updated 11:25 PM CEST, Jun 18, 2019
A+ A A-

Film Rafała Geremka z nagrodą na międzynarodowym festiwalu

  • Napisane przez GF
  • Dział: Film

„Rzeź Woli. Akt oskarżenia” film polskiego dokumentalisty i historyka Rafała Geremka otrzymał nagrodę w kategorii „Najlepszy Film Telewizyjny” na międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych w Rijece.

Film powstał w koprodukcji TVP1 i FINA.

Na festiwal przesłano ponad 150 produkcji z całego świata. Z czego 39 znalazło się w finale. Główną nagrodę dostał niemiecki film „Legacy” będący zapisem indywidualnych świadectw potomków ofiar i sprawców Holokaustu. Dużymi produkcjami, na które warto zwrócić uwagę były „O. J.: Made in America” Caroline Waterlow, który został wcześniej nagrodzony Oscarem za produkcję. „Nadia Comaneci, The Gymnast and the Dictator”, „The American Dreams of Bob Kennedy”,  „Che Guevarra - Beyond the Legend”

Film Rafała Geremka, z jednej strony opowiada o największej masakrze cywilów jaka miała miejsce w okupowanej przez Niemców Europie podczas II wojny światowej. Na początku Powstania Warszawskiego niemieckie oddziały w ciągu 3 dni wymordowały co najmniej 40 tysięcy mieszkańców warszawskiej Woli. W filmie pokazane są najbardziej wstrząsające relacje świadków, nie tylko ofiar, ale i niemieckich żołnierzy. Drugim dnem obrazu jest szukanie odpowiedzi dlaczego główny sprawca ludobójstwa, dowódca sił pacyfikujących Powstanie Warszawskie Heinz Reinefarth nie poniósł praktycznie żadnej odpowiedzialności i w demokratycznych Niemczech, przez wiele lat pełnił funkcję burmistrza, w niewielkim, spokojnym miasteczku? Jaki w takim razie jest stosunek Niemców do zbrodni popełnianych przez ich przodków?

Autorzy filmu, podążając śladem Reinefartha, dotarli do miasteczka Westerland, gdzie w latach 50 i 60 był on burmistrzem. Zbrodniarz umknął powojennej sprawiedliwości, ponieważ w ostatnich dniach wojny zdezerterował, pozostawiając dowodzonych przez siebie żołnierzy na pastwę losu, za co Hitler zaocznie skazał go na śmierć. Paradoksalnie ten wyrok sprawił, że w oczach aliantów stał się kolejną ofiarą nazizmu.

Ekipa przeprowadziła szereg wywiadów z mieszkańcami Westerland, którzy z niedowierzaniem przyjmowali informacje o przeszłości ich powszechnie szanowanego burmistrza. Część z nich postanowiła stawić czoła własnej trudnej historii i uczciła pamięć ofiar Powstania Warszawskiego specjalną tablicą, której treść jasno wskazuje na Reinefartha jako zbrodniarza.

„Coś co czyni ten film innym od tych zrealizowanych na podobny temat, to nowe spojrzenie na współczesne społeczności, które odkrywają na nowo, konfrontują się i żyją z łączącą ich przeszłością. Film uosabia najlepszą jakość telewizyjną, ponadto silnie angażuje widzów emocjonalnie oferując przy tym ważny przekaz informacyjny, a także wątki współczesne opowiadanej historii” - napisało jury festiwalu w uzasadnieniu werdyktu.

Festiwal w Rijece jest obecnie jedynym międzynarodowym festiwalem na świecie, który koncentruje się wyłącznie na dokumentach historycznych. Przedmiotem zainteresowania jury są zarówno produkcje niezależne, jak i wielkie oscarowe widowiska. Celem festiwalu jest przedstawienie szerokiej gamy spojrzeń i interpretacji tematów związanych z historią. Jego międzynarodowy charakter zapewnia dialog międzynarodowy dotyczący różnych wydarzeń historycznych i ich różnorodnej oceny w zależności od kodu kulturowego, narodowości, czy przekonań twórców prezentujących swoje filmy.

Please provide full Credentials Infomation