Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/7106.
  • Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/7106
updated 12:00 PM CET, Mar 16, 2018
A+ A A-

3 pytania do ... Katarzyny Czernickiej

Wyróżniony Katarzyna Czernicka Katarzyna Czernicka

Katarzyna Czernicka to malarka kojarzona głównie z portretami kobiet zdeformowanych i delikatnych zarazem, ale nie tylko nimi się zajmuje. Napisała też podręcznik do plastyki dla gimnazjum. Karierę artystyczną łączy z pracą pedagogiczną.

Dlaczego maluje Pani głównie kobiety?

Cykl poświęcony kobietom powstał na przełomie ostatnich dwóch lat. Takie było moje zamierzenie artystyczne, inspirowane po trosze własnym życiem, a przede wszystkim historiami jakie przydarzyły się kobietom z mojego otoczenia. Zainteresowałam się nie tylko ich kobiecością i cielesnością, ale głównie wnętrzem, osobowością i sposobem na życie, które jak to zwykle bywa, czasem jest radosne i barwne, a czasem smutne. Nie chciałabym jednak być kojarzona tylko z tym jednym cyklem. W moim twórczym dorobku pojawiały się obrazy o różnorodnej tematyce, choć przyznać muszę, że ostatnie obrazy stały się najbardziej rozpoznawalne.

Jakie mają być kobiety na Pani obrazach?

Bohaterki moich obrazów uwikłane są w mniej i bardziej realną rzeczywistość. Jedne borykają się z przyziemnością i codziennością, inne należą do świata wyobraźni. Charakterystyczny jest sposób, w jaki przedstawiam ciało kobiety. Deformuję je, wyolbrzymiając atuty kobiecości, które mają pobudzać zmysły, ale w sposób delikatny i subtelny. Osobliwe jest również przedstawienie twarzy tych kobiet. Prawie wszystkie nie mają ust, co czyni je jeszcze bardziej zmysłowo dyskretnymi. Kamienne i zadumane twarze zdają się być pozbawione uczuć, ale wystarczy popatrzyć w ich oczy, by dostrzec ukryte emocje. W obrazach stosuję umiarkowany detal i bogatą kolorystykę. Balansuję na granicy powagi i kpiny, groteski i żartu.

Dlaczego napisała Pani podręcznik z wiedzy o sztuce? Jak powstawał?

Podręcznik do plastyki powstał w 2009 r. Karierę artystyczną od dawna wiążę z pracą pedagogiczną i zawsze szukałam dobrego podręcznika do nauczania wiedzy o sztuce. Doświadczenie i obszerny materiał, jaki zebrałam w trakcie wielu lat pracy, pozwoliły mi napisać taką książkę, jaka mi się marzyła. Współpraca z wydawnictwem pedagogicznym zaowocowała wydaniem podręcznika, zgodnego z nową reformą szkolną i takiego, który spełnił oczekiwania nie tylko nauczycieli, ale również młodzieży. Od dwóch lat cieszy się dużym uznaniem.

{gallery}7106{/gallery}

{jumi[*7]}

Warszawa