updated 11:44 AM CET, Dec 13, 2018
Na żywo:
A+ A A-

Kompozytor, który został premierem

  • Napisane przez Alan Morski
  • Dział: Kultura

Ignacy Jan Paderewski, większość zna go jako wirtuoza i męża stanu, ale ten wybitny Polak miał też drugie oblicze człowieka oddanego rodzinie, przyjaciela artystów i miłośnika sztuki Dalekiego Wschodu.

Muzeum Narodowe w Warszawie odkrywa nieznane fakty z życia artysty i polityka.

Obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Narodowe w Warszawie rozpoczyna specjalną wystawą kolekcji otrzymanej w darze od Ignacego Jana Paderewskiego.

Prezentowane przedmioty w większości pochodzą ze szwajcarskiej rezydencji Paderewskiego Riond-Bosson, nieopodal Jeziora Genewskiego. W pierwszej części ekspozycji poświęconej muzycznemu światu artysty zobaczyć można m.in. fortepian zbudowany dla niego przez firmę Steinway & Sons czy zdjęcie 16-tysięcznej widowni w nowojorskim Madison Square Garden, które oddaje atmosferę porywającego koncertu z 1932 r.

Dalsze części wystawy ukazują Paderewskiego jako gwiazdę światowej sławy oraz poświęcone są jego licznym podróżom. Wielu arystokratów, dyplomatów, polityków i artystów darzyło kompozytora szczerą przyjaźnią, o czym świadczą portrety z dedykacjami, wśród nich jest m.in. zdjęcie królowej Wiktorii z autografem.

Na wystawie znajdują się również dzieła, którymi obdarowywali Paderewskiego wielcy artyści tamtych czasów, a wśród nich m.in. portret pędzla Lawrence’a Almy-Tademy, tryptyk Muzyka Jacka Malczewskiego, grafiki Leona Wyczółkowskiego, obrazy Henryka Siemiradzkiego. Po raz pierwszy na wystawie prezentowanych jest 47 prac, składających się na tekę rysunków i grafik twórców związanych z Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych m.in. Edwarda Okunia, Jana Zamoyskiego i Wojciecha Kossaka, którzy w roku 1930 ofiarowali je w hołdzie Paderewskiemu.

W domu Paderewskich

Paderewski przez całe życie angażował się w działalność polityczną i społeczną. Wśród obiektów dokumentujących jego zasługi znajdują się m.in. dokumenty, fotografie i odznaczenia. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Paderewski na pewien czas zrezygnował z koncertowania. Do końca 1919 r. pełnił funkcję premiera rządu odrodzonej Rzeczypospolitej, pozostał ambasadorem sprawy polskiej na świecie aż do śmierci w 1941 roku.

Wystawa „Paderewski” jest zorganizowana pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Można ją oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie do 20 maja br.

W ramach programu towarzyszącego wystawie odbędą się oprowadzania, wykłady i warsztaty rodzinne. W programie przewidziano również spacery po Warszawie śladami Paderewskiego i koncerty muzyki klasycznej oraz współczesnej.

Warszawa