updated 2:38 PM CET, Feb 20, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Z czego wykonane są te płytki?

  • Napisane przez Kos
  • Dział: Nauka
Wyróżniony Z czego wykonane są te płytki? fot. Cooksey, Allen/NIST

Na zdjęciu mamy całkiem ładne próbki kolorów, nieprawdaż? Możemy je sobie wyobrazić np. jako dekoracyjne płytki łazienkowe. Co jednak, jeżeli są to próbki ludzkiej skóry?

Bo są. Górny zestaw to zdjęcia skóry od wewnątrz z przedramion różnych ludzi. Na dole mamy te same zdjęcia, jednak wzmocnione przez techniki, które naukowcy opracowują dla diagnoz medycznych i zastosowań biometrycznych.

Łatwo możemy dostrzec, że dolne zdjęcia są o wiele bardziej zróżnicowane. Dzieje się tak dlatego, że każda ludzka skóra odbija fale elektromagnetyczne inaczej. Ludzkie oko może zobaczyć tylko wąskie pasmo fal elektromagnetycznych w zakresie światła widzialnego. Technika przetwarzania wykorzystuje odbicie fal, które nie są widoczne gołym okiem, od podczerwieni po światło ultrafioletowe.

Ponieważ wzmocnione obrazy są tak różne od siebie, badacze mają nadzieję, że mogą być one wykorzystane w przyszłości do identyfikacji osób. Możemy sobie wyobrazić czytnik linii papilarnych lub twarzy, który bierze pod uwagę nie tylko nasze rysy, ale także odcień skóry mierzony w szerokim zakresie światła. Ponadto niektóre grupy badawcze mają nadzieję rozwijać techniki obrazowania skóry, które powiedzą lekarzom więcej o zdrowiu człowieka. Pewne długości fal światła mogą pokazać przykładowo jak goi się skóra wokół rany.

Zanim naukowcy wdrożą tę aplikację, muszą dowiedzieć się jeszcze kilku rzeczy. Zdjęcia są efektem wysiłku amerykańskiego Narodowego Instytutu Standardów i Technologii i mają na celu ustalenie najlepszej długości światła umożliwiającej jak największe odróżnienie skóry ludzi. Naukowcy chcieli także sprawdzić, czy różnice między skórą ludzi były większe niż słupki błędu instrumentów są stosowane do pomiaru współczynnika odbicia skóry. Z wstępnych danych wynika, że różnic pomiędzy osobami naprawdę są większe niż błąd przyrządów, a wyniki wskazują, że fale widoczne i podczerwieni mogą być najlepszym sposobem do celów identyfikacyjnych.

Naukowcy napisali artykuł o swojej pracy i przedstawili go w czerwcu na konferencji zorganizowanej przez Międzynarodowe Towarzystwo Optyki i Fotoniki.

Please provide full Credentials Infomation