updated 1:50 PM CET, Feb 21, 2018
A+ A A-

Węgierski Państwowy Zespół Ludowy wystąpi w Polsce!

  • Napisane przez hunginst.pl
  • Dział: Kultura
Węgierski Państwowy Zespół Ludowy wystąpi w Polsce! hunginst.pl

Już wkrótce Polacy  będą mieli okazję zobaczyć występy uznanych na całym świecie artystów prosto znad Dunaju!  Węgierski Państwowy Zespół Ludowy odbędzie trasę po 5 miastach.

W jego repertuarze znajdzie się nie tylko tradycyjna muzyka madziarska, ale też żydowska i góralska. Występy odbędą się w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.

Węgierski Państwowy Zespół Ludowy (HungarianNationalFolkBallet) powstał w 1951 roku. Jego celem było zbieranie i upowszechnianie autentycznej muzyki ludowej oraz zachowanie węgierskich tańców oraz strojów. Zyskał ogromną popularność, a jego artyści występowali łącznie w ponad 50 krajach dla aż 8 milionów osób!Każdego roku w swojej siedzibie w Budapeszcie prezentują się publiczności ok. 120 razy. Jest stałym bywalcem licznych sal teatralnych zarówno w Europie, jaki i na całym świecie.

Muzyka ludowa ponownie zyskała popularność na początku lat 70. Profesjonalne zespoły zaczęły włączać do swojego repertuaru motywy ludowe i odwzorowywać tradycyjne tańce. Węgierski Państwowy Zespół Ludowy wprowadził własną interpretację folkloru i zaczął łączyć go z elementami tańca współczesnego. W ten sposób w sztukę ukazującą historyczne aspekty życia wplótł współczesne treści i przesłania.

Węgierski Państwowy Zespół Ludowy wystąpi: 18.10 w Sosnowcu (Sala Widowiskowo-Koncertowa Muza, g. 19:00), 19.10 w Kielcach (Sala Koncertowa Filharmonii Świętokrzyskiej, g. 19:00), 20.10 w Warszawie (Sala Widowiskowa Matecznik Mazowsze w Otrębusach, g. 19:00), 21.10 w Rzeszowie (Filharmonia, g. 19:00), 22.10 w Lublinie (Filharmonia, g. 19:00).

W programie występu zatytułowanym „Wołanie Karpat” znajdują się utwory pochodzące z różnych kultur, między innymi rumuńskiej, żydowskiej, czy polskiej. Będzie można usłyszeć także pieśni ewangelickie oraz średniowieczne. Uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć w wykonaniu Węgierskiego Państwowego Zespołu Ludowego choreografie związane z tradycją polskich górali, zwyczajowe tańce cygańskie Seklerów z Karpat Wschodnich z regionu Csík, czy karnawałowy taniec przebierańców.

Archiwalne zdjęcia wykorzystane w przedstawieniu pochodzą ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Budapeszcie. Wybór zdjęć: JuditDorottyaCsorba.

Wydarzenie organizowane jest w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce przez Węgierski Instytut Kultury w Warszawie oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier. Więcej informacji na stronie www.kulturawegierska.pl lub fanpage’u Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie https://www.facebook.com/hunginst/.

Warszawa