wtorek, kwiecień 23, 2024
Follow Us
piątek, 23 czerwiec 2017 15:37

Ratunku, kręci mi się w głowie Wyróżniony

Napisane przez JD
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dr n. med. Michał Michalik, otolaryngolog Dr n. med. Michał Michalik, otolaryngolog mat. pras.

Nie zdajemy sobie sprawy, jak ważnym organem jest błędnik, dopóki nie zacznie chorować. Dobrze funkcjonujący błędnik „znika” – nawet nie wiemy, że w naszej głowie jest. Ale gdy dopada go choroba, zaczynają się bardzo nieprzyjemne problemy.

Na własnej skórze poznała je pani Celina, 41 lat.
- Panie doktorze, proszę mi pomóc, bo już nie mogę tego wytrzymać.
- A co się dzieje?
- Mam straszne zawroty głowy. Już nie wytrzymuję... Ciągle mi się kołuje w głowie, nie mogę normalnie chodzić, bo się zataczam jak pijana. Nie mogę nawet normalnie siedzieć. Co ruszę głową, to mi się robi niedobrze, mam cały czas takie uczucie w żołądku, jakbym miała za chwilę wymiotować. I czuję się cały czas okropnie zmęczona...
- Proszę powiedzieć, czy słuch się pani nie pogorszył?
- Pogorszył. No i w uszach mi szumi, cały czas, ale nie tak samo, raz mocniej, raz słabiej. Właściwie to od uszu się zaczęło.
- Proszę opisać objawy.
- Pewnego dnia mnie chyba przewiało, bo wieczorem zaczęło mnie mocno boleć ucho. Miałam też gorączkę. Nie miałam jednak czasu iść do lekarza, bo w pracy był nawał zajęć. Chodziłam więc z takim bolącym uchem kilka dni, tylko starałam się go nie wychładzać. A potem zaczęły się te zawroty głowy.
- Ma Pani najprawdopodobniej zapalenie błędnika.
- Tak od zapalenia ucha?


- Zapalenie błędnika zwane jest też ostrym zapaleniem ucha wewnętrznego. Proces zapalny obejmuje wszystkie części ucha wewnętrznego.

Jest ich trzy: przedsionek (błędnik przedsionkowy), ślimak (błędnik ślimakowy) i kanały półkoliste. Człowiek, cierpiący na zapalenie błędnika, czuje się jakby dopadła go silna choroba lokomocyjna.
- A jaka jest przyczyna choroby? Czy to rzeczywiście do tego przewiania?
- Przewianie na pewno nie zrobiło Pani dobrze, ponieważ osłabiło systemy obronne.

Do zapalenia błędnika dochodzi bowiem, gdy z ucha środkowego do ucha wewnętrznego zawędrują jakieś drobnoustroje – czy to bakterie, czy wirusy.

Dlatego właśnie zapaleniem błędnika może skończyć się infekcja ucha środkowego, ale także takie choroby wirusowe, jak grypa, świnka, półpasiec, odra, różyczka, ospa wietrzna; ale także zakażenie toksoplazmozą.
- Czy ja teraz muszę wykonać jakieś badania?
- Zaraz zrobię otoskopię, czyli wziernikowanie ucha. Obejrzę pani przewód słuchowy oraz błonę bębenkowa i ocenię, czy mamy do czynienia ze stanem zapalnym. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości diagnostyczne, skieruję panią również na rentgen lub tomografię głowy.
- I wystarczy teraz wziąć antybiotyk, żeby było dobrze?
- - Antybiotyk tak, ale musi Pani stosować się do zaleceń, ponieważ zapalenie błędnika i w ogóle ucha wewnętrznego to poważna sprawa. Choroba może dawać groźne powikłania, jak choćby trwałe uszkodzenie błędnika, głuchota, a nawet zapalenie opon mózgowych. Gdyby dolegliwości nie ustępowały, skieruję Panią do szpitala. Być może lekarz w szpitalu zaleci założenie do ucha drenu, by odprowadzić z ucha zgromadzoną tam wydzielinę. Taki zabieg powinien sprawić, że poczuje Pani ulgę. A na przyszłość proszę nie lekceważyć stanów zapalnych ucha.

Jakikolwiek ból ucha, zwłaszcza połączony z temperaturą powinien spowodować jak najszybsze pójście do otolaryngologa.

Niestety, raz przebyte stan zapalny może powodować zmiany zwyrodnieniowe w obrębie ucha środkowego. To czasem prowadzi do nawrotowych zawrotów głowy. Wtedy warto jest robić ciepłe okłady na sprawiające problemy ucho, by poprawić krążenie w jego obrębie. To powinno pomóc.


a