updated 9:07 AM CEST, May 25, 2019
A+ A A-

Nowy Jork uczcił stulecie niepodległości Polski

Wyróżniony Nowy Jork uczcił stulecie niepodległości Polski Nowy Jork, Time Square for. Wikimedia Commons

W środę Rada Miejska Nowego Jorku uchwaliła trzy rezolucje, dzięki którym miasto uczci rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i uhonoruje ważne osobistości, jakie zapisały się w historii Polski i Stanów Zjednoczonych.

Inicjatorem przyjęcia ustaw był Robert Holden. W styczniu objął mandat w Radzie Miejskiej. Od dziedziństwa mieszkał w dzielnicy, gdzie przebywało wielu Polaków. Sam także chodził do polskiej szkoły i dba, by w swoim zespole zatrudniać Polaków.

Przyjęcie uchwały nr 420 ustanowiła 11 listopada „Dniem Niepodległości Polski w Nowym Jorku” .

Natomiast 11 października będzie świętowany jako "Dzień Kazimierza Pułaskiego".

Przypomniano, że generał Pułaski po opuszczeniu ojczyzny udał się do Stanów Zjednoczonych, gdzie stanął do walki o w wojnie o niepodległość USA. Nazywany był „ojcem amerykańskiej kawalerii”, a w 2009 roku amerykański kongres przyznał mu honorowe obywatelstwo USA.

Z kolei cztery dni później, 15 października będzie obchodzony "Dzień Tadeusza Kościuszki".

Kościuszko służył Ameryce podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych jako generał brygady Armii Kontynentalnej i fortyfikator. Przypomniano też, że w testamencie Kościuszko przeznaczył cały swój amerykański majątek na cele charytatywne.

2,7% mieszkańców Nowego Jorku deklaruje polskie pochodzenie. Polonia skupia się przede wszystkim w dzielnicy Greenpoint, która często określana jest mianem Little Poland (Mała Polska). W Nowym Jorku działa wiele polskich organizacji, a w tym m.in.: Fundacja Kościuszkowska, Polski Instytut Naukowy, Fundacja Paderewskiego oraz Instytut J. Piłsudskiego. 

Please provide full Credentials Infomation