środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
środa, 19 grudzień 2018 13:52

Eterno – smak ponad stuletniej rodzinnej tradycji

Napisane przez Bohdan Juchniewicz
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Temat stulecia ostatnio często poruszany, będzie jeszcze długo obecny na ustach i językach całej Polski, ale może czas na przypomnienie starszej bo 128 letniej historii „cytrynek do herbaty”, historii sięgającej do Petersburga, gdzie w cukierni na Newskim Prospekcie Pani Matylda Aubry dodaje ową konfiturę do czaju.

W tych czasach lokal cieszył się powodzeniem,  a owa stołeczna aleja była ważnym, wręcz prestiżowym miejscem, dającym się porównać do obecnej Piątej Alei w Nowym Jorku.

Dzisiaj pod szyldem „Eterno” ( znaczy „wieczny”) rodzinna firma  powiększyła paletę przetworów do 60 pozycji, ale właściciele cały czas opierają swoją działalność na haśle: „smak rodzinnej tradycji”. Prababcia właścicieli  Pani Matylda stosowała naturalne receptury i takie obowiązują w spółce „Eterno – smak rodzinnej pasji”, należącej do Stowarzyszenia „Polska Ekologia”.

Jak mówi współwłaścicielka firmy p. Barbara Stelmach:

-„Nasze przetwory nigdy nie zawierały sztucznych barwników i konserwantów. Do uzyskania EKO certyfikatu konieczne jest jednak wykazanie, że konfitury powstały tylko z certyfikowanych surowców, przy użyciu tradycyjnych metod. Uznaliśmy, że jesteśmy w stanie sprostać temu wyzwaniu. W marcu 2016 r. zakończył się proces certyfikacji pierwszych EKO słoiczków Eterno. Pierwszym Bio produktem są EKO Cytrynki w syropie. To najbardziej rozpoznawalny słoiczek ETERNO, więc należały mu się specjalne przywileje.  Kolejne ekologiczne przetwory to EKO Czerwone Pomarańcze i EKO Limonki w syropie. Z biegiem czasu z pewnością pojawi się ich jeszcze więcej”.

W  maju 2016 firma Eterno została oficjalnie przyjęta w poczet członków sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze. Firma Eterno ma swoją siedzibę w Pruszkowie, na ul. Przejazdowej 27, natomiast całą gamę ich produktów wraz z kuchennymi inspiracjami znaleźć można na stronie www.eterno.pl i w sklepach z  żywnością ekologiczną w całej Polsce.

Zalety tradycyjnych przetworów znalazły uznanie Loży  Ekspertów w programie pt. „Doceń Polskie” i tytuł Top Produkt otrzymały:

CYTRYNKI Z RUMEM – przygotowane są one w specjalny sposób: ze skórką, bez dodatku wody, konserwantów i sztucznych barwników. Syrop, w którym znajdują się owoce, powstaje w wyniku połączenia się naturalnego soku z owoców z cukrem.
PIGWA DO HERBATY - napoje z dodatkiem pigwy orzeźwiają, skutecznie gaszą pragnienie, dodają energii. Produkt polecany jest w szczególności do herbat, napojów orzeźwiających – lemoniad, ale także do sporządzania drinków. Może służyć też jako dodatek do sporządzania potraw, np. pieczenia mięs, zwłaszcza drobiu oraz do wypieku ciast i dekoracji deserów, czy jako dodatek do galaretek.
SYROP MALINA Z MIODEM - wytwarzany ręcznie według własnych, tradycyjnych receptur. Zawiera tylko naturalne składniki, więc można mówić o  pełni zdrowia: bogactwo witamin i minerałów. Dzięki tradycyjnej metodzie wytwarzania uzyskuje się prawdziwy, głęboki smak syropów. Syrop polecany jest jako dodatek do herbaty, do sporządzania wszelkich napojów. Znakomicie nadaje się do przygotowania deserów: np. jako polewa do lodów, naleśników, omletów, racuchów, a nawet sałatek. Syropy ETERNO to prawdziwe „bomby witaminowe”. 

CHRZAN Z ŻURAWINĄ – stosowany  jako pyszny dodatek do mięs, sosów, wędlin i pieczeni. Wspaniale nadaje się do jajek. Polecany na świąteczny stół, znakomicie smakuje z białą kiełbasą. Świetna przyprawa do wędzonych ryb.

Smakoszy zapewne zainteresują jeszcze EKO CZERWONE POMARAŃCZE w syropie i EKO LIMONKI też w syropie.

Szczególnie intrygująco wyglądają CARSKA FIGA Z MAKIEM – konfitura nagrodzona w 2014 roku Złotym Lubczykiem oraz ŻURAWINA KRESOWA z GRUSZKĄ, za którą we wrześniu 2018 roku podczas mazowieckich dożynek marszałek województwa Adam Struzik przekazał w ręce właścicielki ETERNO nagrodę w konkursie  Polski Producent Żywności. Ale złotych medali i wyróżnień jest chyba tyle ile produktów, co podnosi wartość rodzinnych, tradycyjnych receptur. Plus wartość dodana w postaci pasji i sztuki łączenia smaków.

I jak tę pasję przekazywać innym, wyjaśnia Pani Barbara Stelmach:

-„Udzielamy się w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze oraz jesteśmy założycielami Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego - Oddział Mazowiecki. Jesteśmy członkami Stowarzyszenia Polska Ekologia. Uczestniczymy we wszelkiego rodzaju targach, jarmarkach i kiermaszach, które promują regionalne produkty czy zdrową, ekologiczną żywność, w trakcie których każdy może spróbować wyjątkowych smaków ETERNO.”

Może kariera tej rodzinnej firmy nie jest tak wielka jak firmy Heleny Rubinstein, chociaż tu i tu słoiczki i słoiki odgrywają swoją rolę, ale dalsza droga do rozwoju firmy Eterno jest otwarta.

a