Logo
Wydrukuj tę stronę

Darłowo. XV Festiwal Filmów Skandynawskich

Wyróżniony Darłowo. XV Festiwal Filmów Skandynawskich

Zmienna pogoda pod koniec lipca sprawiła, że tegoroczna edycja Festiwalu Filmów Skandynawskich (20 - 26. 07.br.) cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród turystów przebywających na wypoczynku w Darłowie.

W ciągu ośmiu dni Festiwalu odbyło się 27 projekcji filmowych (9 duńskich, 3 fińskie, 6 islandzkich, 1 norweska, 5 szwedzkich i 3 koprodukcje skandynawskie). Seanse filmowe odbywały się w kinie Bajka należącym do Darłowskiego Ośrodka Kultury. Z możliwość zapoznania się z produkcjami skandynawskiej kinematografii w tym roku skorzystało 1700 turystów i mieszkańców Darłowa.

Atrakcją festiwalu były dwa dni poświęcone kinematografii islandzkiej. W ich ramach zaprezentowano sześć obrazów produkcji islandzkiej m.in.: Brak zasięgu, Dzieci natury, Diabelska wyspa, Na głębinie i Islandia w ruchomych obrazach. Projekcjom towarzyszyły prelekcje
dr Jakuba Konefała, pracownika Uniwersytetu Gdańskiego, który jest miłośnikiem i znawcą kina islandzkiego.

Dla wzmocnienia między projekcjami, których liczba dochodziła do sześciu dziennie, przewidziano „fikę" czyli tradycyjne, szwedzkie przerwy na kawę, która w kinie Bajka serwowana była gratis.

W trakcie Festiwalu Filmów Skandynawskich rozlosowano nagrodę dla najaktywniejszego członka publiczności, w postaci rejsu dla dwóch osób na pokładzie promu Unity Line.

Realizacja i wykonanie Fanaberie - tworzymy przestrzeń w sieci.