updated 4:37 PM CEST, Apr 25, 2019
A+ A A-

Rycerz Stefan

  • Napisane przez Redakcja
  • Dział: Film

Film dokumentalny „Rycerz Stefan” opowiada o subiektywnym świecie dziecięcych dramatów trzyletniego Stefcia z zespołem Downa.

 
Stefek ma siostrę - siedmioletnią Kalinę, z którą kontakt oparty jest nie tylko na miłości, ale także na wzajemnej szorstkiej rywalizacji. Narodziny drugiej siostry – Marysi, będą dla Stefcia wyzwaniem.
 
Osią filmu jest baśń o chłopcu, który chciał zostać rycerzem - mit, który wyznacza kierunek drogi życiowej Stefana ukształtowanej na wsparciu rodziny, kulturze, wartościach wyznawanych przez rodziców.

Obraz zmagania się z niepełnosprawnością może być punktem odniesienia dla tych sprawnych i zdrowych, którzy nie wiedzą, co zrobić z własnym życiem.

Pomysł na nakręcenie filmu wziął się z potrzeby bliższego poznania osób z zespołem Downa, ponieważ są to osoby niechciane. Dokument pokazuje świat widziany z perspektywy trzyletniego chłopca - Stefana. Mama chłopca przyjęła mój pomysł z dużym entuzjazmem i sama mocno zaangażowała się w realizację filmu. Ojciec Stefcia początkowo zareagował nieufnie. Realizacja zdjęć była trudna. Dzieci były bardzo nieprzewidywalne, pomysły, które się sprawdzały na etapie dokumentacji i przygotowań do zdjęć, nie sprawdzały się na planie. Trzeba było nabrać pokory i otworzyć się na improwizację. Dzieci mają świetny kontakt z rzeczywistością, dlatego zawsze są ciekawym zjawiskiem do obserwacji. Zaskoczył mnie rozwój relacji pomiędzy Kaliną - dużo starszą siostrą Stefcia, a nim samym. Dziewczynka, kiedy momentami  traciła kontrolę w zabawie, potrafiła być okrutna wobec brata. Dzięki temu,  miał on przeciwnika, który oswajał go z konfliktami, jakie napotka w życiu i wyprowadzał go ze strefy komfortu, w której normalnie żyje. Motywem przewodnim filmu jest bajka o chłopcu, który chciał zostać rycerzem. Stefan utożsamia się z tą opowieścią, która staje się dla niego mitem potrzebnym dla jego rozwoju osobistego. Chciałabym - żeby dzięki mojemu filmowi - ludzie docenili wartość, jaką mogą wnieść osoby niepełnosprawne w nasze życie. Oni też chcą być  przydatni społecznie. Film jest punktem odniesienia dla osób zdrowych, którym wszystko przychodzi z łatwością i często nie cenią własnego życia. - Agnieszka Kozaczka Gralak, reżyserka
 
Film będzie miał premierowy pokaz 30 marca o godz. 12:00 w sali audiowizualnej Muzeum Niepodległości.
 
źródło: materiały prasowe
Please provide full Credentials Infomation