updated 3:09 PM CET, Jan 21, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Chaplin na dziś

  • Napisane przez m.b./mat. pras.
  • Dział: Film

W kinach studyjnych można zobaczyć jeden z ostatnich niemych filmów w dorobku Charliego Chaplina.

To jego ostatni obraz, w którym pojawia się charakterystyczny jegomość w meloniku. Jak podaje David Robinson, Chaplin planował do tego filmu przygotowanie ścieżki dźwiękowej, jednakże w końcu porzucił ten pomysł. W „Dzisiejszych czasach” Tramp na samym końcu śpiewa jedną piosenkę, zwiastując nadejście nowej ery w kolejnych filmach Chaplina.
W "Dzisiejszych czasach" Charlie Chaplin gra robotnika w zautomatyzowanej fabryce. Jego bohater niczym mała śrubka wypada z maszyny o zębatych kołach. Wycieńczony pracą i załamany nowym sposobem podawania pracownikom posiłków – przez rurkę do ust, ląduje w zakładzie psychiatrycznym. Wyleczony ponownie trafia do zakładu zamkniętego, tym razem karnego, gdy podczas nielegalnej demonstracji nieopatrznie podnosi z ulicy czerwoną szmatę.
Chaplin w „Dzisiejszych czasach” pokazuje, jak przeciętny, prosty człowiek nie ma zbyt wielkiego wyboru w życiu. Doświadcza albo morderczej pracy, albo głodu i więzienia. Wyrwać go z tego mechanizmu może wyłącznie miłość; taka jaka w filmie spotyka Trampa i poznaną przez niego, bezdomną dziewczynę (Paulette Goddard). Po wielu upokarzających pracach, kradzieżach z głodu i nocach w więzieniu idą razem za rękę, dając nadzieję, że w okrutnej rzeczywistości „dzisiejszych czasów” jest  miejsce na szczere uczucie.
Dzisiaj „Dzisiejsze czasy” oglądamy w zremasterowanej, cyfrowej wersji, w nowej jakości obrazu i dźwięku. Jest to początek serii, w ramach której pokazanych zostanie jedenaście tytułów.
Kolejną premierę z cyklu -  „Światła rampy” – będzie można oglądać na dużym ekranie od 2 sierpnia. Dystrybutorem filmów Chaplina w Polsce jest Art-House.
{jumi [*7]}

Warszawa