updated 6:15 PM CET, Mar 18, 2019
Na żywo:
A+ A A-

"Bestie z południowych krain" podbijają Wrocław

  • Napisane przez Ewa Neked
  • Dział: Film
Kadr z filmu "Bestie z południowych krain" Kadr z filmu "Bestie z południowych krain"

Gdzie nie pojawi się film „Bestie z południowych krain", tam robi furorę. Zaskoczył wszystkich na festiwalu w Sundance, zawrócił w głowach jury festiwalu w Cannes i podbił serca widzów w Stanach Zjednoczonych. Polacy będą mogli go zobaczyć podczas 12. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty.

Na festiwalu w Sundance „Bestie z południowych krain" w reżyserii Benha Zeitlina pojawiły się po raz pierwszy. I od razu chwyciły wszystkich za serce. Widownia była pełna entuzjazmu, krytycy nie mogli wyjść z podziwu. Według wielu osób jest to jeden z najlepszych filmów nie tylko tego festiwalu, ale i ostatnich kilku lat.
W Sundance film Zeitlina zdobył główną nagrodę i statuetkę za najlepsze zdjęcia. Od tego czasu o filmie robiło się coraz głośniej. Kiedy film zebrał już wiele przychylnych opinii, znalazł się w sekcji Un Certain Regard festiwalu w Cannes. We Francji dzieło Zeitlina otrzymało Złotą Kamerę za najlepszy debiut. Również FIPRESCI i jury ekumneniczne doceniło ten obraz.

Obsypany nagrodami film wzbudził zainteresowanie publiczności. Każdy chciał zobaczyć, czy rzeczywiście „Bestie..." są tak dobrym filmem, jak go opisują w recenzjach. Mimo że w obsadzie „Bestii..." nie ma wielkich gwiazd, a dzieło zostało stworzone przez debiutantów, widzowie ze Stanów Zjednoczonych przyjęli je entuzjastycznie. Już po pierwszym weekendzie po wprowadzeniu do kin na 4 kopiach obraz zarobił ponad 220 tysięcy dolarów. Po tygodniu widzów jeszcze przybyło. „Bestie z południowych krain" szybko przyniosły wpływy bliskie 400 tysięcy. Film pokonał „Niesamowitego Spider-Mana", zdobywając najwyższą średnią liczbę widzów na kopię w tym roku. Jak do tej pory debiut Zeitlina przyniósł dochód w wysokości 750 tysięcy dolarów i ciągle przyciąga nowych fanów.
Film rozgrywa się w krainie zalanej przez powódź o apokaliptycznych rozmiarach. Grupa ocalonych zamieszkuje pozostałości suchego lądu i szykuje się do walki z bestiami, które pod wpływem kataklizmu przebudziły się z tysiącletniego snu. Główną bohaterką jest mała dziewczynka, mająca wyjątkowy kontakt ze światem natury. Swój dar przetrwania i wrodzoną inteligencję przeciwstawi nadciągającemu niebezpieczeństwu.
Po raz pierwszy w Polsce film „Bestie z południowych krain" będzie można zobaczyć w czwartek 19 lipca podczas 12. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty. Dzieło Zeitlina wraz z „Miłością" Michaela Hanekego i „Rokiem tygrysa" Sebastiana Leilo otworzą tę największą filmową imprezę w Polsce, odbywającą się co roku we Wrocławiu. Z pewnością wielokrotnie nagradzany film wpisuje się w ideę festiwalu, który ma pokazywać obrazy wykraczające poza ramy konwencjonalnego kina. Komu nie uda się zobaczyć „Bestii..." we Wrocławiu, będzie miał okazję się z nimi zapoznać od 12 października, kiedy film trafi do szerokiej dystrybucji.

{jumi [*7]}

Please provide full Credentials Infomation