updated 8:48 AM CEST, May 24, 2019
A+ A A-

Apokalipsa w Szczecinie

  • Napisane przez Ewa Neked
  • Dział: Sztuka
Patio 13 muz - tak wygląda muzyczna strona inSPIRACJI fot. inspiracje.art.pl Patio 13 muz - tak wygląda muzyczna strona inSPIRACJI

Informacje o końcu świata w 2012 roku trochę ucichły. Ale nie w Szczecinie. 1 czerwca pod hasłem „Apokalipsa" rozpocznie się tam Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej inSPIRACJE. 

Organizowany od 2005 roku szczeciński festiwal inSPIRACJE na stałe wpisał się w mapę najciekawszych wydarzeń artystycznych w Polsce. To projekt podejmujący działania na polu sztuki interdyscyplinarnej. Od 2007 roku inSPIRACJE konsekwentnie realizują obraną formułę, w którą oprócz wystaw wpisane są: koncerty, warsztaty, spotkania z artystami i kampanie społeczne. Co roku inna myśl przewodnia staje się kluczem doboru prezentowanych prac i wspólnym tematem różnego rodzaju artystycznych wydarzeń. W poprzednich latach festiwal odbywał się pod takimi hasłami, jak: „memories", „space", „glamour" czy „paradise".

Tym razem organizatorzy postanowili sprawdzić, co artyści mają do powiedzenia na temat zbliżającego się końca świata. InSPIRACJE 2012 bedą więc przebiegać pod hasłem „Apokalipsy". Myśl o tym, że nasz świat czeka wielka klęska towarzyszy ludzkości od dawna. Jednak w czasach niepewności jutra, kolejnych kryzysów i wojen idea ta urasta do rangi przepowiedni, którą wielu bierze na poważnie. Jak do tego tematu podejdą artyści? Przekonamy się już 1 czerwca w Szczecinie.

Tego dnia o godzinie 19.13 nastąpi otwarcie festiwalu na ulicy Tkackiej, która zostanie zamknięta specjalnie na potrzeby tego wydarzenia. Otwarte zostaną wystawy „Apokalipsa 2012", „Koniec", „Jądro ciemności" w Zonie Sztuki Aktualnej. Piątkowy wieczór uświetni pierwsza część Berlin Blue Nights. Na patio 13 muz będzie można obejrzeć spektakl „Seirenes", czyli pięcioosobowy chór przy akompaniamencie DJ-a Tobias'a Haussig'era.

W trakcie festiwalowego weekendu czeka nas m.in. spotkanie autorskie z Mistrzami Polskiego Komiksu, czyli Jakubem Rebelką oraz Przemysławem Truścińskim, wystawa zdobywcy prestiżowego Złotego Lwa na Biennale w Wenecji w 2001 roku, Gregora Schneidera „STERBERAUM" i koncerty Danieli La Luz oraz Metrobox z Parallel Agency, a także wokalistki Chinawoman. Szykują się również projekcje filmów: „Lęk wysokości" Bartosza Konopki oraz „Choć goni nas czas" Roba Reinera.

Ważnym elementem corocznych inSPIRACJI są kampanie społeczne. Tegoroczna będzie przebiegać pod hasłem: „Sam jesteś stary!". Podejmie ona problematykę egzystencji w społeczeństwie ludzi w podeszłym wieku.

W czasie szczecińskiego festiwalu artystów czeka też konkurs, który pozwoli wyłonić młode talenty. Różnorodne formy przekazu, niezwykłe osobowości, nowatorskie działania – to wszystko składa się na inSPIRACJE 2012. Pierwszy czerwcowy weekend będzie więc przebiegał pod hasłem „Apokalipsy" i wariacji na jej temat.

Więcej na temat festiwalu inSPIRACJE przeczytacie na stronie: www.inspiracje.art.pl.

{jumi [*7]}

Please provide full Credentials Infomation