updated 2:21 PM CET, Mar 20, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Ari Folman gościem festiwalu

  • Napisane przez Małgorzata Kostro-Olechowska
  • Dział: Film
Wyróżniony Ari Folman gościem festiwalu www.filmweb.pl

Już 9. września rozpocznie się w Gdyni Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, nazywany „świętem polskiego kina". W tym roku jedną z jego atrakcji będzie pokaz specjalny filmu „Kongres", europejskiej koprodukcji, w którą duży wkład mieli polscy filmowcy i producenci z Opus Film oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Gościem festiwalu będzie reżyser Ari Folman, twórca tej wizjonerskiej adaptacji prozy Stanisława Lema. Autor głośnego „Walca z Baszirem" spotka się z publicznością gdyńskiego festiwalu po pokazie „Kongresu", który odbędzie 12 września o godz. 20.30 w Multikinie w Gdyni. Spotkanie z reżyserem oraz operatorem filmu Michałem Englertem poprowadzi Michał Chaciński.

W roli głównej w filmie Folmana występuje Robin Wright, której partnerują Harvey Keitel, Paul Giamatti i Jon Hamm. Za stronę wizualną „Kongresu" odpowiada wybitny polski operator Michał Englert, a brawurowe sekwencje animowane w filmie zrealizowało m.in. polskie Orange Studio.

W „Kongresie" zacierają się granice między rzeczywistością i fikcją: słynna aktorka Robin Wright, gra tu samą siebie. Mieszka z dwójką dorastających dzieci na rancho, z dala od cywilizacji, kiedy wielkie hollywoodzkie studio zwraca się do niej z niezwykłą propozycją. Wright może zostać „zeskanowana" dzięki zaawansowanej technologii cyfrowej, osiągając w każdym kolejnym filmie wieczną młodość. Od tej pory wszystkie jej role zagra wirtualna kopia. Decyzja, którą podejmuje kobieta, by móc dysponować nieograniczonym czasem dla najbliższych, okazuje się początkiem jej podróży przez świat przyszłości, w którym potężne studia filmowe i koncerny farmaceutyczne oferują totalne formy rozrywki, manipulując ludzką świadomością.

„Kongres" to film nowatorski i odważny, pełen pomysłów ukazujących w krzywym zwierciadle świat nieograniczonych możliwości technologicznych, które już wkrótce mogą wyznaczyć granice naszej wolności i dyktować pragnienia.

„Kongres" trafi na ekrany polskich kin 13 września.
www.gutekfilm.pl

{jumi [*7]}

Please provide full Credentials Infomation