Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/17198.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/17198
updated 6:15 PM CET, Mar 18, 2019
Na żywo:
A+ A A-

"Życie jest piękne" w muzeum

Wyróżniony "Życie jest piękne" "Życie jest piękne"

Film „Życie jest piękne" wyświetlony zostanie w Muzeum Historii Żydów Polskich w środę 2. kwietnia o godzinie 19. Na wszystkie filmy wstęp wolny.

Podczas kwietniowych pokazów w ramach cyklu "Zagłada. Poszukiwanie języka filmowego. Przegląd komediodramatów o Holokauście" można będzie obejrzeć cztery kontrowersyjne tytuły:

• "Życie jest piękne" (02.04.2014, godz. 19) - Obsypany nagrodami, w tym trzema Oscarami i nagrodą jury na festiwalu w Cannes, obraz wojennej nie-rzeczywistości. Guido z synkiem i żoną trafiają do obozu koncentracyjnego. Koszmar wojny staje się dla dziecka łatwiejszy do zniesienia dzięki iluzji stworzonej przez obdarzonego niezwykłą wyobraźnią ojca. Benigni wcielający się jednocześnie w rolę Guido sprawnie żongluje gatunkami. W filmie mieszają się kino wojenne z dramatem i komedią, a także prawda historyczna z literacką fikcją, powaga upamiętnienia z kontrastującą z tematem farsą. Film wzbudził zachwyt, ale także krytykę dużej części widowni, historyków i filmowców. Z tego powodu tym bardziej stanowi ważny punkt odniesienia w dyskusjach na temat wojennego tabu.

{gallery}17198{/gallery}

• "Jakub kłamca" (09.04.2014, godz. 19) - Ekranizacja powieści Jurka Beckera z Robinem Williamsem w roli tytułowej. Dobra wiadomość usłyszana przez Jakuba w radiu budzi zapomnianą już w getcie radość i nadzieję. Jakub, widząc to, decyduje się fałszować dochodzące z frontu wiadomości, by podnieść na duchu swoich towarzyszy. Urodzony w Łodzi Jurek Becker napisał „Jakuba kłamcę" na postawie swoich wojennych doświadczeń i życia w getcie Litzmanstadt. Powieść została po raz pierwszy przeniesiona na ekran w 1975 roku przez Franka Beyera. Peter Kassovitz, urodzony na Węgrzech Żyd, 20 lat później powrócił do tej historii. Brutalność rzeczywistości getta uwypuklił za pomocą ironii i czarnego humoru.
• „Bękarty wojny" (16.04.2014, godz. 19) - Fantazja na temat spektakularnej i krwawej zemsty za Holokaust na granicy kiczu i makabreski. Powołana przez wywiad grupa amerykańskich żołnierzy zwanych bękartami złożona w większości z Żydów brutalnie rozprawia się z hitlerowcami na terenie okupowanej Francji. W rolę dowódcy bękartów - porucznika Aldo Raine'a – wciela się Brad Pitt. Inspiracją dla Quentina Tarantino była jednej strony prawdziwa historia, opowiedziana zresztą kilka lat po później w dokumencie „Prawdziwe bękarty wojny", z drugiej – „Bohaterowie z piekła", włoska komedia wojenna z popularnego w latach 60. nurtu macaroni war.
• „Pociąg życia" - Europa Wschodnia, rok 1941, początek deportacji. Żydowscy mieszkańcy małego miasteczka wynajmują pociąg i aranżują swoją własną wywózkę, by w ten sposób uniknąć obozu i przedostać się do Palestyny. Stworzona przez rumuńskiego reżysera, a wyprodukowana we Francji opowieść to teatr absurdu i szmonces, ale także próba przedstawienia realizacji nieziszczalnego marzenia. Mihaileanu zainspirowała „Lista Schindlera" Spielberga, jednak nie chciał tworzyć obrazu o męczeństwie. Użył komediowych i baśniowych środków, które nie rażą i nie wywołują kontrowersji. Prawdopodobnie dlatego, że bańka w końcu pęka, obnażając tragedię.

Cyklowi filmów o Zagładzie towarzyszyć będzie zaplanowana na 3. kwietnia o godzinie 18 debata, zorganizowana  we współpracy ze stowarzyszeniem B'nai B'rith, na której będzie można zastanowić się, jakim językiem można opisywać Zagładę. Jak daleko może się posunąć artysta, czy i gdzie są granice, których nie powinno się przekraczać? Spotkanie poprowadzi Milada Ślizińska, kuratorka wielu wystaw polskich i zagranicznych. Udział w nim wezmą: Katarzyna Kasia – filozofka, Wydział Zarządzania Kulturą Wizualną ASP, publicystka, Kinga Krzemińska - kulturoznawczyni, tłumaczka, autorka „Kicz w kinie Holokaustowym", Andrzej Osęka – historyk i krytyk sztuki, pisarz, publicysta i
Szymon Holcman – filmoznawca i teoretyk komiksowy. Dyskusja będzie wydarzeniem towarzyszącym cyklowi filmowemu Zagłada. Poszukiwanie języka filmowego. Wstęp wolny.
Muzeum Historii Żydów Polskich
ul. Anielewicza 6, Warszawa
http://www.jewishmuseum.org.pl

Please provide full Credentials Infomation