updated 4:26 PM CET, Feb 22, 2018
A+ A A-

Spotkanie z IPN w Łomiankach o kardynale Stefanie Wyszyńskim

  • Napisane przez MM
  • Dział: Kultura
By Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28924842 By Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28924842

W czwartek 21 września Stowarzyszenie Dobro Wspólne Ojczyzna zaprasza do Łomianek na spotkanie „Inwigilacja Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego przez Służbę Bezpieczeństwa w świetle najnowszych badań IPN”.

We wczesnych latach 50. ubiegłego wieku, w okresie napięć między państwem a Kościołem polityka władz PRL, zmierzała do złamania opozycji i wszelkich niezależnych instytucji. Sprawą Kościła Katolickiego w Polsce zajęło się Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, powstałe na bazie Resortu Bezpieczeństwa Publicznego przy Polskim Komitecie Wyzwolenia Narodowego. Kardynał Stefan Wyszyński został 25 września 1953 w ramach represji komunistów wobec Kościoła katolickiego. Przetrzymywany był w katolickich klasztorach z siostrą zakonną Marią Leonią Graczyk i księdzem Stanisławem Skorodeckim. Kardynał Wyszyński został zwolniony z internowania w 1956 roku, na tym jednak nie skończyło się zainteresowanie jego postacią przez komunistyczne służby. O nowych szczegółach dotyczących ingiwilacji kardynała Stefana Wyszyńskiego w świetle badań Instytutu Pamięci Narodowej opowie w Łomiankach Mirosław Bielaszko. W ramach spotkania odbędzie się również projekcja filmu „Zawód Prymas Polski” i panel dyskusyjny. Wstęp wolny.

21 września, godz. 19.00, Instytut Studiów nad Rodziną, ul. Baczyńskiego 9, Łomianki.

 

Warszawa