eredics, Salamon Eredics i Attila Buzás. Ostatniego dnia będzie można posłuchać formacji Buda Folk Band – to jedna z najbardziej cenionych grup na węgierskiej folkowej scenie muzycznej. Tworzy ją sześcioosobowy zespół, którego członkowie grupy od dzieciństwa mieli kontakt z węgierską muzyką tradycyjną. Wystąpią: Ádám Takács – altówka, skrzypce, śpiew, Andor Maruzsenszki – altówka, Márton Éri – altówka, Sándor Csoóri – altówka, tambura, koboz, śpiew, Soma Salamon – akordeon, flet, Anna Márczi – śpiew, Tamos Kiralyi – kontrabas. Oprócz muzycznych występów na gości czeka również wiele innych atrakcji. Będą to stoiska z węgierską gastronomią i winami, pokazy rzemiosła, sztuki ulicznej oraz cyrkowej, projekcje filmowe dla dzieci i dorosłych, czytanie performatywne najnowszego węgierskiego dramatu w ramach cyklu TEATR.HU, a także spotkanie z Krzysztofem Vargą – autorem cenionego tryptyku składającego się z „Gulaszu z turula”, „Czardasza z Mangalicą” i „Langosza w jurcie”. W tym roku po raz pierwszy w "Stodole w Odnozynie" zostanie zorganizowany prawdziwy Dom Tańca, czyli Táncház z muzyką na żywo z udziałem zespołów Zoord i Buda Folk Band.

Warszawa

Polityka Prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.


Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Impresja Studio Promocji z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Drewnianej 5 lok. 3,. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Przedstawicielem Administratora jest Tomasz Brzozowski: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

3. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

4. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Impresja Studio PR Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

6. Podanie danych jest dobrowolne

7. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

8. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

9. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.

10. Ta strona zbiera w sposób automatyczny informacje zawarte w plikach cookies i wykorzystuje je w celach statystycznych oraz do usprawnienia funkcjonowania serwisu. Pliki Cookiem są też zbierane przez Google Analytics. Pliki cookies są plikami tekstowymi, które przechowywane są w komputerze użytkownika serwisu.

Wykorzystujemy dwa rodzaje plików cookies – tymczasowe i stałe. Pliki tymczasowe przechowywane są do momentu opuszczenia przez Ciebie naszej strony (poprzez wejście na inną stronę, wylogowanie lub wyłączenie przeglądarki). Pliki stałe przechowywane są w Twoim komputerze do czasu ich usunięcia lub przez czas wynikający z ich ustawień.

W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki, aby zablokować obsługę plików cookies lub każdorazowo uzyskiwać informacje o ich umieszczeniu w swoim urządzeniu. Inne dostępne opcje możesz sprawdzić w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Większość przeglądarek domyślnie jest ustawione na akceptację zapisu plików cookies w komputerze. Informacje dotyczące ustawień przeglądarek internetowych dostępne są w jej menu (pomoc) lub na stronie jej producenta.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.