updated 12:52 PM CET, Feb 18, 2018
A+ A A-

Polak wygrywa plebiscyt “The Telegraph” na najwybitniejszego pilota Spitfire

  • Napisane przez MM
  • Dział: Kultura
Wyróżniony Franciszek Kornicki By Gabukasv (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons Franciszek Kornicki

Franciszek Kornicki, ostatni żyjący polski pilot RAF, bohater “Bitwy Anglię”, niespodziewanie prowadzi z ogromną przewagą w plebiscycie Muzeum RAF i “The Telegraph”. Zwycięzca plebiscytu zostanie uhonorowany specjalną wystawą na stulecie Royal Air Force.

RAF - Królewskie Siły Powietrzne Wielkiej Brytanii w przyszłym roku będą obchodzić 100-lecie swojego istnienia. Specjalną wystawę przygotowuje z tej okazji brytyjskie Muzeum RAF. Wystawa na rocznicę Royal Air Force będzie poświęcona jednemu z najwybitniejszych pilotów słynnego Spitfire, walczących podczas II wojny światowej. Do jej współtworzenia zaproszono internautów, którzy w głosowaniu na stronie gazety “The Telegraph”,  mają wskazać jej bohatera.  Wśród 11 nominowanych przez kuratorów asów przestworzy znaleźli się także piloci spoza Wielkiej Brytanii, m. in. Belg Baron Jean de Sélys-Longchamps, pochodząca z Republiki Południowej Afryki pilotka Jackie Moggridge, Kanadyjczyk George Beurling i Jamajczyk Collins Joseph.

W gronie bohaterów znalazł się również ostatni żyjący polski pilot RAF - Franciszek Kornicki, który niespodziewanie prowadzi w rankingu!

Przewaga Franciszka Kornickiego w rankingu najwybitniejszych pilotów RAF jest w tym momencie miażdżąca. Polak na stronie “The Telegraph” zdobył już 118,5 tysiąca głosów. Następny kandydat do uhonorowania na wystawie z okazji stulecie RAF, to sir Sir Douglas Bader, który cieszy się 2,1 tys. głosów. Zajmujący trzecie miejsce Baron Jean de Sélys-Longchamps ma na swoim koncie zaledwie tysiąc głosów. Polak zdobył więcej głosów wszyscy pozostali kandydaci razem wzięci.

Fot. The Telegraph
Fot. "The Telegraph"

 

Czym Franciszek Kornicki tak ujął czytelników "The Telegraph"?

Urodził się ur. 18 grudnia 1916 w Wereszynie, wsi w powiecie hrubieszowskim, jako szósty syn Łukasza i Anieli Kornickich. Uczył się w gimnazjum w Hrubieszowie a następnie w Szkole Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie, którą ukończył z 3. lokatą wśród 173 absolwentów. W sierpniu 1939 roku rozpoczął służbę w 162 Eskadrze Myśliwskiej w III/6 dywizjonie myśliwskim Wojska Polskiego. W dniu ataku Niemiec na Polskę, 1 września 1939 roku, jego eskadra, stacjonowała na lotnisku polowym Widzew. Podchorąży Kornicki wykonał dwa loty bojowe, a następnie wykonywał zadania łącznikowe. Po agresji sowieckiej personel eskadry ewakuował się do Rumunii.

Młody pilot chciał jednak dalej walczyć. Z Rumunii Kornicki przedostał się do Francji. W bazie Lyon Bron, szkolił się na lataniu na francuskich myśliwcach. Kurs ukończył tuż przed kapitulacją Francji... We wrześniu 1940 znalazł się w Wielkiej Brytanii, wśród pilotów 307 Dywizjonu Myśliwskiego Nocnego. Następnie, 11 października 1940 r. dołączył do słynnego Dywizjonu 303, następnie walczył w Dywizjonie 315. 12 lutego 1943 roku Franciszek Kornicki objął dowództwo Dywizjonu 308, następnie przejął Dywizjon 317, którym dowodził do 1 stycznia 1944 roku, kiedy  wycofano go ze stanowisk wiążących się z lataniem.

Po zakończeniu II wojny światowej Franciszek Kornicki służył dalej w RAF. W 1948 roku poślubił Patience Ceridwen Williams. Ma z żoną dwóch synów: Petera, japonistę, członka Akademii Brytyjskiej, i Richarda, m.in. przewodniczącego Komitetu Pomnika Polskich Sił Powietrznych. Kornicki odszedł na emeryturę wojskową w 1972 roku, po czym pracował w Komisji Szkolenia Gazownictwa i w Ministerstwie Obrony Zjednoczonego Królestwa.

Franciszek Kornicki do dziś bierze udział w uroczystościach upamiętniających wojenne losy pilotów w Wielkiej Brytanii. Podczas obchodów 70. rocznicy Bitwy o Anglię zasiadł ponownie w kabinie Spitfire’a Mk Vb nr BM597, który wciąż lata w barwach Dywizjonu 317 z okresu, gdy dowodził nim sam Kornicki. Za zasługi wojenne został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i trzykrotnie Krzyżem Walecznych. W 2016 roku bohater świętował swoje setne urodziny.

Zagłosuj na Franciszka Kornickiego!

Czy ponad sto tysięcy głosów oddanych na Franciszka Kornickiego w plebiscycie “The Telegraph”, to głosy brytyjczyków wdzięcznych za skuteczną obronę swojego kraju przez polskiego pilota? Możemy przypuszczać, że sporo głosów w plebiscycie oddanych zostało przez naszych rodaków mieszkający na Wyspach. Jako, że głosowanie odbywa się na ogólnie dostępnej stronie internetowej, część głosów może pochodzić także z Polski. Dokładne statystyki znają jednak tylko administratorzy brytyjskiej strony. Ponieważ głosowanie jeszcze trwa i jego losy teoretycznie wciąż mogą się odwrócić, warto wyrazić swoje uznanie dla polskiego asa przestworzy i przypieczętować jego wygraną. Aby zagłosować na niego jeszcze dzisiaj wystarczy odwiedzić stronę “The Telegraph” i kliknąć ikonę przy nazwisku naszego bohatera.

Postarajmy się, by to właśnie on został upamiętniony na rocznicowej wystawie RAF. Może zdrowie i siły pozwolą mu  w przyszłym roku wziąć udział w uroczystości otwarcia wystawy? Byłby to z pewnością piękny moment w życiu naszego bohatera i wspaniałe uhonorowanie polskich lotników z poświęceniem broniących Wielkiej Brytanii, podczas II wojny światowej.

Link do głosowania na stronie "The Telegraph"

Warszawa