sobota, kwiecień 20, 2024
Follow Us
czwartek, 31 maj 2018 01:35

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Napisane przez Red.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa fot. pl.wikipedia.org/wiki/Uroczystość_Najświętszego_Ciała_i_Krwi_Chrystusa

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Polsce obchodzi się 60 dni po Wielkanocy, więc jest to święto ruchome. W tym roku obchodzimy 31 maja.

Najwcześniej może przypaść 21 maja, najpóźniej 24 czerwca.

Uroczystość ta została ustanowiona na skutek widzeń św. Julianny z Cornillon. Julianna urodziła się w 1193 roku w Retinnes, zmarła 5 kwietnia 1258 w Fosses. Od szesnastego roku życia doznawała wizji mistycznych w trakcie adoracji Najświętszego Sakramentu. Do wizji przyczyniały się też rozważania nad tekstem ewangelii „A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”(Mt 28, 20).

W Polsce po raz pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej. W 1420 na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie. W późnym średniowieczu i w renesansie największym sanktuarium kultu Bożego Ciała w Polsce był poznański kościół Bożego Ciała. Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Tradycyjne procesje przejdą warszawskimi ulicami oraz w wielu innych miastach.

a