updated 11:44 PM CEST, Jun 26, 2019
A+ A A-

25 lat temu powstał rząd Tadeusza Mazowieckiego

Wyróżniony 25 lat temu powstał rząd Tadeusza Mazowieckiego www.sejm.gov.pl

Zbliża się 25. rocznica powstania rządu Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego niekomunistycznego premiera Polski! Obchody rocznicy przemian 1989 roku wspiera inicjatywa Razem'89, zachęcając do refleksji nad tymi wydarzeniami.

Rząd Mazowieckiego, zaraz po jego powołaniu, popierało aż 82 proc. Polaków, niezadowolonych było 2 proc. Po wyborach nowy premier musiał przejść od walki o wolność do wzięcia odpowiedzialności za kraj.

Pod koniec lat 80. Polska przypominała państwo w rozkładzie – z galopującą inflacją i strajkami. Władza komunistyczna sobie nie radziła, a opozycja po stanie wojennym była rozbita. Władze RPL uznały, że jedynym wyjściem z chaosu będzie podzielenie się odpowiedzialnością za rządzenie krajem z opozycją.

Od września 1988 r. odbywały się rozmowy w Magdalence, a od lutego do kwietnia 1989 r. rozmowy Okrągłego Stołu. Został ustalony kontrakt, na mocy którego 4 czerwca Polacy zagłosowali w częściowo wolnych wyborach do Sejmu (65 proc. ław poselskich z góry przypadnie obozowi władzy) i w pełni wolnych do Senatu.
Wynik wyborów czerwcowych okazał się druzgocący dla władz – na tyle, że wielu działaczy „Solidarności" zastanawiało się, czy komuniści go zaakceptują, czy nie poślą ich znowu do więzień.
Prezydentem został dotychczasowy przewodniczący Rady Państwa gen. Wojciech Jaruzelski, a pierwszą próbę powołania rządu podjął gen. Czesław Kiszczak, szef MSW.

Wobec jego porażki powstał pomysł koalicji „Solidarności" z partiami, które dotąd były satelitami PZPR. Dopiero taka większość 24 sierpnia powołała na premiera Tadeusza Mazowieckiego.
Głównymi zadaniami solidarnościowego szefa rządu było zastopowanie hiperinflacji, restrukturyzacja gospodarki, wprowadzenie mechanizmów rynkowych i prywatyzacji.
– Myśmy wiedzieli, że jest źle, że każdego dnia wzrasta inflacja. Staliśmy przed pytaniem: łatać czy radykalnie zmieniać. Już 24 sierpnia zapowiedziałem, że nie będziemy szukać trzeciej drogi, ale wprowadzimy w Polsce gospodarkę rynkową – mówił Mazowiecki Ewie Milewicz w wywiadzie z okazji dziesięciolecia jego rządu. Przyznawał: – Ciężkim wewnętrznym przeżyciem były słowa moich kolegów, że zakłady pracy muszą padać. Miałem gęsią skórkę, jak myślałem o niepokojach społecznych.
12 września Mazowiecki przedstawił w Sejmie skład pierwszego niekomunistycznego rządu. Nikt nie zdawał sobie sprawy, jak bardzo historia przyspiesza. Nawet demokratyczny Zachód zdawał się wierzyć w stabilność sytuacji w Polsce i tzw. bloku wschodnim – z ZSRR i Układem Warszawskim. W Polsce stacjonowały radzieckie wojska, a funkcja Mazowieckiego nazywała się „Prezes Rady Ministrów PRL".
W jego rządzie miejsce znaleźli przedstawiciele wszystkich opcji, także PZPR.

– Trzeba pamiętać, w jakim momencie Polska zaczynała wychodzenie z komunizmu. Sama. Można to było robić albo w porozumieniu z drugą stroną, albo narazić ten proces na niepowodzenie – tłumaczył po latach premier.
Gdy marszałek Sejmu Mikołaj Kozakiewicz odczytywał listę wybranych ministrów, loża prasowa oceniała, że najmocniejsze oklaski dostali: Izabela Cywińska i Jacek Kuroń – donosiła „Gazeta Wyborcza", wtedy organ prasowy „Solidarności".

Cywińska wzięła Ministerstwo Kultury, Kuroń – Pracy. Czterech wicepremierów to: Leszek Balcerowicz minister finansów („Solidarność"), Czesław Janicki, minister rolnictwa, gospodarki żywnościowej i leśnictwa (ZSL), Jan Janowski, minister – kierownik Urzędu Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń (SD) oraz Czesław Kiszczak, minister spraw wewnętrznych (PZPR).
We wrześniu 1989 r. poparcie dla rządu Mazowieckiego wynosiło 82 proc. Niezadowolonych z niego było zaledwie 2 proc. Polaków.
Więcej na: www.facebook.com/Razem89.

Please provide full Credentials Infomation