updated 4:14 PM CEST, May 21, 2019
A+ A A-

Polityka i miłość w dramacie Szekspira

  • Napisane przez nazywowkinach.pl
  • Dział: Sztuka

Najlepsze role teatralne stworzone na londyńskich scenach w minionym roku to Antoniusz i Kleopatra Ralpha Fiennesa i Sophie Okonedo.

Spektakl „Antoniusz i Kleopatra” Szekspira polscy widzowie zobaczą w bezpośredniej transmisji do kin 6 grudnia.

Transmisja HD Live: 6 grudnia 2018 ǀ godz. 20.00 ǀ Czechowice-Dziedzice kino Świt, Częstochowa OKF Iluzja, Elbląg kino Światowid, Katowice kino Kosmos, Konin kino Centrum, Kraków kino Kijów.Centrum, Rzeszów kino Zorza, Wrocław kino Nowe Horyzonty, Warszawa kino Praha.

Ralph Fiennes i Sophie Okonedo tworzą w Antoniuszu i Kleopatrze” w reżyserii Simona Godwina gwiazdorską parę Szekspirowskich bohaterów. Za swoje role w tym spektaklu otrzymali właśnie Evening Standard Theatre Awards, najstarsze brytyjskie nagrody teatralne.

„Antoniusz i Kleopatra” to dramaturgiczny ciąg dalszy innej sztuki Szekspira – „Juliusza Cezara”, w której pierwszy cesarz Rzymu ginie podczas zamachu w dniu Id Marcowych. Teraz rządy sprawuje jedyny ocalały, generał Marek Antoniusz, ale o władzę upomina się spadkobierca Cezara – Oktawian, wnuk siostry Juliusza i jego adoptowany syn. Tymczasem na pograniczu cesarstwa, w Egipcie, rozkwita romans Antoniusza i Kleopatry, który u Szekspira przybiera postać chorobliwego uzależnienia wojownika od miłości namiętnej królowej. W tragicznej walce między oddaniem
i obowiązkiem obsesja staje się katalizatorem wojny. Chłodny Oktawian ma przewagę nad kochankami, w których wcielają się Ralph Fiennes i Sophie Okonedo.

Spektakl reżyseruje Simon Godwin, który w poprzednich latach stworzył transmitowane do kin inscenizacje „Człowieka i nadczłowieka” (również z Ralphem Fiennesem), „Strategii gołych kawalerów” i „Wieczoru Trzech Króli”.

Transmisje z londyńskich scen mają już długą historię. Pierwsza była „Fedra” z Helen Mirren w 2009 roku. Dziś przedstawienia brytyjskiej sceny narodowej transmitowane i retransmitowane są do kilkuset miast świata (w Polsce prezentowało je i prezentuje już ponad 40 kin). W spektaklach transmitowanych na cały świat występują aktorzy doskonale znani z ekranów kin: Ralph Fiennes, Tom Hiddleston, Benedict Cumberbatch, Jonny Lee Miller, Patrick Stewart i Ian McKellen, Ben Whishaw, Mark Strong, Chiwetel Ejiofor, Mark Gatiss, James Franco, Billie Piper i inni.

Please provide full Credentials Infomation