updated 1:04 PM CET, Mar 26, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Wspominamy wybitne polskie osobowości, które zmarły w 2018 roku

Wyróżniony Wspominamy wybitne polskie osobowości, które zmarły w 2018 roku fot. Pixabay

W 2018 roku pożegnaliśmy wiele wspaniałych osobistości. Wszystkich Świętych i Zaduszki to okazja, by na chwilę zatrzymać się w refleksji i wspomnieć osoby, których już z nami nie ma.

Z wybitnych postaci, które zmarły w tym roku w pierwszej kolejności na pewno warto wspomnieć Olgę Aleksandrę Sipowicz, czyli Korę.

W latach 80-tych Maanam stali się jednym z najważniejszych zespołów rockowych w Polsce. Wylansowali takie hity jak „Boskie Buenos”, „Żądza pieniądza”,, „Krakowski spleen”, „Oddech szczura”, „Kocham cię, kochanie moje”, czy „Lucciola”. Kora napisała także większość tekstów do ich utworów. Zmarła 28 lipca.

Dzień po śmierci Kory odszedł także inny wybitny muzyk – Tomasz Stańko.

Uznawany za jednego z najlepszych trębaczy na świecie. Nagrał mnóstwo płyt, tworzył także muzykę do filmów i dla teatrów. Był dyrektorem artystycznym festiwalu Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej. Kluczowy dla niego był październik 1963 roku, gdy przypadkowo jako zastępstwo zagrał w zespole Krzysztofa Komedy. Potem wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie współpracował z wieloma znakomitymi muzykami. Nagrodzony między innymi „Paszportem” Polityki za kreatora kultury.

W lutym pożegnaliśmy wybitnego aktora i reżysera – Wojciecha Pokorę.

Wystąpił m.in. w kultowych polskich filmach - "Rejs", "Brunet wieczorową porą", "Miś", "C.K. Dezerterzy", a także w serialach "Czterdziestolatek", "Alternatywy 4" czy "Miodowe Lata". Grał także w wielu teatrach, głównie w Warszawie, ale także i w Krakowie, Wrocławiu, czy Białymstoku.

Oprócz Pokory w lutym zmarła także Agnieszka Kotulanka. Znana była głównie z roli w serialu „Klan”. Występowała także wielokrotnie w Teatrze Komedia.

W czerwcu odszedł Roman Kłosowski. Polski aktor filmowy i teatralny, reżyser teatralny. W latach 1976−1981 dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień za swoją działalność. Zagrał postać Romana Maliniaka w kultowym „Czterdziestolatku”. Grał także między innymi w komedii „Hydrozagadka”.

29 czerwca zmarła Irena Szewińka. Wybitna lekkoatletka – jedna z największych sportsmenek w naszej historii.

Trzykrotna mistrzyni olimpijska, ogółem zdobyła siedem medali, w tym trzy w Tokio w 1964 roku. Stawała na podium na czterech kolejnych igrzyskach olimpijskich. Czterokrotnie także wybierana była na najlepszego sportowca roku w Polsce, a w 1974 agencja prasowa United Press Internationa wybrała ją najlepszą sportsmenką na świecie. Po zakończeniu kariery działaczka krajowych i międzynarodowych organizacji sportowych. Dama Orderu Orła Białego.

3 sierpnia w wieku 101 lat zmarł generał Zbigniew Ścibor-Rylski. Polskilotnik,oficer Armii Krajowej, generał brygady WP, w latach 2004–2014 sekretarz Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari, członek założyciel i w latach 1989–1994 i 1997–2018 prezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich. Uczestnik między innymi Powstania Warszawskiego.

Please provide full Credentials Infomation