czwartek, kwiecień 25, 2024
Follow Us
niedziela, 15 kwiecień 2012 16:13

3 pytania do ... Aleksandra Nawrockiego Wyróżniony

Napisane przez Hanna Król
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Aleksander Nawrocki Aleksander Nawrocki fot. zakopanedlaciebie.pl

Z Aleksandrem Nawrockim - poetą, głównym organizatorem obchodów Światowego Dnia Poezji UNESCO, wydawcą oficyny IBiS i redaktorem naczelnym pisma Poezja Dzisiaj, rozmawiamy o tegoroczonych obchodach XII Światowego Dnia Poezji.

Czym różni się XII Światowy Dzień Poezji od poprzednich Festiwali?
W tym roku były trzy imprezy, prapremiery, zapowiadające imprezę główną w  Warszawie. Najpierw w Zakopanem w Harendzie, gdzie przyszło całe środowisko artystyczne nie tylko z Zakopanego. Potem w Lublinie w Teatrze im. Juliusza Osterwy, gdzie była prezentacja środowisk literackich z Lublina i z Warszawy oraz z Londynu. Na przełomie marca i kwietnia w Londynie, gdzie w imprezie wzięli udział przedstawiciele  środowisk polonijnych z 10 krajów europejskich.

Na Światowy Dzień Poezji do Polski przyjeżdżają też goście z zagranicy, kto będzie w tym roku?
W tym roku gościć będziemy poetów z Wilna, Bułgarii, Izraela, Wietnamu, Słowacji, Niemiec, Anglii, Szkocji,USA i Polski. Nie stawiamy na ilość, lecz jakość. Zaproszeni poeci to jednocześnie wydawcy, tłumacze poezji polskiej, redaktorzy pism literackich, kierownicy zagranicznych stacji radiowych,  laureaci nagród poetyckich, prezesi zagranicznych związków twórczych. W Warszawie na inauguracji 16 kwietnia będą: interesująca poetka, plastyczka i dziennikarka z Nowego Targu, red. naczelna Tygodnika Podhalańskiego, wychodzącego również w Toronto i Chicago. Poza tym poeta-malarz z Bonn, poetka z polskiego radia w Szkocji, wybitny poeta z Warny, poeta z Budapesztu - autor niezwykle popularnej książki pt. Zmanipulowana rewolucja - dlaczego musiał zginąć Ceausescu i dlaczego obecnie codziennie na jego grobie ludzie kładą świeże kwiaty, poetka awangardowa ze Słowacji,  poetka ze Stanów Zjednoczonych, autorka antologii poetów polskich w języku angielskim, poetka i plastyczka z Gruzji, a także nominowany do Nagrody Światowego Dnia Poezji UNESCO poeta z Londynu - organizator Światowych Dni Poezji w Wielkiej Brytanii.

Co będzie największą atrakcją Festiwalu w tym roku?
Poniekąd wszystko będzie atrakcją, przyjdźcie, a przekonacie się. Będą śpiewać poetki-wokalistki swoje wiersze w językach: polskim, angielskim, włoskim, hebrajskim, wietnamskim, rosyjskim, niemieckim,  etc. Oprócz spotkań w Muzeum Literatury, w placówkach kulturalnych i szkołach odbędzie się 18 kwietnia w Teatrze Żydowskim wieczór poezji o tematyce żydowskiej, a w Kawiarence Księgarni im. Bolesława Prusa wystąpi tegoroczny laureat XII Światowego Dnia Poezji UNESCO oraz wybitna wokalistka z Londynu.

{jumi[*7]}

a