sobota, kwiecień 20, 2024
Follow Us
wtorek, 06 listopad 2012 00:00

Feliksy Warszawskie 2012 Wyróżniony

Napisane przez AM
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
"Sprawa" i Mariusz Bonaszewski "Sprawa" i Mariusz Bonaszewski www.narodowy.pl

Feliks Warszawski - teatralna nagroda stolicy została przyznana pośmiertnie Jerzemu Jarockiemu w kategorii najlepsza reżyseria za spektakl "Sprawa" na podstawie "Samuela Zborowskiego" Juliusza Słowackiego w Teatrze Narodowym w Warszawie. Od debiutu w 1957 roku zrealizował ponad sto przedstawień na polskich i europejskich scenach.

Za najlepszą pierwszoplanową rolę żeńską nagrodami stolicy za sezon 2011/2012 uhonorowana została Monika Krzywkowska za kreację roli Dulskiej w "Moralności Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej, w reżyserii Agnieszki Glińskiej w Teatrze Współczesnym i odtwórca głównej roli męskiej Mariusz Bonaszewski, za rolę Lucyfera/Bukarego/Adwokata w spektaklu "Sprawa", w reż. Jerzego Jarockiego.

W kategorii najlepsza drugoplanowa rola kobieca nagrodę otrzymała Agata Kulesza za rolę Inny w spektaklu "Merlin Mongoł" Nikołaja Kolady w reż. Bogusława Lindy w Teatrze Ateneum. Nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę męską otrzymał Włodzimierz Press za rolę Gunkela w spektaklu "Udręka życia" Hanocha Levina w reż. Jana Englerta w Teatrze Narodowym. Przyznano także nagrodę dla początkującego aktora/aktorki/reżyserki/reżysera. Otrzymał ją aktor Mateusz Banasiuk za rolę Romka w sztuce "Zaklęte rewiry" Henryka Worcella w reż. Adama Sajnuka. Spektakl ten powstał w koprodukcji Teatru Konsekwentnego i Teatru Studio.

Przewodniczącą konkursu jest profesor i prorektor warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza Barbara Osterloff. W składzie jury znaleźli się również: Maria Ciunelis, Marek Siudym, Mirosław Konarowski, Halina Łabonarska, Elżbieta Kępińska, Dariusz Jakubowski, Maria Gładkowska, Jan Pęczek i Tomasz Grochoczyński.

Feliksy Warszawskie po raz pierwszy przyznano w sezonie 1998/99. Ich pomysłodawcą i fundatorem był mecenas kultury z Londynu Feliks Łaski. Po jego śmierci w 2004 roku od sezonu 2004/2005 mecenasem nagród jest Grupa Allianz Polska, która nie tylko funduje wszystkie honoraria dla zwycięzców konkursu, ale wspiera tę inicjatywę organizacyjnie i pielęgnuje pamięć jej pierwszego fundatora – Feliksa Łaskiego, biznesmena, filantropa i wielbiciela teatru.

Zaangażowanie w Feliksy Warszawskie było konsekwencją strategii sponsoringowej firmy, w której teatr zajmuje ważne miejsce. Nie bez znaczenia był fakt, że tak istotne dla środowiska teatralnego nagrody mogły nie przetrwać po śmierci Feliksa Łaskiego. Wówczas prezes Allianz Polska, Paweł Dangel, z wykształcenia reżyser teatralny, zdecydował się na kontynuowanie tej cennej inicjatywy.

– Miałem przyjemność poznać osobiście Feliksa Łaskiego, gdy jako młody reżyser zjawiłem się w Londynie – wspominał Paweł Dangel. – Feliks wspierał mnie wówczas, więc mam wobec niego dług wdzięczności.

Dzięki zaangażowaniu Grupy Allianz Polska co roku statuetki Feliksa Warszawskiego trafiają do rąk najlepszych aktorów i reżyserów stołecznych teatrów. Od sezonu 2005/2006 Paweł Dangel, przyznaje też Feliksa Specjalnego, nagrodę honorową, której celem jest wyróżnienie osób szczególnie zasłużonych dla polskiego teatru. W tym roku laureatką nagrody została prof. Barbara Osterloff. Uhonorowano w ten sposób jej ogromną pracę nad monografią Aleksandra Zelwerowicza, patrona warszawskiej Akademii Teatralnej.

Konkurs organizuje każdego roku inny teatr, w tym roku jest to Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego.

www.serwis.allianz.pl
http://teatrkwadrat.pl

www.wspolczesny.pl

{jumi [*7]}

 

 

a