updated 6:15 PM CET, Mar 18, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Intersitium – naukowcy odkryli nowy organ

Intersitium – naukowcy odkryli nowy organ fot. twitter.com/CBCQuirks

Okazuje się, że ludzki organizm wciąż potrafi zaskakiwać naukowców. Odkryli bowiem nowy organ, który nazwano Intersitium (śródmiąższe). Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że jest to największy narząd w ciele człowieka.

W 2015 roku dzięki badaniom pod kierownictwem prof. Neila Theise z NYU School of Medicine oraz specjalistom z Uniwersytetu Pennsylwania i Mount Sinai Beth Israel Center zauważono dziwną strukturę wokół przewodów żółciowych. Do tej pory uważano ją za element tkanki łącznej, w rzeczywistości składa się z wypełnionych płynem i połączonych ze sobą przedziałów. Dlaczego tak długo zajęło odkrycie tego organu? Bowiem dopiero, wreszcie można przeprowadzić specjalistyczne badania na żywym ciele organiźmie. W martwym płyn zanika. Śródmiąższe jest wszędzie, pod skórą i wokół wszelkich narządów wewnętrznych.

Za co odpowiada Intersitium? Wpływa na działania innych narządów i tkanek, pełni też funkcję amortyzatora i ochrania je przed przez uderzeniem. Interstitium bierze też udział w takich procesach, jak tworzenie się zmarszczek, sztywnienie stawów czy powstawanie stanów zapalnych w ciele.

Badacze twierdzą, że dzięki odkryciu będzie można szybciej określać możliwość przerzutów nowotworowych, chorób autoimmunologicznych i stanów zapalnych

Please provide full Credentials Infomation