updated 3:09 PM CET, Jan 21, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Byzantium w kinach

  • Napisane przez m.b./mat.pras.
  • Dział: Film

Dziewczyna Bonda - Gemma Arterton oraz nominowana do Oscara, BAFTY i Złotego Globu, gwiazda młodego pokolenia - Saoirse Ronan grają w najnowszym obrazie Neila Jordana.

Wysmakowane wizualnie i klimatyczne dzieło reżysera „Wywiadu z wampirem”, to triumfalny powrót do tematyki, która przyniosła twórcy zasłużone miejsce w panteonie mistrzów horroru. Dwie kobiety Clara (Gemma Arterton) i Eleanor (Saoirse Ronan), ścigane przez tajemniczego prześladowcę, znajdują schronienie w podupadłym kurorcie nad oceanem. Kiedy na jaw wychodzi ich skrzętnie skrywana tajemnica, staje się to początkiem serii dramatycznych wydarzeń, których geneza sięga kilka wieków wstecz. Odtwórczyni jednej z głównych ról Saoirse Ronan miała zaledwie trzynaście lat, gdy za swoją kreację w filmie „Pokuta” otrzymała nominacje do najważniejszych nagród filmowych: Oscara, Złotego Globu i BAFTA. Dziś dziewiętnastoletnia Saoirse Ronan jest jedną z najpopularniejszych aktorek młodego pokolenia. Na dużym ekranie mogliśmy podziwiać ją w rolach anioła, nastoletniej zabójczyni i ofiary kosmicznego intruza. Dzięki „Byzantium” Neila Jordana filmografia irlandzkiej gwiazdy wzbogaciła się o postać Eleonor, wampirzycy ściganej przez pradawne bractwo.
Premiera 2.08.2013
Scenariusz: Moira Buffini („Jane Eyre”, „Tamara i mężczyźni”)
Reżyseria: Neil Jordan („Wywiad z wampirem”, „Gra pozorów”, „Chłopak rzeźnika”, „Koniec romansu”, „Śniadanie na Plutonie”)
Obsada: Gemma Arterton („Hansel i Gretel: Łowcy czarownic”, „Quantum of Solace”, „Książę Persji: Piaski czasu”, „Starcie Tytanów”), Saoirse Ronan („Hanna”, „Nostalgia Anioła”, „Pokuta”, „Niepokonani”), Jonny Lee Miller („Dexter”, „Mroczne cienie”, „Łowcy umysłów”), Sam Riley („Control”, „W drodze”), Tom Hollander („Piraci z Karaibów: Na krańcu świata”, „Duma i uprzedzenie”, „Solista”, „Hanna”), Caleb Landry Jones („X-Men: Pierwsza klasa”, „Kontrabanda”, „To nie jest kraj dla starych ludzi”)
{jumi [*7]}

Warszawa