updated 12:32 AM CET, Feb 25, 2019
Na żywo:
A+ A A-

52. Festiwal Pianistyki Polskiej

  • Napisane przez JEN
  • Dział: Muzyka

W minioną sobotę w Słupsku zainaugurowano kolejną edycję Festiwalu Pianistyki Polskiej.

Z racji na przypadające w tym roku obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości podczas festiwalu zostanie zaprezentowanych kilka dzieł Jana Ignacego Paderewskiego.

Dużym wydarzeniem artystycznym okazał się tegoroczny koncert inauguracyjny . W pierwszej części wystąpiła Joanna Ławrynowicz, która zagrała III Koncert fortepianowy C-dur op.125 Raoula Koczalskiego. Było to prawykonanie tego utworu w Polsce.

Raul Koczalski to współcześnie mniej znany, ale bardzo zasłużony polski pianista i kompozytor, znany głównie z ze świetnych interpretacji i wykonań utworów Fryderyka Chopina. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 3 lat i wtedy też po raz pierwszy wystąpił publicznie. Artysta znaczną część życia spędził za granicą (Rosja, Niemcy, Włochy, Francja), a apogeum jego kariery muzycznej przypadało na okres międzywojenny. Zasłynął m.in. tym, że już w wieku ośmiu lat napisał operę, a w wieku zaledwie 11 lat obchodził jubileusz tysięcznego koncertu.

W drugiej części koncertu inauguracyjnego nie obyło się bez niespodzianek. Pierwszą z nich był odwołany występ znakomitego polskiego wirtuoza Krzysztofa Jabłońskiego. Artysta z powodu choroby zrezygnował z występu. Drugą niespodzianką był występ świetnego, młodego pianisty Łukasza Krupińskiego. Ten zwycięzca wielu konkursów pianistycznych, półfinalista XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w ciągu zaledwie pięciu dni potrafił perfekcyjnie nauczyć się Koncertu fortepianowego a-moll op. 17 Paderewskiego i znakomicie wykonać go przed słupską publicznością.

Obu solistom w koncertach towarzyszyła Orkiestra Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” w Słupsku pod dyrekcją Rubena Silvy.

Drugi dzień festiwalu upłynął pod znakiem jazzu. Do wielu lat tradycją słupskiego Festiwalu Pianistyki Polskiej są koncert jazzowe polskich pianistów. W tym roku znakomity występ zaprezentował wybitny polski muzyk o międzynarodowej renomie - Adam Makowicz.

Od dziś zaczynają się przesłuchania konkursowe w ramach Estrady Młodych, które odbywać się będą w Sali Rycerskiej Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku. Biorą w niej udział uczniowie muzycznych szkół średnich oraz studenci i absolwenci pianistyki na Akademiach Muzycznych.

Równolegle do przesłuchań konkursowych w budynku Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” odbywają się koncerty renomowanych, polskich pianistów. Koncerty młodych muzyków potrwają do czwartku i zakończą się następnego dnia Koncertem Laureatów w ramach Finałowego Koncertu Symfonicznego.

Dziś też odbędzie się koncert zatytułowany Salon Laureatów, podczas którego wystąpi dwóch dotychczasowych laureatów Estrady Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Adam Goździewski zagra utwory Bacha, Mozarta, Schumanna i Koczalskiego, a Michał Karol Szymanowski zaprezentuje utwory Szymanowskiego, Paderewskiego i Chopina.

Słupski festiwal potrwa do 14 września. W kolejnych dniach zaprezentują się Edward Wolanin, Joanna Freszel, Bartłomiej Kominek, Krystian Tkaczewski, a podczas finałowego koncertu z towarzyszeniem Orkiestry Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” w Słupsku pod dyrekcją Rubena Silvy wystąpi Piotr Sałajczyk oraz Bogdan Kułakowski.

                                                                                                                 

Please provide full Credentials Infomation