updated 2:28 PM CET, Dec 14, 2018
Na żywo:
A+ A A-

Pisarze amatorzy poszukiwani. Czeka na nich 100 tys. zł nagrody

  • Napisane przez Anna Kruk
  • Dział: Kultura
Pisarze amatorzy poszukiwani. Czeka na nich 100 tys. zł nagrody JMP

Autorów debiutantów, którzy stworzą książkę dla dzieci, poszukuje jedna z sieci handlowych.

Zachwyć lekkością pióra i wygraj 100 tys. zł – zachęca do udziału w konkursie „Piórko”.

Głównym celem projektu jest promocja czytelnictwa. Jak ważna to inicjatywa pokazują badania: w ciągu ostatniego roku blisko 24 proc. ankietowanych nie przeczytało żadnej książki, a ponad 47 proc. ani jednej nie kupiło.

Udział w konkursie „Piórko 2018. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci” wziąć mogą wszyscy, którzy mają lekkie pióro, ale do tej pory swoje teksty ukrywali w szufladzie. Konkurs podzielony jest na dwa etapy – w pierwszym, który właśnie ruszył, wyłania się zwycięski tekst. Do niego ilustratorzy debiutanci, biorący udział w drugim etapie, stworzą grafiki. Zwycięzcy obu etapów „Piórka” dostaną po 100 tys. zł. Ponadto nagrodzona praca zostanie wydana w formie książki, która trafi na półki sklepów Biedronka.

Głównym celem „Piórka” jest popularyzacja czytelnictwa, zwłaszcza wśród najmłodszych, a także promocja debiutujących talentów literackich oraz twórców prac graficznych. W tegorocznej, już czwartej edycji, nacisk kładzie się również na walory edukacyjne książek w rozwoju intelektualnym dziecka. Od początku patronat nad projektem sprawuje Rzecznik Praw Dziecka.

- Poprzednie edycje konkursu +Piórko+ cieszyły się dużym zainteresowaniem debiutantów i klientów sieci, co podkreśla, jak ważne jest to przedsięwzięcie. W trzech pierwszych odsłonach wpłynęło łącznie ponad 14 tys. 400 tekstów i kompletów ilustracji. Książki, które zostały dotąd wydane, sprzedały się w ponad 115 tys. egzemplarzy – mówiła podczas konferencji prasowej inaugurującej czwartą edycję projektu Anetta Jaworska-Rutkowska, kierownik ds. relacji zewnętrznych i CSR w Jeronimo Martins Polska.

Słuszność inicjatywy Biedronki potwierdzają badania: niemal 24 proc. ankietowanych przyznaje, że w ciągu ostatniego roku nie przeczytało żadnej książki, a ponad 47 proc. ani jednej książki nie kupiło (badanie poziomu czytelnictwa zrealizowane przez Instytut Maison&Partners na zlecenie sieci Biedronka w dn. 26-29 stycznia 2018 r.). Jednocześnie respondenci są przekonani o dużej roli, jaką książki odgrywają w rozwoju najmłodszych. Ponad 53 proc. badanych, mających dzieci do 15. roku życia, uważa, że pozwalają one ich pociechom lepiej i szybciej się rozwijać, a ponad 42 proc. uważa, że w większym stopniu niż internet wpływają na edukację. Ponad 14 proc.  przyznaje, że ich dzieci wolą książki i audiobooki od gier komputerowych lub filmów, a ponad 15 proc. deklaruje, że są one ulubioną rozrywką ich podopiecznych.

Jak wskazują ankietowani ich dzieci najczęściej mają kontakt z książkami w szkole – taką odpowiedź wybrało 50 proc. badanych. 43 proc. deklaruje, że ich podopieczni czytają w domu przed snem, 38 proc. czyta w domu niezależnie od pory dnia, a 18 proc. słucha w domu audiobooków. Tylko 4 proc. najmłodszych ma kontakt z książką w czasie wakacji lub ferii. Z kolei 32 proc. badanych deklaruje, że czyta swoim dzieciom na dobranoc.

Teksty do czwartej edycji konkursu „Piórko” można zgłaszać do 20 marca br. Materiał powinien być skierowany do dzieci w wieku od 4 do 10 lat i mieć objętość od 20 tys. do 60 tys. znaków. Tekst należy przesłać za pośrednictwem strony www.piorko2018.biedronka.pl

W ramach poprzednich edycji „Piórka” ukazały się już trzy książki: „Szary domek”, „Córka bajarza” i „Nieustraszony Strach na Wróble”.

Warszawa