updated 11:03 AM CEST, Apr 20, 2019
A+ A A-

Kolory prawosławia na Cyprze

  • Napisane przez Cezary Rudziński
  • Dział: Sztuka

W Centrum Kultury Prawosławnej przy ul. Cyryla i Metodego 4, obok cerkwi na Pradze, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej „Kolory Prawosławia. Cypr” poświęconej jego wielobarwności na Cyprze.

A równocześnie promocja albumu pod tym samym tytułem. Wystawa, na którą wstęp jest wolny, potrwa do 7 lutego br.

    Przygotowana została przez serwis OrthPhoto prezentujący piękno prawosławia na świecie, we współpracy z ambasadą Cypru w Warszawie. Jest to już siódmy album Wydawnictwa Warszawskiej Metropolii Prawosławnej z serii książek poświęconych wielobarwności prawosławia w rozmaitych zakątkach świata. Chrześcijaństwo na Cyprze posiada wielowiekową historię. Od dwóch tysięcy lat jest nierozerwalnie związane w głównej mierze z prawosławnymi Grekami zamieszkującymi wyspę. Cerkiew na Cyprze została założona już w czasach apostolskich. Posiada ona status autokefalii, która została zatwierdzona na III Soborze Powszechnym w Efezie (431 r.).

    Zarówno album, jak i wystawa prezentują zdjęcia wybrane spośród ponad 3000, które zostały zgromadzone w ramach międzynarodowego konkursu fotograficznego i w trakcie wizyt przygotowujących projekt. Warszawska prapremiera albumu i wystawy jest zapowiedzią wydarzeń zaplanowanych na najbliższe miesiące na Cyprze – m.in. wspólnej wystawy o Polsce i Cyprze. W otwarciu wystawy i wernisażu, które wzbudziły tak duże zainteresowanie, że daleko nie dla wszystkich starczyło miejsc siedzących, uczestniczyli m.in. J.E. Wielce Błogosławiony Prawosławny Metropolita Warszawski i Całej Polski Sawa z gronem duchowieństwa, ambasador Republiki Cypryjskiej w Polsce J.E. Pan Petros Kestoras, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, autorzy zdjęć i organizatorzy wystawy, a także zaproszony przedstawiciel naszego portalu.

    Imprezę otworzył występ zespołu wokalnego muzyki cerkiewnej, śpiewając kilka hymnów i pieśni. Zabierając głos J.E. Metropolita podziękował autorom zdjęć, albumu oraz organizatorom wystawy za ich wysiłek. Mówił również o bliskiej współpracy Cerkwi polskiej i cypryjskiej. Przypomnę, że w listopadzie 2017 roku w Państwowym Muzeum Etnograficznym odbyła się duża wystawa i prezentacja “Zwyczajów Dodekameronu –Świętych dwanaście dni na Cyprze”, zorganizowana we współpracy obu Cerkwi, o której też pisaliśmy. Metropolita Sawa mówił również o najbliższych prawosławnych świętach i wydarzeniach. Przyjął też życzenia z okazji przypadającego następnego dnia jego Dnia Anioła, czyli imienin.

    Ambasador Kestoras dziękując autorom zdjęć, albumu i organizatorom wystawy podkreślił, że pozwolą one Polakom, a w szczególności wiernym prawosławnym, zaznajomić się bliżej z prawosławiem na Cyprze, umacniając i pogłebiając braterskie relacje łączące nasze narody. Podkreślił, że wydarzenie to odzwierciedla głęboką religijność Cypru i jego mieszkańców, a także bogate chrześcijaństkie dziedzictwo. Jest on znany również na świecie jako “Wyspa Świętych”, gdyż chrześcijaństwo dotarło na Cypr w 45 r.n.e. wraz z apostołami Pawłem i Barnabą oraz ewagelistą Markiem i zaczęło dominować ostatecznie na wyspie pod koniec IV wieku.

    Sporą część przemówienia  poświęcił problemowi okupacji północnej części wyspy przez Turcję oraz niszczeniu przez nią jej greckiego i chrześcijańskiego dziedzictwa. “Cypr – mówił – ponownie walczy, jak to dotychczas miało miejsce w ciągu jego długiej historii, o zachowanie swojej suwerenności i niepodległości z powodu tureckiej inwazji z 1974 r. i okupacji północnej części wyspy.” Podkreślił, że zamiarem Turcji jest przekształcenie Cypru w jej protektorat, czego dowodem jest konsekwentne turczenie tego obszaru oraz wysiłki na rzecz wykorzenienia na nim cypryjskiego dziedzictwa kulturowego.

    Z pogwałceniem prawa międzynarodowego okupanci zmienili greckie nazwy obszarów, miast, wiosek oraz ulic na tureckie. Splądrowali i zdemolowali ponad 550 prawosławnych, katolickich i ormiańskich świątyń, kaplic i monasterów. Niektóre z nich zburzono lub przekształcono w koszary tureckiego wojska, magazyny i stodoły. Zginęły tysiące przedmiotów sakralnych, a dziesiątki tysięcy kulturowych artefaktów oraz bezcennych ikon i mozaik nielegalnie usunięto i sprzedano na aukcjach. Zdewastowano i zbeszczeszczono wiele cmentarzy.

    Pomimo takiej bezkompromisowej polityki Turcji – podkreślił na zakończenie wystąpienia – Cypr jest gotów ponownie zaangażować się w dobrej wierze oraz okazując polityczną wolę i determinację, w negocjacje zmierzające do znalezienia rozwiązania kwestii cypryjskiej w możliwie najkrótszym czasie. Podczas wystąpienia ambasadora, a także ihumeni (przeoryszy) Katarzyny (Niczyporuk) z domu zakonnego w Zaleszanach, która przybliżyła uczestnikom wieczoru dzieje prawosławia na Cyprze, wyświetlane były na ekranie przeźrocza prezentujące bogactwo kultury sakralnej na wyspie, ale także ich zniszczenia w okupowanej północnej części.

    Na wystawie prezentowanych jest na kilkudziesięciu dużych planszach wiele, przeważnie pięknych zdjęć. Przedstawiają one zabytki architektury i sztuki cypryjskiej cerkwi oraz ich detale, sceny z życia duchownego itp. A także na kilku planszach zajmujących jedną ze ścian spustoszenia, jakie w tej dziedzinie dokonali Turcy w północnej, okupowanej przez nich części wyspy. Chociaż mnie zaskoczył brak wśród tych zdjęć chociażby paru wspaniałych fresków wypełniających ściany i stropy średniowiecznych świątyń bizantyjskich w górach Troodos, wpisanych na Listę Dziedzictwa UNESCO.

    O których pisałem i które opublikowałem w ub. roku po kolejnym pobycie studyjnym na Cyprze. Uczestnicy spotkania mogli nabyć w cenie promocyjnej prezentowany album „Kolory Prawosławia. Cypr”, ewentualnie także w pakiecie wraz z książką „Cypryjscy święci”. Wydawnictwa te mają być dostępne również przez cały okres trwania wystawy. Jej otwarcie i wernisaż zakończył się degustacją cypryjskich win oraz gorących przekąsek i suszonych owoców, zorganizowaną przez Ambasadę Republiki Cypryjskiej w Warszawie. Był to kolejny, bardzo udany wieczór poświęcony “Wyspie świętych” lub “Wyspie Afrodyty”, jak nazywany jest też Cypr.

Cezary Rudziński

Zdjęcia autora

Please provide full Credentials Infomation

easter eggs 2145667 960 720

Drodzy Czytelnicy!

Niech Zmartwychwstanie Pańskie, które niesie odrodzenie duchowe, napełni wszystkich spokojem i wiarą, da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość. Aby Wielkanoc była spokojnym czasem, spędzonym w radosnej atmosferze z najbliższymi.

 

Redakcja Kurier365.pl