updated 8:13 PM CET, Jan 17, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Dni Nagrody LUX w kinie Muranów

  • Napisane przez Małgorzata Kostro-Olechowska
  • Dział: Film
Wyróżniony Dni Nagrody LUX w kinie Muranów

Gutek Film oraz Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce zapraszają w dniach 27-29 listopada do warszawskiego kina Muranów na pokazy filmów nominowanych do Nagrody Filmowej Parlamentu Europejskiego LUX 2014. Wstęp na pokazy jest bezpłatny.

Każdego dnia zostanie pokazany jeden z filmów z finałowej trójki, a 28 listopada przed filmem GIRLHOOD odbędzie się debata na temat „Gdzie jest widownia? Europejskie filmy i ich publiczność".

Wejściówki na seanse można odbierać od 24 listopada w kasie kina Muranów w godz. 10.00 - 20.30.
Liczba biletów na każdy seans jest ograniczona.

Filmów wchodzące w skład przeglądu:

CLASS ENEMY (RAZREDNI SOVRAŽNIK), reż. Rok Biček, Słowenia
27 listopada, godz. 19:00

GIRLHOOD (BANDE DE FILLES), reż. Céline Sciamma, Francja
28 listopada, godz. 19:00 (projekcja filmu poprzedzona debatą)

IDA, reż. Paweł Pawlikowski, Polska, Dania
29 listopada, godz. 19:00

Nagroda Filmowa LUX została ustanowiona w 2007 roku i przyznawana jest corocznie przez Parlament Europejski. Przyświecają jej dwa główne cele: skierowanie debaty publicznej na Unię Europejską i jej politykę oraz wsparcie rozpowszechniania (ko)produkcji europejskich na terenie Unii.

Dni Nagrody LUX, organizowane w ponad 40 miastach Europy, to jedyne w swoim rodzaju doświadczenie kulturowe przekraczające granice państw. Filmy zostaną wyświetlone we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej, a projekcje zostaną opatrzone napisami w 24 językach UE, tak aby wszyscy obywatele mieli możliwość ich obejrzenia oraz wzięcia udziału w dyskusji nad tematami, które poruszają. 17 grudnia jeden z trzech finałowych filmów otrzyma główną nagrodę Parlamentu Europejskiego dla najlepszego europejskiego filmu 2014 roku. Jej wręczenie odbędzie się w siedzibie Parlamentu w Strasburgu.

Więcej o nagrodzie: www.luxprize.eu

Warszawa