updated 12:15 PM CEST, May 22, 2019
A+ A A-

Powstanie Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi

Wyróżniony Powstanie Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi fot. gov.pl

- Z inicjatywy ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podjęliśmy decyzję o powołaniu Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi - ogłosiła wicepremier Beata Szydło.

O projekcie poinformowano podczas wtorkowej konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Uczestniczyli w niej: Beata Szydło, minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski oraz wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Selin.

- Ten instytut nawiązuje do tradycji Państwowego Instytutu Kultury Wsi powołanego przez prezydenta Ignacego Mościckiego w 1936 roku. Na dziedzictwo kultury wsi składa się również dwór, ziemiaństwo, ogromna działalność Kościoła, który motywował, umacniał poczucie narodowości wśród chłopów. Więc te wszystkie aspekty i zapewne szereg innych będą tymi tematami, którymi będzie się zajmował Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi - podkreślał minister Ardanowski.

Badanie, popularyzowanie, dokumentacja i poszerzanie wiedzy na temat mieszkańców obszarów wiejskich - to główne cele nowego instytutu.

- Kultura ludowa jest szeroko objęta mecenatem państwa. Brakowało jednak instytucji zajmującej się konkretnie tą dziedziną twórczości kulturalnej – uważa Selin.

Instytut, przy współpracy z innymi instytucjami, będzie prowadził także akcje społeczne i wspierał projekty badawcze.

Artykuły powiązane

Please provide full Credentials Infomation